Mordet på Lisa Holm

På en engelsk hemsida finns ett antal detaljer om mordet på Lisa Holm som svenska PK-media som av händelse valt att undanhålla från allmänheten. De båda misstänkta är invandrare från mellanöstern som kommit till Sverige via Polen.

http://www.donehealth.com/?s=lisa

Man citerar källor inom polisen och det finns väl ingen anledning att tro att dessa skulle undanhålla allmänheten fakta, till skillnad från PK-media.

Nu får det f-n i mig snart vara nog. Det är dags att vi i Sverige börjar att kalla en spade för en spade.

 

Och för övrigt anser jag att svensk invandringspolitik i grunden behöver förändras och antalet arbetskrafts- och anhöriginvandrare kraftigt reduceras.

1 777 thoughts on “Mordet på Lisa Holm

  1. Tejpen visar tydligt att mordet är förenat med hat inget annat där kommer det kvinnliga in sen planteringen av D N A är så amatörmässigt gjord därför det är så lätt för honom att valsa ihop en flera förklaringar så har o vänder allt har det däremot varit mer intimt satt då har det varit svårae men även de kan man gå ur sprickan är att dom blandade ihop fruns D N A och nåt ifrån brodern där är SVAGHETEN SOM KAN FRIA HONOM SAMT UTKAST AV SAKER UTAN FINGERAVTRYCK O DNA SAMT HANS BIL VAR HELT CLEAN IFRÅN DNA SAMT INGA REAKTIONER IFRÅN HUNDAR DET ÄR VEDERVÄRDIGT ATT HAN DÖMS FULLSTÄNDIGT VANSINNIGT LÅNGSRÖMS UTLÄGGNING OM ONANI VAR BLAND DET MEST. Fåniga o dummaste jag har hört i en rättsal ungefär30 procent drar av sig på toaletten jobb etc fullt normalt så vad dom gör är att allt han gör säger ska uppfattas som suspekt man svartmålar honom men det dumma blir ju då att dittsättningen blir ju kristallklar DNA PÅ KLÄDER MÅSTE SEPARERAS O BRYTAS NER EN FÖR EN FÖR JAG TROR DOM KOMMIT DIT I OMGÅNGAR DET KOMMER JAG TILL SENARE MEN DU HAR RÄTT I DIN BEDÖMNING

  2. Det jag garantera dig är att dna har aldrig kommit dit vid tillfället hon mördas jag baserar det på att jag kan mycket om stridskonster etc det är ett efterspel sen vittnen är en. katastrof det måste urholkas bryt. as ner till ingenting. o det blir ju så när dom riktiga vittnen kommer dna på henne är egentligen inte värt nånting mer en kontakt sen rekonstruera mordet i ladan jag tror det var en kvinna Lisa pratar med i svart suv sen rep runt halsen när hon hittas var det damm dna på det??? Jag återkommer…

  3. JA, men min fråga var är gridarna öppna på natten till martorp? SEN LISAS , moped …..o vem krattade Gunnar Johansson?? Han var ju ledig advokat måste få bort TIDSAXEL samt in med Anders o gänget det där lövet är intressant men jag har alltid haft en känsla att en kvinna är inblandad i mordet det grundar jag BLA på tejpen det var ett misstag det finns svagheter som jag inte just nu vill utveckla men som friar honom

  4. Det måste finnas en orsak därför en helt oskyldig person som Nerijus blir utsedd till gärningsman för Lisa.
    Den teori som jag anser är mycket sannolik är att på mycket tidigt stadium kunde auktoriteten inse att det fanns utländsk eller personer med utländsk bakgrund som var inblandad i mordet på Lisa.
    Eftersom Lisa tagit en selfie där hon har samma militärmundering som användes av specialmilitär i Afghanistan och även med Stefan på en namnskylt och namnet även med arabisk text. Sannolikt hade hon lagt ut bilden på nätet som blev förödande.
    Det behövdes endast att någon som ville hämnas mot vad den militären sysslat med i Afghanistan, och sådana kan det finnas många av bosatta i landet.
    Den västerländska specialmilitären har varit ute efter Talibanledarna, men idag finns det mer i Afghanistan som sympatiserar med Talibanerna än när USA och väst gick in där.
    Teorin är om det blivit en vanlig polisutredning utan någon politisk inblandning skulle kanske misstanken blivit riktat mot icke svenskar, kanske asylinvandrare som inte politikerna ville vara med om.

