Bert Karlssons bolag Jokarjo fortsätter att göra miljoner inom asylindustrin och då får inget stå i vägen, inte ens barn med särskilda behov.
Berts senaste köp är Björklidens gymnasium i Laholm kommun. På skolan, som är en särskola, har också flera elever med särskilda behov bott. När Bert Karlsson köpte skolan för att tjäna nya miljoner, gick det bara ett dygn innan skolan stängde och eleverna kastades ut. Ja, sanningen är att det inte ens gick ett dygn, bara några timmar.
Nu lovar Jokarjo att anställa så många som möjligt av skolans anställda. På vilket sätt det hjälper de barn som kastats ut, förtäljer inte historien.
Källa: Metro
PS. Lyssnar ni på den direktsända riksdagsdebatten om asylkaoset? Herregud, nu inser jag på fullt allvar att Sverige inom bara några år är ett Sverige vi inte kommer att känna igen.

Inavlade ensamkommande farbröder har nog väldigt stora särskilda behov. Batikhäxor har också behov. Kanske de kan hjälpa varandra?
Bert får ingenting med sig när han dör, ingen annan heller av alla penninggalna här i världen.
Bert – den sanne fine och empatiske medmänniskan. Eller hur var det nu?
Föräldrarna till barnen som blir utslängda, protestera högt och synligt utanför kommunhuset i Laholm, ni och era barn är mycket illa behandlade, sluta med att tyst acceptera !
F.d. Österikes chef för säkerhetspolisen uppger idag att det finns dussintals med terrorister bland ”flyktingarna”…Inte bara jag är orolig säger Polli.I Tyskland är man än mer medveten om,att det inom fem månader kommer att ske ett större anslag.Dessa terrorister behöver inga vapen,de finns redan i våra länder tillräckligt med sådana.Även sprängmedel och annat,som de kan förväntas användas,finns i enorma mängder bunkrat !
Den okontrollerade invandringen kommer att skörda många offer:
Länk till Polli`s intervju i dagens Krone:
http://www.krone.at/Oesterreich/Dutzende_IS-Terroristen_im_Fluechtlingsstrom-Ex-Geheimdienstchef_-Story-473812
Orsaken till att jag lägger in denna nyhet är,att ingen i Absurdistan förutom
möjligen Petterssons läsare,inser vad som kommer att ske inom kort i ”vårt tidigare trygga land”.
Just nu tempo 438 000 nyanlända / år.
Politiker har hjärnskador.