Vänstersajten Nyheter24 publicerade igår en artikel av Tina Misaghi som visar hur iranska kvinnor tar av sig slöjan i protest.
Jo, vi har sett det förut. Iranska kvinnor vill känna frihet och tar av sig sina slöjor i en demonstration för religionsfrihet och kvinnors lika rätt. Sedan den muslimska revolutionen 1979 har iranska kvinnor tvingats bära slöja, men nu vill de ha sin frihet. Närmare 4 miljoner kvinnor har gripits för olämplig klädsel, men allt fler kvinnor tar ändå av sig slöjan för att visa sin självständighet.
Måste reta individer som Veronica Palm och Åsa Romson till förbannelse. Ni minns att de tog på sig slöjor för att ge hijab-upproret sitt stöd. Vore de bägge riktiga feminister skulle de istället uppmana muslimska kvinnor i det moderna, jämställda och demokratiska Sverige att ta av sig slöjorna och visa på att i muslimska länder som Iran tar kvinnor av sig detta patetiska plagg för att känna frihet.
Källa: Nyheter24

Veronica Palm, Åsa Romson, Gudrun Schyman och Mona Sahlin borde tvingas bära burka vart de än går.
Tror inte att det är några problem för dom.
Bra gjort, hoppas att flera vågar följa efter.
Ja det är alldeles utmärkt , när dessa kvinnor gör det i sina länder, en applåd !
Då kan vi tala om modiga kvinnor, i västvärlden är det ”peanuts”.
Lena , världen är full av modiga kvinnor och män.
Det kan så vara men Sverige har tagit emot de största idioterna.
Sverige anses i civiliserade länder som en soptipp, en stinkande sådan och det på grund av allt elände som landet föder och göder .
Du får gärna gömma dig bak ett skynke !
Som du gör just nu!
Träffade en kvinna från Iran, pratade mer ytligt, hon tyckte mycket om hundar och skulle vilja ha en MEN DET ÄR FÖRBJUDET I IRAN, hundar anses orena….
Vilket förtryck, utan slöja kan de gripas av polisen och många sitter hemma på grund av denna lag…..Islam är en IDEOLOGI, Iran en TOTALITÄR DIKTATUR….! Detta skiljer islam från kristendomen och judendomen….-islam är en IDEOLOGI armerad med litet religion som vill avskaffa demokrati och mänskliga rättigheter.
ANN BARNHARDT förklara islam bra på YOUTUBE….-”islamic Sexuality A Survey Of Evil.”
Se den….
Det finns en lära där det starkaste argumentet för att stanna kvar inom denna lära är hotet om dödsstraff. Denna lär vill de två nämnda dårarna inkl. 7-klövern och mediapatrasket pracka på oss svenskar.
De två vänstertanterna Veronica och Åsa kan inte ens föreställa sig vad de kvinnorna utstår och kämpar emot i sina hemländer. Riskerar sina liv för att demonstrera att dom vill bli av med förtrycket mot dom.
Man ska nog inte tro alltför mycket på dessa ”fantastiska förändringar” som vänsterdårar tycks se. Slöjan blir nog kvar för all framtid.
För er som är intresserade så googla lite på slöjans utveckling i Egypten sedan sjuttiotalet. Skrämmande läsning.
Slöjan är först och främst till för att stilla muslimska män som tänker med kukhuvudet.
Den dagen muslimer accepterar sin avsaknad av en fungerande hjärna och söker professionell psykiatrisk hjälp är dagen då jubel är på sin plats.
Inte förr!