  5. När Gustav och Victoria kommer från Årnäs påstår Gustav att han såg Lisas moped på parkeringen och en grå bil parkerad vid ladan som sannolikt skulle föreställa Nerijus bil.
    När man ser till annat svammel han kommit med finns det ingen trovärdighet, det han påstår om mopeden och bilen.
    Det finns ingen annan som sett mopeden på parkeringen efter att ett vittne såg Lisa stå bredvid mopeden med hjälmen på sig och beredd att åka iväg. Den grå bilen är det ingen annan som sett heller.
    Orsaken med påståendet om mopeden är att då hade Lisa blivit tagit till ladan och att det var Nerijus bil utanför som sedan skulle köra iväg kroppen.
    Det är helt otroligt att folk har gått på det här skojeriet, alltsammans ligger på såg låg nivå där man utsett Nerijus till gärningsmannen att det måste ha funnits ett enormt behov och indoktrinering att se honom som den skyldige.
    Jag anser att det är medvetet att en helt oskyldig person som Nerijus, skall bli anklagad och dömd för mordet på Lisa.
    Så här får det inte gå till helt enkelt att oskyldiga personer skall dömas för mord därför det skall passa in i den politiska agendan.
    Eftersom det funnits specialmilitär inblandad har det också funnits politisk inblandning, militär skall inte blanda in sig i mordutredningar det är polisens sak att sköta om sådant.
    I det här fallet fordrades det sekretess och sannolikt därav orsaken.

  6. Gustav uppger vid förhör att han och dottern kom till Blombergs egendom vid 19.00 tiden.
    Vid frågan hur länge han stannade i herrgården sedan han och dottern kommit från Årnäs svarar han vid 22.00 tiden åker han tillbaka uppskattningsvis.
    Vid frågan om han och dottern åkte till Gum för att hämta något och sedan kom tillbaka, svarar Gustav: Han är mycket osäker på det , han var klädd i kostym, det kan ha varit så att han åkte för att byta om till något bekvämare, men han tror inte det.
    Gustav konfronteras att både Nerijus och Irina sett Gustav åka förbi och hälsat dem.
    Gustav uppger att det är högst troligt att han hejade dem om de stod utanför bostaden, men han kan inte säga vem som var där.
    Henrik kommer till herrgården vid 20.05 tiden vid frågan om Gustav och Viktoria fanns i herrgården svarar Henrik: Han minns inte.
    Henrik minns inte om Gustav och Viktoria såg F1 loppet som startade 20.00.
    Viktoria kan inte säga vad klockan var när hon och Gustav åkte hem.
    Viktoria minns inte om F1 loppet var slut eller pågick när de åkte hem.
    Vid frågan av Adriana hur länge Gustav och Viktoria var kvar i herrgården svarar hon att det vet hon inte.
    Vid frågan om Gustav och Viktoria fanns i herrgården när F1 startade, svarade Adriana att hon är inte säker på det.

    Det man kan inse är att det är en sammansvärjning mot Nerijus att inte uppge någon tid när Gustav och Viktoria lämnar herrgården, som hade kunnat bli alibi för Nerijus.
    Den här gruppen önskar att Nerijus skall bli misstänkt och skyldig för mordet på Lisa.
    Den här gruppen har ingen annan orsak att komma med sådana uppgifter som de gör om det inte är för att stödja auktoriteten som önskar få Nerijus att få skulden för mordet på Lisa.
    Det klart bevisar att Nerijus var utsett till gärningsmannen.

