Integration tar tid och kostar på krafterna samt ekonomin.

Inom nästan alla statistiskt jämförbara områden, som diskriminering, arbetsmarknad och familjeåterförening, ligger Sverige i framkant enligt den senaste så kallade Mipex-rapporten som Svenska Dagbladet tagit del av.

I ett fåtal aspekter får Sverige underbetyg, till exempel vad gäller att godkänna utländska utbildningar.

I praktiken är dock situationen för utrikes födda i Sverige sämre än i flera EU-länder, med högre arbetslöshet och färre nyanlända som klarar skolan. Mipex-studien tar inte hänsyn till antal invandrare eller andelen humanitära flyktingar jämfört med arbetskraftsinvandrare.

– Integration tar tid. Och självklart, har du fler nyanlända, så tar det ännu längre tid, säger den ansvarige forskaren Thomas Huddleston till SvD.

Hur kommer han fram till det undrar Olli . Det har väl ingen sagt något om förut. Ända undantaget är ju vi inom SD, det säger ju vår Statsminister numera. Men dem trodde man inget på, för inte så länge sedan. Men nu kan man vädra ett unket uppvaknande, även från vissa av de tidigare mest politiskt korrekta ambassadörerna för massinvandringen.

9 thoughts on “Integration tar tid och kostar på krafterna samt ekonomin.

  1. Minns kanalsimmaren Lindeman . . . skulle passera djurgårdsbrunnskanalen men en stor båt stod i vägen …..kunde inte simma under båten . . . kunde inte klättra över båten . . . kunde inte simma runt båten . . . ”men vad gjorde du då?” . . jag simmade under båten! MEN det kunde du inte göra? Ja vad fan skulle jag göra . . precis som Löfven och Reinfeldt . . Vad fan ska vi göra? .. Nåja hoppas att väljarnas minne inte är kort…..

  2. Väldigt viktig fråga, forskning behövs, en gissning är att inte heller de svenska eleverna förstår vikten av utbildning, Det ordnar sig alltid verkar vara parollen, problemet är att andra motiverade måste orda det.

      • Q du kan inte ,vill inte resonera , du tar inget allvarligt allt du skriver går bara ut på att provocera och förlöjliga.
        Du tror att du gör nytta men det gör du inte. Du förstår inte att vårt land bygger på diskussion och respekt för andras åsikter även då man inte håller med.

KommenteraAvbryt svar