Världen sviker de fattigaste och mest utsatta barnen. Det säger FN:s barnfond Unicef i en rapport om FN:s så kallade millenniemål, vars syfte är att bland annat minska fattigdomen i världen.
Stora framsteg har gjorts, men miljoner barn har lämnats på efterkälken.
– Det har gjorts fantastiska framsteg när det gäller barn. Till exempel har barnadödligheten halverats sedan 1990, många fler barn går i skolan i dag, och över 2,5 miljarder människor har tillgång till rent vatten.”
Men framstegen kommer inte alla barn till del, säger Eva Dalekant på Unicef. De allra fattigaste och mest utsatta löper fortfarande stor risk att inte få gå i skolan, att få utstå kronisk undernäring eller att dö innan de fyllt fem år.
– Fortfarande är det väldigt många barn som har halkat efter. Fortfarande är det ungefär 500 miljoner barn som lever i extrem fattigdom, och 60 miljoner barn som inte går i skolan, och ungefär 6 miljoner barn varje år, små barn under fem år, som dör av orsaker som ganska lätt skulle gå att undvika. Så vi har fortfarande väldigt mycket kvar att göra för att alla de här barnen ska få sina rättigheter tillgodosedda, säger Eva Dalekant.
Läs mer på Sveriges Radio
-Pettersson har noterat att Sverige prioriterar annorlunda och i år beräknas ta emot 10 000 ”barn” varav de flesta ljugande unga män som tagit sig över halva jorden luspanka och utan hjälp men kommer fram i moderiktiga kläder med en mobil av senaste modell som de kan hålla kontakt med den släkt som de inte har…detta till en kostnad av ungefär 10 miljarder.
Minns ni när Statsministern besökte ensamkommande flyktingbarn?
Titta in i Unicef:s gåvoshop men tänk inte på att varje barn på den övre bilden kostar c:a 1 miljon om året men det tycker 87:an och våra politiker är bra och vi som tycker man ska hjälpa barnen på den nedre bilden är främlingsfientliga rasister…
Svenska flyktingbarn i verkligheten…

…och sagans barn som de framställs på olika kommuners hemsidor…
Och vad kan jag göra åt denna fattigdomen ? – Ingenting .
Mina tillgångar är reserverade till mina barn .
Vi fick aldrig veta hur många invällare Reinfelt, med sitt öppna hjärta, skulle ta emot i sitt hus, sin trädgård, sitt garage eller hos sina grannar.
Kanske dags att någon kreativ reporter ställer den frågan.
Han gav ju intrycket att han var en förebild.
— Eller hade han bara en felaktig självbild?
Man skulle ha trott att ett och annat överårigt barn skulle slinka igenom men jag inte lyckats få syn på några 4 – 5 åringar i mängden. Och varför bara manliga?
Om vi tittar på alla flyktingar så är absoluta majoriteten arbetsföra män. Har vi inte rubbat jämvikten mellan könen rejält i Sverige idag?
Hade de ensamkommande barnen varit de föräldralösa småflickor som Mona ställde upp med i ett fotomontage så hade det sett annorlunda ut idag. Det var ju meningen att de skulle få växa upp i svenska fosterfamiljer och hade då säkert assimilerats betydligt enklare. Men det är klart, det hade tagit lång tid innan de blev röstningsmyndiga…..
Dom behöver inte lida och vara fattiga, ta hit dom vet jag allihopa det är ju så berikande. Dom kan bo i riksdagshuset, det anväds ju i alla fall inte till något viktigt.
Håller den danska undersökningsstatistiken även i Sverige, och inget talar emot detta, så är minst 7500 av dessa skäggiga ”baaarrrn?” vuxna karlar!
Klart de chansar. Vi tilldelar dem en häftig Yaza ståndsmässigt med tjänstefolk. Helt enligt sharia. Undrar om de stipulerade ”slavinnorna” med uppdrag att låt sig nyttjas ”för förlustelser” ingår i tjänstefolket? Några kvinnor ingår säkert i ”personalen”. Missar organisationen slavinnan, så är det ju bara att gå ut och gruppvåldta första bästa. Det är f ö ovanligt stor del ensamkommande inblandat i sådana tilltag, redan efter ett par månader börjas det.
Assar Lindbeck har sagt att bistånd är att ta pengar från fattiga i rika länder och skicka till rika i fattiga länder. ”Live Aid” som nog de flesta av er kommer ihåg hjälpte till att fördubbla Etiopiens folkmängd på 20 år. Nu sitter potentiellt dubbelt så många i skiten när nästa torka slår till. Det gjorde du bra, Bob Geldof.