ISLAM. Muslimen var vikarie och vägrade ta sina kvinnliga kolleger i hand. Nu stämmer han företaget för diskriminering och kräver 20 000 kronor i ersättning för kränkning.
Muslimen åberopade religiösa skäl när han vägrade skaka hand med två kvinnliga medarbetare som skulle visa honom hur maskinerna på Eslövsföretaget fungerade. I stället ska han ha nickat mot dem.
Mannen, som var inhyrd via ett bemanningsbolag, hävdar att han därefter ignorerades av de kvinnliga kollegerna och därför fick svårt att komma in i sina arbetsuppgifter.
När han sedan inte fick fler inhopp på företaget drog han slutsatsen att han blivit utsatt för diskriminering, och vände sig till Diskrimineringsombudsmannen, DO.
DO har inte gått vidare med ärendet, men med hjälp av föreningen Malmö mot diskriminering har mannen nu stämt Eslövsföretaget vid Lunds tingsrätt. Han kräver 20 000 kronor i ersättning för kränkning.
-Pettersson tycker muslimen kan dra till ett mycket varmt ställe och att Malmö mot diskriminering ska sluta hjälpa dem som diskriminerar kvinnor…

SVERIGE Dårarnas (muslimernas ) Paradis !!!!!!
Om jag som kvinna vägras ett handslag är det väl JAG som blir diskriminerad inte han som vägrar ta mig i hand!!!!!! Eller???
Det verkar som om inte många känner till begreppet DARURA i sharialagstiftningen, dvs är du i icke muslimskt land och inte kan be vid bestämda tillfällen eller genom ditt arbete måste ta kvinnor i hand så är det OK. M.a.o ta seden dit man kommer. Många muslimer känner till detta men går det så går det. Christer
Islam är en mycket smittsam sjukdom. Finns bara en medicin. En helmantlad kula.
Det är ganska fascinerande att ett så modernt och sekulärt land som Sverige regredierat tillbaka till medeltiden när det kommer till just muslimsk fördomsfull kvinnosyn.
Om denne extremmuslim började på mitt arbete och vägrade ta den där typen i hand som man gör med normalt folk pga. att han är en extremmuslim och jag vill inte legitimera såna genom att låtsas att han är fullt normal i sin extremism, skulle jag nog betraktas som sk ”islamofob”. Man skulle mena på att jag har ”fördomar” om extremmuslimer som han.
Enda skillnaden är i praktiken att jag inte skyller på att en religion ”tvingar” mig.
ANN BARNHARDT förklarar islam bra på YOUTUBE….”Islamic Sexuality A Survey Of Evil.”
ISLAM är inte en religion utan en IDEOLOGI….OM man tror på spöken och religion så har Bibeln och Jesus Kristus ett helt annat djup och stycken som är intelligenta, som vilar på en humanistisk människosyn, ex sa Jesus…”Den som är utan synd kastar första stenen…” Varför sa Jesus det ? Jo han var humanist och människovän, han såg kvinnan som en människa och inte som ett djur, den här kvinnan var prostituerad och han räddade henne från att bli stenad, han räddade kvinnans liv.
Att rädda liv är något vi i vår kultur tycker är viktigt, vår kultur som vilar på kristendomen, judendomen och HUMANISMEN….
Själv är jag mer ateist än troende MEN kristendomen har vi ändå mycket gemensamt med i vår kultur.
ISLAM bygger på texter som är ren och skär ONDSKA, finns SATAN så har han skrivit koranen, Allah är SATAN och Muhammed SATANS SON!!! Texterna handlar bara om att påtvinga ”otrogna” islam annars ska de dödas/mördas/slaktas. Texterna innehåller inget som liknar texterna i Bibeln utan är rent ut sagt korkade, idiotiska, enfaldiga.
Varje gång jag ser en muslim i Sverige känner jag mig kränkt. Undrar om det finns någon enda etnisk svensk som vill ha dom som grannar. Dessa invällare kanske inte ska känna sig så säkra på att få stanna här.
Dom lättkränkta muselmanerna blandar ihop sin privata övertygelse med ett liv i samhället.
När allt kommer omkring är det väl vi som blir kränkta genom deras blotta närvaro? Själv skulle jag inte ta i en muslim med tång! Tänk om man kunne inkassera bara 1 krona i skadestånd varje gång man träffar på en muselman, avsevärd bättre än vad tiggarna kan skrapa ihop!
Jag vill varken se dem eller tala med dem. Ingen integration från min sida i alla fall.
Det var bra, riktigt dråpligt det där med DO-svaret angående IQ-testet !!!
Hur far kan muslimernas krav för skadestånd gå ???
Det betyder att de känner sig hemma på rätt mark i Sverige. Alla svenskar ska därför få skadestånd !!
Varsin spark i arslet av de kvinnliga medarbetarna borde aset fått.
Arslet?
Vänd på gubbjäveln.
Ett passande svepskäl från muslimen för att vägra arbete och få leva på bidrag och på ett extrafett skadestånd !!
Politiko.dk skriver att socialdemokraterna i Sverige inte skickar någon att stötta de danska socialdemokraterna i dagens val.
”Carim Jämtin, de svenske socialdemokraters partisekretær, ”
Carim! Undrar om inte det är en freudiansk felsägning?
http://www.politiko.dk/nyheder/svenske-socialdemokrater-boykotter-thorning
Tror knappast att han blev tvingad till att ta i hand!! Han kan inte bli kränkt för att någon sträckte fram handen och ville hälsa!
Den personen kanske inte visste att DU var en muslim!! Knack-knack är det någon hemma…
Antagligen så delar han inte vår västerländska värdegrund!
Här står stollarna tillsammans med trollegubben och hycklar…………ut med dem NU!
Länken de sista bilderna i reportaget.
http://www.dailymail.co.uk/news/article-3127904/One-policeman-against-100-migrants-French-officers-release-video-showing-impossible-odds-face-trying-stop-stowaways-getting-lorries-Calais.html
Denna bild får mig att tänka på soldater i krig som ber om krigslycka.
Sänka alla djävla båtar på Medelhavet. Vi skall inte ha in skiten i Europa!
http://i.dailymail.co.uk/i/pix/2015/06/17/23/29B7B80F00000578-3127904-image-a-227_1434581543324.jpg
NIGHTMARE IMAGES FROM HELL ! HORRIBLE!
Lena:
Din länk från Dailymail får mig skaka vid tanken på att all those savages från Afrika är snart på våra trösklar ! Vi är körda, rökta ….
Mimi N :
De finns redan i min närhet och de är ”hell”.
Tack Synonymen !!
Det varma stället är väl helhetet och inte Thailand?
Den muslimske herremannen borde betala skadestånd till de kvinnor som han vägrat ta i hand. Denne storhetsvansinnige varelse kränker kvinnor utan att han har vett att skämmas.
Hörde ni om muslimen som anmälde till DO att han kände sig kränkt när han fick höra resultatet från sitt IQ-test?
Svar från DO:
Ingen åtgärd. Ärendet läggs ned då religiösa eller kulturella medfödda defekter inte utgör tillräcklig grund för anmälan om diskriminering.
Om jag vägrar att hälsa på en muslim kan jag då begära skadestånd?