Att tälja guld

Pettersson skriver nedan om Bert Karlsson och andra asylentreprenörer som tjänar miljoner med hjälp av våra skattepengar.

De tio största asylentreprenörerna fakturerade skattebetalarna 329 000 000 kronor, bara mellan januari – maj. Hur många av dem känner ni till?

Skärmklipp

8 thoughts on “Att tälja guld

  1. Tror inte Bert får någon nytta av alla milijoner på bilderna ser det ut som han håller på att äta alldeles för mycket. Han ser närmast ut som en välgöd gris………..

  2. Dessa personer tillhör en typ jag inte skulle pinka på om de hade fattat eld. Fy faen för dubbelmoral, eller ingen moral alls?

  3. Apropå den ”gode” Bert Karlsson……….

    Här är ett område som också behöver ”inkvarteringar”, studentbostäder.

    Fast det är väl inget som lockar den ”gode” Bert ? Av förklarliga skäl.

    I dag kommer antagningsbeskeden från landets högskolor och universitet. Men det saknas 19 000 bostäder i landet, varav många i Stockholm stad där behovet fortfarande är stort.

    Enligt en ny rapport från Studentbostadsföretagen saknas 19 000 studentbostäder till hösten. Det är 3 000 fler än för fem år sedan.

    http://studentbostadsforetagen.se/studentbostader-en-forutsattning-for-tillvaxt/

  4. Dom ”ensamkommande flykting barnen” som Migrationsverket säger egentligen är personer som vill ha ett bättre liv kostar runt 1 miljon per år av våra skattepengar det skulle betyda för detta året en kostnad om 12.000 personer x 1 miljon kronor.

    Ja,det är som en total plundring skattebetalares pengar.

  5. Bert täljer guld av skattebetalarnas pengar genom att
    fakturera jättesummor för invandrarcirkusens invånare.
    Så fungerar ett tvättäkta hycklare, samme Bert som på
    90 talet åkte runt och spelade motståndare till den höga
    invandring som vi hade då, som nu är 25 gånger högre,
    och då går det bra att tjäna pengar på den???
    Men han tycker kanske precis Som Sossen Jan Emanuel
    att han har gjort en klassresa? En klassresa i
    skattebetalarnas plånböcker

KommenteraAvbryt svar