Jättelik polisinsats planeras för att rensa zigenarläger i Malmö

TIGGERI. Polisledningen räknar med en flera dagar lång samordnad aktion mot det zigenarläger som vuxit upp på Industrigatan i Malmö. 

Polispersonal från Kalmar, Blekinge och Kronobergs län har kommenderats in till Malmö ihop med kollegor från övriga Skåne.

2015-10-02_0836

Malmöpolisens operative chef Mats Karlsson vill inte bekräfta den exakta tidpunkten för eller omfattningen av insatsen, men säger att ”förundersökningen ska slutföras” i vinter.

– Markägaren polis­­anmälde olaga intrång först i april i år, är hans förklaring till att insatserna dröjt medan kåkstaden vuxit till nära 400 boende. – Vi kunde inte få ihop resurser till insatser under sommaren på grund av alla sprängningar och skjutningar i Malmö. Och efter sommaren kom flyktingströmmen, säger Mats Karlsson.

160 poliser beräknas i det första skedet men katastrofkalkylen från polisen sida innebär att drygt 800 poliser kan behövas för att genomföra vräkningen om det till exempel kommer välmotiverade vänsterextrema demonstranter.

Polischefen Mats Karlsson vill inte bekräfta tidpunkten för eller omfattningen av insatsen. Och han vänder sig emot begreppet ”tömma lägret”.

– Det är inte vår uppgift. Vi ska slutföra en förundersökning om olaga intrång på en plats. Konstaterar vi att det sker på platsen ser vi till att det upphör. Då kan effekten bli att lägret töms, säger Polischefen.

-Så kan det gå säger Pettersson, som inte vet om att några lagar ändrats trots att politiker, poliser, journalister och migrationsminister Morgan Johansson sagt att lagen måste ändras för att lättare bli av med folk som gjort intrång på annans egendom. Det är feghet, lagar har hela tiden funnits som Pettersson tidigare undrat Varför följer inte myndigheterna lagen?

Nu får vi hoppas att politiker och journalister backar upp poliserna när de försöker göra sitt jobb och att alla inser att zigenarna är respektive regerings ansvar och inte vårt. Tiggeri och diverse ”nattarbete” är ingen framtid. Dessutom hade detta inte behövd ske om polisen och politiker följt lagen från början.

23 thoughts on “Jättelik polisinsats planeras för att rensa zigenarläger i Malmö

  1. Jag förstår dem…
    Jag förstår att zigenarna är upprörda över att behöva lämna sitt läger. Jag var själv i Rom i förra veckan och tältade i en en park mitt i stan. (man vill ju vara nära till där det är mycket folk) Polisen kom och sa att jag måste packa mig iväg! Jag sa; ”Rör inte mitt hem” och ”jag vägrar flytta”. Men det hade de ingen förståelse för utan jag fick dra. Och inga pengar till hemresan fick jag. När jag gick och sket i den intilliggande kyrkogården fanns det folk som blev upprörda. Vart skulle jag gå?
    Nästa vecka ska jag åka till London och bo i Hyde Park. Engelsmännen måste väl fatta att det är min rättighet att slå mig ner där. Inte en spänn tar jag med mig. Det är deras problem att försörja mig.
    Migranten

  2. Inger
    Sedan när det lägret är tömt och sanerat återstår resten. Sen kommer då vintern, och Sverige måste finna härbärge till alla.Utvisning kommer väl inte på kartan. Vem vill vara gammelsvensk i denna tid?

  3. Märkligt att Sydsvenskan informerar om polisens HEMLIGA plan! Låt polisen sköt sitt! Varför basunera ut det? Vill Sydsvenskan ha något att skriva om eller handlar det om uppvigling till ”massdemonstration”? Driv bort bosättarna, innan AFA, Allt för alla, etc hinner reagera! Vi orkar inte med ytterligare fackeldemonstrationer, ägg- och stenkastning, etc!!

  4. Kan man förvänta sig att Rumänien bistår med kompetenta kommissarier och är beredda att ledsaga de vilsna medborgare till sitt hemland?

    Genomgång av den lösa egendomen kanske kan ge polisen merarbete. Med tanke på smittrisk är det viktigt att de skyddar sig men de har vana från diverse allehanda.

  5. Om det blir svenska sympatisörer ansluter, kan det bli knuff med tillhörande buttningar och det går ju inte!
    Då säger svenka polisen ”Situationen ohållbar! Vi avbryter, återgå stationen!”
    Så kommer det att bli.
    Att använda batongen och visa lite snuttag, ni vet, det går inte i dag.
    Nu ska det vara en annan väg med diskussioner och komma överens och mjukt och fint.

    Hur fan ska det bli när polisen idag inte ens kan hålla ordning på Centralstationen i Sthlm? De har redan gett upp!
    När detta skymningsläge sedan förvärras: Vi svenska medborgare får skydda oss själva med de vapen vi får skaffa själva.
    Så lite tålde vår stolta poliskår.

  6. Hoppas verkligen att det blir hårda tag, kalabalik och kaos! Solidaritetsgrupper, Afa, ung vänster med flera är väl beredda att offra sina liv för zigenarna!

  7. Vad sådant här kostar för oss skattebetalare! Helt i onödan egentligen eftersom detta läger aldrig skulle ha byggts om gällande lag följts.

  8. Jävligt märkligt. Det var ju vad vi ”rassister” ansåg för länge sen. Ser ut som om Ziggarna nu får PK mot sig så att dessa ska kunna plocka poäng för alla riktiga ”nya svenskarnas” skull. UUUT med packet !

  9. Det säger en del om polisens responstid.
    Värre kommer det att bli.
    Sedan har vi ju alla kulturmarxister som kommer att protestera handgripligt, alla ur PK Eliten som ska tycka, skribenter i hatmedia som ska analysera och till slut regeringens myndighetskvarn som kommer igång.
    När det har kommit så långt så har vi högst troligt ett nytt zigenarläger med ännu fler berikare.
    Där till så har troligen flyktingströmmen ökat, om vintern inte håller tillbaka den, de som sökt sig till Finland kommer helt säkert tillbaka till oss. Danmark har stängt dörren och Norge kämpar emot. Sverige… Vi står med öppna armar. Att vi inte har skuggan av möjligheter att ta emot dessa horder av krävande ekonomiska flyktingar är en annan sak.

  10. Hur vet vi att kommenderingen avser just rensningen av lägret och inte något annat som exvis att gränsövervakningen skärps eller att landets gränser håller på att stängas?

KommenteraAvbryt svar