    • Jag är ute för att bevisa att Nerijus är oskyldig till Lisas död.
      Ett sådant bevis är att Lisa fanns aldrig i ladan och inte Nerijus heller när Lisa försvann.
      Det finns inga bevis eller någonting som visar att Lisa funnits i ladan när hon försvann och inte Nerijus heller.
      Den anordningen som var satt upp att Lisa skulle ha hängts där skulle aldrig ha fungerat praktiskt utan kan ses som ett sätt att lura de godtrogna att ladan var mordplatsen för Lisas död.
      Den advokat som vill bevisa att ladan var ingen mordplats kan endast begära en rekonstruktion av arrangemanget för hängningen.
      Polisen sökte igenom ladan med ett flertal olika hundar, ingen markerade att Lisa funnits i ladan eller att det varit någon mordplats.
      Hundarna ljuger inte men de tvåbenta varelserna har ljugit enormt.
      Det som bevisligen fanns i ladan är planteringar av örhängen, handske och även DNA. Med DNA måste man se till i vilket sammanhang DNA finns, det DNA som fanns i ladan från Lisa och Nerijus är garanterat planterade, samma sak med blodspår och hårstrå som påträffats.
      Sedan fanns det Lisas saker efter grusvägen från cafeet till Martorp som inte har kommit dit på annat sätt utan att de är planterade.
      Det finns ingen gärningsman som skulle placera ut saker på det sättet, fanns inget motiv till det, utan det är andra personer som lagt ut dem, som också gjort planteringarna i ladan och Byssjan där kroppen togs fram.
      Lisas kropp har aldrig funnits i ladan och därför finns heller inga bevis att någon transport skett från ladan till Byssjan i Martorp.

    • Ett annat bevis är att Nerijus fanns i bostaden när Lisa försvann och blev mördad.
      Nerijus framför vid förhör med förhörsledarna:
      Och då kom fram en Audi 3, jag vet att det är Gustavs bil.
      Och då klev en kvinna ut från bilen och sedan såg jag tydligt att det också var Gustav, dom gick in, det kanske gick fem minuter inte ens det , de kom tillbaka båda två och satte sig i bilen och dom passerade precis framför oss, det är kanske trettio meter, och då var hustrun bredvid mig, jag sade jag måste gå och stoppa honom och berätta att jag har gjort färdigt jobbet, och då reste jag mig och tog ett par tre steg, men han enbart hälsade med handen, hur kunde han inte se mig ?
      Och det kan jag säga han hade en ljusblå skjorta, jag tror till och med en vit krage, och min hustru satt bredvid mig och det var före åtta.
      Förhörsledaren:
      Så Gustav kommer med en kvinna och sen efter fem minuter så åker dom igen , stämmer det ?
      Nerijus: Ja, jag kan inte säga exakt om det var tre minuter, då satt jag ute och rökte, jag kunde inte sitta länge , det kanske var upp till fem minuter.

      När Gustav och dottern kommer in till herrgården från Årnäs var klockan ca 19.00 och sedan lämnar de herrgården för att åka hem enligt Nerijus efter ca 5 minuter.

    • Irina säger vid förhör av förhörsledarna:
      Hon märkte att Nerijus fanns hemma och Irina gick ut på trappen och där satt Nerijus och rökte och Irina sätter sig bredvid Nerijus och de ser att Gustav åker från herrgården med en kvinna.
      Nerijus skulle stoppa honom men han stannar inte, utan håller upp handen och åker förbi.
      När de sitter på trappen ser Irina att Nerijus byxor är dammiga på knäna och föreslår att hon tvättar dem och går in och tar av byxorna, som Irina stoppar i tvättmaskinen med annan tvätt.
      Vid 19.35 Skypar Nerijus med sin mor tills 19.51 när de åker och köper pizza.
      När Gustav och dottern kommer från Årnäs vid 19.00 tiden fanns endast Nerijus på trappen, men sedan när Gustav och dottern efter ca 5 minuter lämnat herrgården har Irina kommit ut för en rök och de sitter tillsammans där när Gustav och dottern åker från herrgården.

