INVANDRING. Sveriges statliga utgifter för att försörja och integrera invandrare utgjorde i juli 3,5 miljarder kronor (365 673 000 euro) – 50 procent mer än i juli 2014.
Ekonomistyrningsverket förklarar att det har att göra med ett flera gånger större antal ensamkommande barn som söker och beviljas asyl i Sverige.
Många av de här ”barnen” är i själva verket unga män från fattiga länder, de kommer till Sverige med hjälp av flyktingsmugglare. Alla påstår att de är under 18 år. Det betyder att svenska skattebetalare ska öppna plånboken. Barn kostar mer för landet än vuxna invandrare.
En hel del länder vidtar åtgärder mot migrationskrisen för att skydda sina ekonomier mot invandrarströmmens förstörande påverkan. Danmark har minskat socialbidrag för invandrare och vägrar att höja flyktingkvoten. Ungern har för avsikt att skicka arméförband för att skydda sina gränser.
Sverige utsätter de här länderna för kritik. Är Sverige helt säkert på sin ekonomis stabilitet?
-Pettersson läser detta på den ryska nyhetsbyrån Sputnik och ställer naturligtvis samma fråga. Är vår politiker säkra på ekonomis stabilitet och landets stabilitet i övrigt?

Att ta sig ett dopp
I helgen var jag och besökte det lokala badhuset. Detta är mina iakttagelser.
Redan i foajén möts jag av skränande grupper av invandrare. Bara män så långt ögat kan nå. De anförs av svenskar som negligerar deras uppförande. Svenskarna står och skriver i pärmar som sedan utgör faktureringsunderlag för kommunen. Ingen betalar några pengar för inträde.
Vidare in i männens omklädning så råder det skoförbud för att inte smutsa ner golvet. Det struntar dessa nya svenskar fullständigt i utan går rätt in.
Det skriks och härjas, mobiltelefoner skränar med hiphop och arabisk musik.
”Barnen” byter om till badbyxor och behåller sina skitiga kalsonger under badbyxorna. Duscha? Glöm det! Bara rätt ut i bassängen där vi andra får simma runt i deras smuts från deras kalsonger och otvättade rövar.
Apropå smuts så ”roade” jag mig med att kolla på bassängens botten. Fullt av hår, plåster, plast, papper, tuggummi. Såg förra gången t o m en använd tampong på botten. Sa till en badvakt som fiskade upp den.
Utlänningarna fortsätter att härja utan att de svenska banvakterna säger ett jota. Två svenska blonda tonårstjejer väcker ett gängs uppmärksamhet. Killarna roar sig med att dyka ner under vattnet för att kolla när tjejerna simmar förbi. Tjejerna tar illa upp och simmar in till kanten. Grabbarna roar sig med att stirra på andra svenska tjejer och deras kroppar. Dessa tjejer lindar in sig i badlakan och ser obekväma ut med att bli stirrade på.
Badvakten säger till ett gäng skäggbarn som envisas att knuffa ner varandra rakt ner på oss som motionssimmar. Killarna bara flinar, slutar upp och när badvakten går så fortsätter de.
Jag ryter till och säger att de får får leka någon annanstans. Killarnas svenske ledsagare dyker upp och undrar vad som står på. Killen nickar när jag berättar och ber grabbarna lugna ner sig. Grabbarna, förmodligen irakier, fortsätter flina.
Jag in i duschen igen efter badet och efter en stund kommer gänget för att duscha efteråt. De roar sig nu med att fylla plastpallar och plastbaljor med kallt vatten och kastar på varandra. Givetvis så träffas även svenskarna av det kalla vattnet. I bastun har de fortfarande på sig badbyxorna, sitter och skränar samt spottar på bastuaggregatet. Jag går ut. Orkar inte mer. Byter om.
Jag betalade 70 kr för denna ”fina” upplevelse. Skäggbarnen 0 kr. Det var ju du och jag som betalade.
Jag vet inte om jag är överkänslig eller ska de gå till så idag på svenska badhus? Jag är uppfostrad till att man tar av sig badbyxorna och tvättar sig innan bad. Att man visar hänsyn till övriga besökare. Att man inte stirrar på folk på ett sexuellt sätt. Kort sagt att man visar hyfs och hänsyn. Jag såg ingetdera av detta vid mitt besök.
Ytterligare ett ”mycket farligt” (enligt kommentar från ”Åmål) utdrag ur koranen:
”KVZ 47:4 När ni möter dem, som är otrogna, så halshugg dem, tills ni anställt ett blodbad bland dem! Slå dem då i bojor!
KB 47:4 Då ni möter förnekarna [i strid], låt [svärden] falla över deras huvuden till dess ni har tvingat dem på knä; tag därefter [de överlevande] till fånga.”
Texten finns där, kan inte förnekas, är rättesnöre för muslimer och kan då inte vara fel att uppmärksamma.
Vari ligger risken?
Det är Sverige som är utsatt för den risken!!!
Sverige utsätter inte länderna bara för kritik. Det är många länder som måste passeras för att folk ska nå Sverige. Vi utsätter Europa för fara och ger länderna stora kostnader, som de kunnat använda på FN – hjälp till flyktingar i närområden och till sitt eget folk, bygga upp välfärd och demokrati i Europa. Sverige borde skämmas över sitt bedrövliga beteende. Bara för att våra ledare hatar sitt folk och vill krossa välfärden har EU ett annat syfte. Sverige skrev under Lissabonfördraget, men motverkar hela fördraget med sin vansinnespolitik.
Det har talats om kostnaderna för invandringen många gånger.
Det sägs att en invandrare kostar 1900 kronor om dagen för Sveriges skattebetalare.
Det är också så att det tar mellan 5 och 7 år för en invandrare att få ett jobb. Det betyder att vi måste betala 693 500 kronor om året för en invandrare i 5-7 år. Ta detta gånger 150 000 så får ni 140 miljoner 25 tusen kronor på 6 år för de första som kom år noll och dubbelt upp för varje år. på dessa 6 åren är vi snart uppe i 400 miljarder.
Dessa kostnader stiger sedan med 150 miljoner varje år. Rätta mig om jag har fel.
Var är feministerna?
Sedan kan vi räkna med att dessa unga män tycker att imam H. har rätt i det han säger i radio 24-Syv:
http://snaphanen.dk/2015/08/27/polen-ingen-flygtninge-fra-balkan-eller-syrien/
Vilket innebär att varje svenskt hushåll om 4 pers betalade 1 500kr till dessa bedragare.
Rätta mig om jag räknar fel n