Blatter förtjänar Nobelpriset tycker Putin

FIFA-presidenten Sepp Blatter förtjänar ett Nobelpris, säger Rysslands president Vladimir Putin.

Blatten o putte

Putin och Blatter

”Människor som Mr Blatter eller cheferna för stora internationella idrottsförbunden, eller de olympiska spelen, förtjänar särskilt erkännande”, sade Putin. ”Om det är någon som förtjänar Nobelpriset, det är dessa människor.”

Blatter meddelade att han skulle avgå den 2 juni efter arresteringen av sju Fifa tjänstemän som en del av en amerikansk undersökning som såg 14 personer som åtalats på korruptionsanklagelser. En separat brottsutredning av schweiziska myndigheter i hur de 2018 och 2022 VM tilldelades pågår också.

Blatter, 79, har sagt att han har ett  ”rent samvete”, och han avser att sitta kvar tills Fifa håller en extra kongress för att välja hans efterträdare i februari nästa år. ”Vi känner alla till situationen utvecklas runt Mr Blatter just nu”, tillade Putin i en intervju med schweizisk tv. ”Jag vill inte gå in på detaljer, men jag tror inte att han är inblandade i korruption personligen.”

LÄNK

4 thoughts on “Blatter förtjänar Nobelpriset tycker Putin

    • Finns inget Nobelpris i ekonomi, ej heller i svartkonst. Det är som vanligt ett påhitt av siffernissar då Alfred var väl medveten om att ekonomi är ingen vetenskap. Det är ”Sveriges Riksbanks pris i ekonomisk vetenskap till Alfred Nobels minne”. Instiftat 1968 som allt annat jävelskap. De borde inte få vara med i Konserthuset, det är som om påven har med satanister vid midnattsmässan.

KommenteraAvbryt svar