  7. SEN,HAR vi Arnes röda BMW som han tvättade bagageutrymme på nån bensin Mack verkar angeläget det som stör mig är att en ung fin flicka med drömmar o ett helt liv framför sig aldrig fick leva sitt liv o att en oskyldig dömd hon var bara 17 år jag är ute mördaren samt nångra till det krävs stark motivation om du ska döda om du inte är i psykos tillstånd osv jag har träffat nångra afghanska killar som varit med i krig dom är väldigt trötta på att bråka jag amerikansk släkt där jag marinkårsoldater i ja va var jag jo jag hoppas advokat läser det vad jag skriver för det är enda möjligheten o få honom fri reducering av dna. Men jag tycker Jönsson glömmer på fel fråga o då ursäkta nästan skrattar man det tar max 10 DAR vid obduktion av det här så är du 97 % hemma men här tar det 3 månader pga att han måste ha stöd av en TIDSAXEL som är så enkelt att krossa…..

  8. SEN HAN KAN HA HJÄLPT ÖVERHETEN ATT STÄDA…..JAG ÄR INTE 100 MEN VAD HÄNDE MED BLODPROVER SOM TOGS PÅ HÄKTE?? Lång tid för obduktion…..Lisa blod på händer…..det var nykrattat 19 30 vem gjorde det?? Du Adriana är tillsagd att ljuga punkt slut arrendatorn……tog man o letade efter fingeravtryck på moped…Lisas skor?? Vad fanns där? Baksida jackan? Osv hela tiden är Jönsson sfären i bakgrunden blå sskjorta vit krage det var ju så det var …….

  9. DU TROR ATT HON ALDRIG VARIT I,ett skåpet? Men nu måste ju en oskyldig bli fri o då får väl Anders BLA o Jönsson ligan snacka du vet det finns starka krafter bakom honom 36 åringen vid resning då måste man få balkong vittnet Anders samt 3 till på dansgolvet så byråkraterna som dömer vaknar den här tejpen är intressant av flera skäl irinas vittnesmål är svagt hon svajar men jag tror på henne du ska veta han är fälld för mordet inte 10 dna samt rep hans fingeravtryck borde varit på jackan BLA anledning till att man inte sätter dna på kroppen är då spricker dittsättningen ……..

    • Lisas kropp har funnits i skåpet men den har inte kommit från ladan till skåpet, utan var placerad på annat ställe och kom till skåpet sannolikt torsdags natt, därför då hade likstelheten släppt.

  10. Enligt Stefans uttalande i förundersökningen skall han ha startat mopeden och flyttat den, därför gick det inte att bevisa om mopeden blev körd med av Lisa eller om den fanns på samma plats som hon hade parkerat den.

  11. O VILKA ÄR DOM PERSONER SOM UTFÖRT PLANTERINGEN?? Va tror du ??? Klanen Jönsson?? Tycker det är amatörer som gjort det i så fall jag vet hon är aldrig hängd jag känner rättsmedicinar om det är vad du skriver så förstår jag inte efterspelet då är 35 åringen utvald som syndabock innan mordet du föra tillbaka moped etc fruktansvärt risk

