INVANDRING. Brittiska tidningen The Spectators chefredaktör Fraser Nelson skriver i en gästledare i SvD om tiggeriet på Stockholms gator. Han menar att ekonomen Paul Krugmans fyra år gamla hyllning till Sverige inte längre är aktuell.
”Även turister på promenad genom Stockholm denna sommar måste märka att något blivit annorlunda. Staden har fått nya besökare som ändrar dess karaktär”, skriver Fraser och fortsätter: ”Deras tillhörigheter ligger ofta i stora högar på gatan och ingen rör dem. För besökare är detta häpnadsväckande. Varför tolereras det? Var är polisen? Varför håller ingen ordning här?”
Nelson jämför med Storbritannien och menar att problemen går att spåras till svensk ängslighet, en ängslighet som lämnat utrymme för ett parti som Sverigedemokraterna – ett parti han gärna vill se ”krossat”.
Han tar upp ”spektaklet” kring SD:s ursäkt för tiggeriet i t-banan. Nelson menar att LUF:s ”ursäkt för ursäkten” – att ”vi har ett stort problem med ett rasistiskt parti i riksdagen” – inte gör saken bättre. ”Det är det perfekta sättet att göra ett svårt problem mycket värre”, skriver Fraser Nelson.
”Om ett land accepterar invandrare i en större omfattning än man kan integrera så skapar man problem. Om de mest centrala politiska partierna inte klarar av att tala öppet och ärligt om dessa problem skapar de ett utrymme för ett parti som gör det. I Sverige har det utrymmet fyllts av Sverigedemokraterna”.
-Pettersson ser att Fraser Nelson inte är någon vän av Sverigedemokraterna, han vill gärna att de krossas, men han ord blir inte mindre sanna för det, han har helt rätt när han påstår att något är fel i Sverige och felet är inte det enda oppositionspartiets…

Förlåt för denna ”löjliga” debattartikel. Vi har ett ”problem” med okunniga politiker i Sverige…………………..
Henrik Edin, förbundsstyrelseledamot Liberala ungdomsförbundet, har skrivit den debattartikel som Fraser Nelson skriver om i sin gästledare.
http://www.dagenssamhalle.se/debatt/vi-har-ett-stort-problem-med-ett-rasistiskt-parti-17249
Något är så in i h-v-t-e fel i Sverige, från alla vinklar. Finns små solstrålar som belyser dolda vinklar och hörn, som Motgift, Ledarsidorna, Det goda samhället, Marika Formgren, Petterssons blogg och liknande. Men något har gått snett, mycket snett och receptet för att komma tillrätta med det är hårt.
Ute i stugorna finns enstaka rester kvar av det gamla landet men eftersom det enligt överheten aldrig har funnits så bryr man sig inte om att leta.
Man vill bygga en utopi, man använder Sverige och den befolkning som fanns här från början till det. Man lurar och utnyttjar en troskyldig befolkning och visar någon skarpsinne att inte låta sig luras då haglar skällsordet rasist.
Invandrarna används också för detta överhetens projekt, på dem skall livets goda strösslas medan ursprungsbefolkning får stå för notan.
Vad händer den dag då även de inser att de blivit utnyttjade eftersom sk offer är viktiga i överhetens koncept.
Han har så rätt så rätt, någonting är mycket fel i Sverige,
vi har fel regering, som inte vet vad dom sysslar med,fem partier
som överlämnat alla sina egna beslut till denna konstiga
regering, och bara ett enda parti i opposition?
Två saker; Storbritannien är verkligen inget föredöme när det gäller immigration och integration. Tack vare deras koloniala historia har de både startat tidigare och har ett volymförsprång som heter duga. Sedan hade inte Tory och Divid Cameron rört sig en millimeter om det inte varit för Nigel Farage och UKIP.
Det var mig en motsägesfull jävel:
”Varför tolereras det, var är polisen, varför håller ingen ordning här?”
Samtidigt vill idioten krossa det enda parti som vill ta tag i skiten…
Sådana här artiklar i pk media ”måste” framföra kritik mot SD, och de extremt få artiklar som kritiserar invandring i pk media ”måste” framföras av invandrare/utlänningar. Kanske samma sak händer i Sverige ett pk parti antingen S eller M kommer att lova att de ska minska invandringen (men inget händer) förutom att de dumma svenskarna kommer att tro på det några mandat perioder.
Värt att notera är några av hans slutord om någon som försöker vända kappan efter vinden.
”Det må låta ogeneröst, men jag vill väldigt gärna se SD krossas. British National Party har just krossats; deras röster minskade med 99 procent i det senaste valet. David Cameron skärpte sin inställning till invandring och sa att han skulle dra in alla bidrag till invandrare under deras första sex månader i landet och låta utvisa dem, fransmän likväl som rumäner, som inte kan försörja sig själva. Hans målsättning för invandringspolitiken har blivit ett skrattretande misslyckande, men han tog poäng på att i alla fall ha gjort ett försök.”
Han kanske borde ägna sig åt de jätteproblem man har med islamister och andra muslimer i England.
http://s14.postimg.org/z2wh6fiap/K_bbel.jpg
Fraser Nelson verkar vara lika efterbliven som alla i sjuklövern som vägrar förstå att man inte löser integrationsproblem med massinvandring från dom minst utbildade länderna!