INVANDRING. Polisen och gränsbevakningen har gripit två människosmugglargrupper i Torneå. Utredningsledaren Jarkko Kynkäänniemi uppger att fem personer gripits under veckan. Av dem är två fortfarande i polisens förvar.
De misstänks ha hämtat in 20 personer från Sverige till Finland mot betalning sedan början av augusti. Smugglarna ska ha krävt några hundra euro i betalning för resorna. Resorna har varit från bland annat Luleå och Haparanda till Torneå och Kemi.
Bland de misstänkta finns finska, svenska, serbiska och irakiska medborgare. En del av dem är bosatta i Finland och del i Sverige.
– De misstänks ha utnyttjat flyktingarnas okunskap och utsatta situation. Det har varit billigare att ta bussen till Finland, säger utredningsledaren Jarkko Kynkäänneimi.
Pettersson tror att det är ”svenskar” inblandade, fast enligt svenska media känner inte den svenska polisen till gripandena…

Från kommentarerna på sidan som det länkades till: man hittade en ”Handbok för EU-migranter” http://news.sky.com/story/1551853/sky-finds-handbook-for-eu-bound-migrants, som tydligen delades ut i Turkiet.
Det ska nästa vecka inrättas en sk flyktingsluss i Torneå. De som placerats i slussen får inte avlägsna sig därifrån under de högst 7 dygn som de får hållas kvar där, under vilken tid man utreder deras identitet och grundläggande villkor för ett eventuellt uppehållstillstånd (t.ex. om de kommer från länder som förklarats säkra så utvisas de omgående).
Det kan misstänkas att många potentiella asylsökande inte är nöjda med detta förfarande och kommer att försöka undvika att placeras i slussen. Detta torde leda till att de försöker placera sig inuti privata fordon eller annars dölja sig då passerar gränsen, vilket sannolikt leder till en kraftigt ökad människosmuggling i Torneå.
Vilket i sin tur kan i bästa fall leda till att finska regeringen inser det hopplösa i att försöka kontrollera gränspassagerna med ”mjuka” metoder och återupprättar gränsbevakningen vid den svenska gränsen. Det kan ske till stora delar med hjälp av militären då ordinarie gränsbevakare är sysselsatta i att bevaka östgränsen.
Frågan är hur identiteten ska kunna fastställas.
Om de visar upp en pass som kan konstareras vara äkta så är det ju lätt. Jag har förstått att det är klart vanligare i Finland att asylsökande visar upp pass än i Sverige. Är passen däremot falsk/utfärdad till annan person eller saknas så är ju identifikationen svår/omöjlig… Eventuellt kan man hoppas på att få ett fingeravtrycksträff i Eurodac.
Det är storförsäljning av pass – så kan en finne se om passet tillhör rätt person?
Det kan man knappast alltid…
Lyssna på den här mannen, hans engelska är utmärkt och hans tankar är sunda, nu är allt i hans land Kroatien krossat på en dag.
Jag skyller på ”mutti” och ”svetsaren”.
Det tar så lång tid att bygga upp och så snabbt att riva ner !
Ja Lena, den mannen har blivit en av mina favoriter på de utländska siter jag brukar titta på. Jag tror han är borgmästare i den ungerska gränsstad som drabbats hårdast.
Han står mitt i hetluften, både från invällarna och kritiken från andra länders politiker och är klar och effektiv. Att jämföra med Löfven……
Pica pica :
Den här filmen lär nog inte vara kvar så länge till på nätet, den är alltför sanningsenlig om vad som kan hända unga oerfarna flickor från väst, när de ger sig in i den grymma muslimvärlden. Den är australiensisk, sansad och lugn samt kolossalt avslöjande.
Hela svenska median är upprörd om finnarnas demonstration mot invandrare. När finska polisen började att kontrollera vem som kommer från Haparanda till Torneå, kunde de genast gripa några menniskosmugglare. Det betyder, att ingen vet vem som kommer därifrån.
Borde vi finnar bara ta emot terrorister och vad som helst för att vara journalisterna i Sverige till lags?
Vi kan inte låta papperslösa människor resa fritt inom Finland om vi har ingen som helst uppfattning om dom. Det handlar först och främst om vår finnars trygghet. Till och med vår statsminister förstår det nu.
Jag rekommenderar svenska politiker och journalister också att tänka litet på sitt eget folks trygghet.
Ja,det är helt ansvarslöst att tillåta personer som kommer från dom farligaste områdena i världen att resa runt fritt som man tillåter i Sverige.
Inte den minsta tanke på svenska folket säkerhet.Det är helt absurt.
Vad är det för slags utsatt situation personerna befinner sig i?
Jag förväntar mig en utlottning bland svenska folket där vinnaren får rätten att mot hög ersättning smuggla personerna till valfritt land.
Jag förväntar mig livstidsstraff för dessa grova brottslingar!
Nej, nej, nej. Snabb utvisning utan möjlighet till återvändo.
Fängelse är endast betald semester eller utbildning för de här personerna.
Betald semester! Utbildning? Då måste man kunna ha tillräckligt i skallen för att kunna tillgodogöra sin en utbildning. Annars är det bara som att hälla vatten på en gås.