    • Jag tänker inte spekulera med att peka ut någon person i det här fallet utan använder vad gäller personer det som finns i förundersökningen.
      Klanen Jönsson har inte utfört några planteringar det är helt säkert.
      Det som man kan inse är att mopeden fanns inte där Lisa brukar parkera den, jag har kontrollerat vittnen som passerat där till 20.30 och enligt förundersökningen är det ingen som sett mopeden på parkeringen bortsett från Gustav, efter det att ett vittne som såg henne stå med hjälmen på sig och beredd att åka iväg.
      Lisa åkte iväg på mopeden och Anders han mötte henne som är mycket logiskt och trovärdigt, som han sade till Lena att han mötte Lisa vid 18.30 tiden.
      Därför blir det logiskt att hon blev kidnappad och mördad på vägen någonstans.
      Mopeden måste någon ha tagit tillbaka till parkeringen och hade sannolikt påträffats i närheten av vägen.
      Kroppen har gömts undan och har inte blivit omedelbart placerat i Byssjan på Martorp.
      Sannolikt kom kroppen till Byssjan på Martorp torsdag natt och då hade likstelheten släppt, den kom från något gömställe och inte från ladan.
      Det är inte gärningsmännen som placerat kroppen i Byssjan, det är absolut inget gömställe för en kropp i ett skåp, om polisen hade sökt där med hund skulle hunden känt vittringen även utanför lokalen.
      Därför fanns det ingen orsak för gärningsmännen att ta en sådan risk som att placera kroppen där.
      Det som visar att kroppen fanns inte i Byssjan den 7 juni är att en privatperson såg in i Byssjan den 9 juni och enligt de uppgifter han säger i förhöret överensstämmer de inte med foton som togs när kroppen togs fram.
      Vid obduktionen påträffades också ett färskt löv på kroppen.
      Enligt förundersökningen har inte polisen sökt i Byssjan innan de gick in där den 12 juni.
      Att kroppen trycktes ned i det lilla skåpet kunde vara för att göra det svårt att veta hur länge kroppen legat i Byssjan.
      Det borde ha funnits uppgifter om kroppen legat i skåpet från den tiden Lisa försvann, men det finns inga sådana uppgifter.
      Obducenten uppgav dödsdatumet från början till 7-12 juni, men ändrade det sedan genom åklagarens påverkan till 7 juni.

  12. Eftersom Lisa aldrig har funnits i Ladan och det är ingen mordplats heller, har Lisas kropp aldrig transporterats från ladan till byssjan i Martorp utan alltsammans är en bluff eller lögn kan man säga.
    Gustav skall ha sett en gråaktig bil parkerad vid ladan när han kom från Årnäs till herrgården, men det finns ingen annan som sett någon liknande bil där. När Gustav kom till herrgården han såg inte Nerijus sitta på trappen fastän han sade till sin far att han vinkat till honom när han passerade. Han och dottern har ingen aning när de åker från herrgården, Irina och Nerijus säger de stannar i ca 5 minuter och sedan åker de och även hälsar till Irina och Nerijus, men det kommer inte Gustav ihåg utan säger enligt förundersökningen att de åker därifrån 22.00. Alla som var på middagen är det ingen som kommer ihåg när de åkte utan de hugger till med varierande tider.
    Han påstår att han såg Lisas moped på parkeringen men det finns ingen annan som såg mopeden på hela kvällen där, fanns det ingen moped där hade hon åkt på mopeden hemåt vid 18.30 tiden.
    Henrik åker från herrgården strax efter 19.00 och säger i förhör att han tittade noggrant kring lokalerna och även han såg ingen moped där.
    Sedan de vittnen Lars och Malin som påstås ha sett en bil sladda ut från en grusväg efter 19.00 är mycket osäkert vittne, Nerijus bil är mycket lätt att känna igen men han kommer med olika variationer i färgen. Vad det var för märke har han ingen aning om fastän det finns en dominerande märke VW på frampartiet, som alla vet att det är en Volkswagen.
    Sedan fanns det två vittnen Thomas och Annika som sett Nerijus komma med sin bil i hög fart från Martorp vid 19.30-19.45 den 7 juni.
    Men de hade tagit fel på dagen därför skall ett sådant vittnesuppgift raderas.
    Att ta upp sådana vittnen som bevis att Nerijus kommit med bilen sin och därför är gärningsmannen visar på vilken nivå hela utredningen ligger.
    Hela fallet är en stor skam för rättssäkerheten.

  13. SÅ MISSTAGET VAR JU DNA PÅ JACKAN OM DET SUTTIT PÅ BYXORNA O JUMPER OSV MEN JACKAN DET ÄR DET SOM GÖR ATT MAN FÖRSTÅR ALLT KOPPLAT TILL REP O HÄNGNING DET ÄR MISSTAGET O SEN KALLA DET SEXUELLT FÖRSTÅR DU VA JAG MENAR,,,,,,,,,????????

