Invandrare får busskort för 500 000 i månaden

INVANDRING. I mars i år togs beslutet om att totalt 3 500 asylsökande i Kalmar län ska få busskort. Beslutet om busskorten har nu införts och ska gälla fram till september, för att sedan utvärderas och möjligen förlängas. Kostnaden för busskorten beräknas till 500 000 kronor per månad. Det är Migrationsverket, Landstinget och Kalmar länstrafik som tillsammans har slutit avtalet om busskorten och Migrationsverket kommer att stå för kostnaden.

-Pettersson får inte ihop det riktigt. 3 500 asylsökande och månadskostnad för skattebetalarna 500 000 kronor ger 143 kronor för ett busskort per person. Otroligt billigt. Betalar svenska pensionärer lika lite?

Lägg märke till att det rör sig om asylsökande, personer som alltså inte fått uppehållstillstånd. 500 000 kronor x 12 månader är sex miljoner om året, det skulle räcka till många utflykter för våra pensionärer.

Sveriges Radio

Samtidigt läser vi om att besparingar slår hårt mot de äldre i Kalmar

10 thoughts on “Invandrare får busskort för 500 000 i månaden

  1. 143 kronor i månaden låter lite. En pensionär i Södertälje betalar 340 kronor i månaden för sin biljett. ta det gånger 3500 så får ni 1190000 kronor, alltså mer än dubbelt så mycket.

    • Samma här: Skall sitta på första rad när Nürnberg rättegång nr.2 pågår, ska stirra och blänga på de anklagades ansikten, vill se dem dömda till att leva som pensionärerna lever nu. Inte ska förrädarna sitta och bli tjocka i fängelset.
      God almighty, are you listening ? Can you feel my anger ?

  2. Svenska myndigheter är duktiga på att SKAPA rasism; en berättigad avund bland ledsna och förbannade fattiga svenska pensionärer och deras anhöriga växer sig stark.
    Förr hade jag inget emot ”invandrare” (är själv en) men nu hatar jag dem. De behöver ju inte ens peka på det -> de får ju allt ändå.

  3. Varför påstår man att det är migrationsverket som står för kostnaderna när det i skälva verket är pensionärerna som gör det.

KommenteraAvbryt svar