INVANDRING. Svenska poliser räddade 569 personer tillsammans med Kustbevakningen i Frontex operation ”Triton” i Medelhavet.
Kustbevakningens KBV 001 Poseidon i Medelhavet går nu mot italiensk hamn med 569 räddade från en gummibåt och en träbåt. Ombord finns också kropparna av ett 50-tal avlidna, som hittades i träbåtens lastutrymme. Räddningsinsatsen ägde rum cirka 30 nautiska mil utanför Libyens kust, enligt Kustbevakningen.
De överlevandes tillstånd varierar. Besättningen, som består av personal från Kustbevakningen och polisen, har gett första hjälpen, och dessutom fått assistans av Läkare utan gränser från ett fartyg i närheten.

Uppdraget att rädda liv på människor som flyr, sköts från Kustbevakningens fartyg Poseidon. Det är också Kustbevakningen som har huvudansvaret för Sveriges medverkan i operation ”Triton”.
Det är sex poliser från nationella operativa avdelningen, Noa, som finns med ombord på KBV 001 Poseidon. Insatsen innebär både sjöräddning och gränskontroll av migranter till sjöss, ofta under svåra förhållanden.
Kustbevakningen: Dramatisk sjöräddning för Poseidon
Läs mer på www.kbv.se
Gäsp gäsp…
`Men dom fixar inte att haffa en biltjuv här hemma
Ja alla måste komma till honungslandet Sverige det är dom singnalerna 7klövern sänt ut i Världen. tacka fan för att allt skit tar sig hit.Här får man allt utan att anstränga sig. När man fått uppehållstilstånd. Då kan man åka på semester till det landet man flytt ifrån. Svenska skattebetalare än en gång bistå med pengar…………..
Fy fan för dessa landsförrädare, de kan stanna där nere med sin förorenade skuta, vi riktiga svenskar vill inte ha med dessa kräk att göra.
Kvävningstragedin i Österike jämte de snart sagt dagliga katastroferna på Migrationshavet är naturligtvis en stor sorg!
Men de fullständigt hjärtlösa smuggelbaronerna måste med alla medel stoppas och spärras in på livstid!
Iofs borde vi fundera på om inte våra egna Asylbaroner typ Bert Stjärt också borde straffas och få sina verksamheter stoppade.
Att så att säga börja i båda ändar!
Den typen är i full färd med att samla i ladorna med hjälp av kvinnlig kraft.
http://www.hd.se/lokalt/bastad/2015/08/27/personal-far-ga-nar-bert-stadar/
Om vi hade normala myndigheter så hade dom naturligtvis ombesörjt så att vederbörande s.k. ”flyktingar” omgående återbördats till den ort dom kom från! Allt annat är fullständigt galet!
Janne
Räddat? Inte oss svenskar i alla fall!
SKRÄMMANDE…Ingen koll på vilka som räddas, det kan mycket väl vara IS mördare….
Hade vi gjort detsamma med tyska soldater under ww2 ????
OM INTE – VARFÖR RÄDDA DESSA SOM KOMMER ATT SÄTTA VÅRA SAMHÄLLEN I KAOS OCH BRAND OCH SOM HAR MÖRDARIDEOLOGIN ISLAM SOM RÄTTESNÖRE….!!!
Återigen, ge mig eller de som är villiga AK47:or och sätt dem att möta dessa invällare så slutar de komma….!!!
Att ge SIGNALEN att det bara är att ta sig hit till Europa och främst Sverige och Tyskland är tamefan grovt kriminellt….
De har inte skapat någonting annat än kaos där de kommer ifrån och de kommer att mörda, våldta, kräva moskeer och ställa till ett HELVETE I EUROPA….!!!!
EU och Bryssel blir Europas DÖD!!!!
Kommer flyktingarna från Libyen så är dom stridspitten Obamas huvudvärk. Han gav sig till att bomba en något så när stabil nation bara för att han inte kunde tåla att Libyens ledare gick i otakt med USA.
Hela den här människosmugglingen blir för varje dag alltmer bisarr.
Det vet vi att dyrkan av mammon är fullständigt utan moral, är nog den största ”religionen” globalt !
Detta trots att alla vet att ”man kan ingenting ta med sig”……….
Politiker säger att syrier flyr för sina liv till Europa och båtarna avgår från Libyen,men hur tar sig personerna dit?
När jag tittar på kartan så ser det ut att vara en rätt långsträcka.
Tar dom sig kustvägen genom Israel och Egypten till Libyen?
Människosmugglarna har aldrig tjänat så mycket pengar som nu och fyller båt efter båt i vetskap om att bla Sverige övertar smuggellasten och fortsätter färden över Medelhavet. Nu bryr man sig än mindre om att smuggelbåtarna är sjödugliga när man ändå vet om att man får hjälp med smugglingen av svenska kustbevakningens båtar. Och ju mer Sverige hjälper smugglarna desto fler båtar kommer smugglarna att fylla, och desto fler kommer att drunkna innan svenska smuggelhjälpsbåtarna hinner fram till alla illegala flyktingarna.
Trettio sjömil är inte fullt sextio kilometer. Avståndet mellan Libyen och Sicilien är som kortast 150 kilometer. Varför åker de dubbla sträckan när de ska lämpa av folk och varför är man på libyskt territorialvatten i första läget?
Befälhavare och besättning på KBV Poseidon borde ställas inför rätta! Vilka förrädare! De borde istället tvingat tillbaka migrantfartygen till libyskt eller turkiskt territorialvatten, iaf ut på internationellt vatten för att stiga iland i Europa borde passagerarna under inga omständigheter få.
De kriminella människosmugglarnas förlängda arm. Skandalöst att denna handräckning ska pågå med svenska skatter som finansiering.
SKANDAL en mycket grov kriminell handling. Varför sänder de dem inte tillbaka. ? Detta gör att ännu fler kommer att försöka ta sig till EU genom medelhavet och många kommer dö.sju klövern bör utvisas från Sverige eller sättas i Afrikanskt fängelse för all framtid om jag får bestämma, just på samma sätt som Israel gör med flyktingar som inte var de hör hemma.
Jag håller med KD-isen som tycker att räddningen skall avslutas där de började, dvs de skall inte transporteras till Europa utan returneras till Afrika..