18 thoughts on “Modiga kvinnor och fega män

  1. Alltså, Ni får INTE INTE INTE blanda ihop dessa grupper med folk. Den ena gruppen är kurder som oftast inte är muslimer. Deras största fiende är muslimer! Så självklart krigar de mot Isis. Sen är de andra muslimer som flyr undan. Det finns ju inte ”en chans i världen” att man kan komma och säga att de kurdiska kvinnor som krigar är fruar till de muslimska män som kommer hit eller liknande.

      • Kurder är vanligtvis inte vidare religiösa. Ja, det finns många kurder som är muslimer utåt (dom vet ju hur det går om dom inte är det) men alla kurder jag känt och umgåtts med har hatat islam och religion i allmänhet. Kurderna är bland de folk som tvingats utkämpa islams krig på dom lägsta nivåerna. Du kommer att finna fler kurder som vill kriga för att få sitt eget land än du kommer finna kurder som vill kriga för islam. Hade det funnits ett Kurdistan så skulle jag satsa mina pengar på att det skulle bli väldigt sekulärt.

      • R Falk :
        Vet inte hur det ligger till i Kurdistan och är inte heller intresserad. Varför ska vi i Europa behöva ha deras skit framför vår dörr, de tillhör inte mig och jag vill inte ha med de att göra.

    • Tyvärr har du fel. 70% av kurderna är muslimer. Men dom är i första hand kurder och inte muslimer. Där har du skillnaden. Dom har förmågan till sekulär statsbildning till skillnad från dom andra inkl Erdogan idioten, nästa Hitler.

    • Tydligen finns det enl. USA`s marionett Tyskland,goda och onda kurder ! De goda,sände man gammal utmönstrad ammunition och vapen till.Samtidigt försvarade man sitt handlande på hemmaplan, med att man skulle se till så inte dessa gevär hamnade hos de onda.
      På vilket sätt man skulle övervaka detta framgick inte…..
      Känner ni igen Absurdistanskt handlande utanför ”vårt land” ?

  2. Kvinnorna (kurderna) vill förgöra Isis och islam, muslimerna (männen) vill sprida Isis och islam till Europa. Hur enkel mattematik som helst om man förstår islam.

  3. Just det!
    Mantrat att ”de ensamkommande unga männen” är mogna, fega unga män, som lämnar sitt land och sina närmaste för att bli försörjda i Europa och i första hand Tyskland och Sverige.
    Hur kan vi fortsätta att bli bedragna?
    Hur många av dem är dessutom muslimer?
    Hur många är utbildade IS – krigare?

    Kommer de att försvara Sverige mot IS?

    ”De tillför så mycket” — men vad?

    • ”De tillför så mycket” — men vad?

      Svar: De tillför en gnagande oro hos skattebetalarna, vad är det här för folk och varför vill alla dessa just till Sverige?

  4. Det har jag alltid hävdat, många av dessa unga ”ensamma män” som flyr till Sverige är egentligen fega desertörer som lämnar de kämpande styrkorna i sticket.

    Hur ska de få ordning på dessa krigshärjade länder när de bättre bemedlade invånarna smiter undan!?

KommenteraAvbryt svar