Man skjuten i Göteborg

INVANDRARVÅLD. En man ska ha skjutits med flera skott i benen i Mölndal utanför Göteborg vid 21-tiden på tisdagen. Enligt vittnen flydde gärningsmannen platsen i en bil. Den skjutne mannen fördes till sjukhus. – Han är sedan tidigare känd av polisen, men det är oklart om det rör sig om en gänguppgörelse, säger Christer Fuxborg, presstalesman vid polisen region väst, till TT. Polisen spärrade av området och har inlett en förundersökning om grov misshandel.

2 thoughts on “Man skjuten i Göteborg

  1. Knäskydd i kevlar borde bli en storsäljare (efter skottsäkra västar) i det nya masskulturella ”Sverigestan”.
    Knäskott är numera den vanligaste varningen i blattekretsar, efter ”EYyyy nacknemo, vi ska knulla din murscha”.
    Efter 40 års intensiv invasion och nästintill dagliga skjutövningar
    http://www.lakartidningen.se/Klinik-och-vetenskap/Originalstudie/2015/07/58-personer-skottskadade-i-Goteborg-under-18-manader/
    borde väl Gbg:s apor lärt sig att sikta lite högre, eller räcker inte menaiternas inavlade, förtvinade muskler till för de insmugglade tunga vapnen?

KommenteraAvbryt svar