    • Lisa har aldrig varit i ladan när hundföraren med sökhunden kom till platsen där mopeden stått kunde den aldrig hitta några utgående spår för Lisa, utan endast att hon rört sig vid mopeden.
      Lisa åkte iväg från parkeringen med mopeden hemåt, ett vittne såg att hon stått vid mopeden med hjälmen på sig och var förberedd att åka.
      Ett vittne Anders samtalade med Lena som driver cafeet på eftermiddagen den 8 juni och han hade sagt till Lena att han är övertygad att han mötte Lisa på mopeden som körde i hög fart från Blomberg och söderut vid 18.30 tiden, det kunde inte vara någon annan än Lisa.
      Anders gjorde aldrig själv anmälan och polisen frågade inte efter honom som vittne heller, men när Lena togs i förhör var hon tvungen att berätta att hon pratat med Anders som skulle vara en vän till kamreren på Blomberg.
      Jag skulle tro att Anders hade inte blivit populär om han vittnat att han hade mött Lisa på mopeden kvällen hon försvann, därför det är helt klart i Blomberg området ville man se Nerijus som gärningsmannen, och Anders vittnesmål hade stört den bilden.
      Anders skulle sannolikt blivit utfrusen och kanske tappat jobbet om han gått och vittnat det som inte passade auktoriteten.

    • Ladan var ingen mordplats och Lisa hade heller aldrig varit där inne.
      Polisen sökte med ett flertal olika hundar men ingen kunde markera att Lisa varit där inne och ingen mordplats heller och hundarna ljuger inte, men det kan tvåbenta varelser göra.
      En poliskommissarie var inne i ladan och såg noggrant på ett visst ställe och dagen efter fanns ett örhänge där, naturligtvis blev örhängen och handsken som hittades där ditplanterade.
      Det sattes upp något som skulle se ut att Lisa blivit hängd i ladan men med den anordningen som fanns där är det en omöjlighet.
      Meningen var att ett balsnöre skulle gå över ett vattenrör och gärningsmannen skulle dra upp kroppen till en höjd av drygt 2 meter där ett hårstrå av Lisa fanns.
      Om vi antar att Lisa vägde 55 kg blir det till en omöjlighet man rubbar inte en tyngd på 55 kg 1 mm, med att dra i ett snöre över ett rör, det blir alldeles för stora friktionskrafter.
      När man drar upp en tyngd använder man block och rep och en ensam person kan dra upp på det sättet 15-20 kg men inte 55 kg även med block och rep. Sedan måste omtag göras och det fanns inget sådan fästanordning det som var satt upp i ladan.
      Det är helt otroligt att folk har låtit sig luras med att Lisa blev hängd i ladan som är en omöjlighet.
      Alla DNA från Nerijus som fanns i ladan och på Lisas kläder är ditplanterade, därför att plantera DNA är inga problem.
      Sedan fanns det Lisas saker efter grusvägen från cafeet mot Martorp som körkort, nycklar, kreditkort m.m.
      De här sakerna har tagits av någon från Lisas döda kropp och sedan spridits ut efter grusvägen.
      Att gärningsmännen skulle ha gjort det kan helt uteslutas, utan det är andra personer som skött den här planteringen av DNA och placerat ut sakerna där motivet varit att få Nerijus som den skyldige.
      Eftersom det funnits sekretess på fallet finns det ingen möjlighet att peka ut någon.
      En sak är säker polisen gör inte sådana här saker, utan det är utomstående från polisen.

      • UTOMSTÅENDE??? Vilka är dom utomstående? Det fattar alla att inte slänger gm ut saker efter Lisa Holm men det finns ett stort men o det är varför måste man tillbaka med Lisa i byn o plantera dna osv du måste förstå proffs gör inte så det är för mig lite Åsa Nisse över det här man ser igenom allt

      • För att plantera hårstrån från Lisa och DNA, kroppen behöver inte ha varit i ladan, DNA fanns på hennes kläder, de som gjorde de här planteringarna hade också tillgång till hennes kropp.
        DNA från Nerijus det räckte om de hade tillgång till något klädesplagg från honom.
        De som gjort planteringarna är inte polisen som kan räknas bort, men de som gjort planteringarna har kunnat gå in i lokaler och exempelvis tagit tejp från ladan och virat runt kroppens hals och sedan placerat tillbaka tejpen, att det skall se ut det var utfört i ladan, men som var utfört på annat ställe.
        Gärningsmännen har inte utfört några planteringar utan det är andra personer.
        Det man kan vara övertygad är att det finns många personer som känner till att Nerijus var inte gärningsmannen, men de håller tyst, Blomberg kan jämföras med ett klan samhälle, ingen pratar om det som är negativt, därför sådant slår tillbaka.
        Det finns många personer som medvetet bidragit till att Nerijus skulle fällas för mord och vetat att han är oskyldig.
        Sådana personer skall brännas i helvetet.
        Finns inget helvete skall de ha dåligt samvete så länge de lever.
        Personer som gör sådana här saker brukar vanligen få otur förr eller senare, därför samvetet överger inte personen.

  14. Ja adriana joggare kvinnan hon ljuger så det bara visslar om det men nu är dna tricket o har inte hans dna funnits på gylfen öppning o innanför då har dom varit tvungna släppa honom han hade när som helst kunnat sagt det var brodern eller Lisa o jag lattjade allt har vänt om polisen är med i ditsättnigen då blir det svårare om jag varit advokat har jag krossat åklagarens TIDSAXEL för den är inte värd vatten samt adriana sen har jag ifrågasatt ladan o byssjan helt o lagt tonvikt på dom utkastde sakerna samt krossat aj o Hans söner pga deras dåliga minne sen har jag rullat på märk väl att DNA FINNS PÅ JACKAN REP O INNANFÖR JEANSEN DET ÄR SÅ ENKELT ATT FÖRSTÅ MEN DET ÄR DNA SOM MÅSTE SPRÄCKAS

    • Det finns inga bevis om mordet på Lisa och inte heller motivet men jag gör följande scenarium som sannolikt är nära sanningen.
      Det blev politisk inblandning i fallet därför mycket snabbt kunde antagas vad som låg bakom mordet och det har att göra med special militärs inblandning i Afghanistan.
      Gärningsmännen för Lisa har sannolikt utländsk bakgrund men bosatta i Sverige. Om det skulle ha blivit en normal polisutredning skulle sannolikt misstanken blivit mot en sådan inblandning.
      Lisa gjorde ett förödande misstag som tog på sig militärmundering som special militär använde i Afghanistan och gjorde en selfie med även Stefans namn som även var på MÖ språk, sannolikt la hon ut bilden på nätet.
      Man måste komma ihåg att svenska politikerna är mycket rädda om det skulle bli hat mot utlänningar som är bosatta i Sverige och det här med mordet på Lisa upprörde många väldigt stort.
      Det fanns en orsak att specialmilitär anlitades och den enda orsaken är att de är under sekretess, de jobbar hemligt.
      Jag känner till andra mord där sannolikt utlänningar varit skyldiga men svenskar fått skulden, där sannolikt orsaken varit att skydda utlänningar mot hat för utförda brott.

      • HUR VET DU HON TAGIT ETT KORT MED PAPPANS UNIFORM ETC??? O för mig handlar det om vem täckte upp o placerade dna t på Lisa??? VITTNEN SOM SETT SUV BILAR EN PERSON ÄR PÅ VÄG HANDLA PIZZA HAN SER EN.MÖRKHÅRIG MAN RUFSIGT HÅR 1830 VID LADAN ANDERS?? Varför tar inte advokat in dom rätta vittnena jag VET DET VAR INGEN TILLFÄLLIGHET HAN FICK EN KVINNLIG ADVOKAT

  15. Bevisen som är bakad i hop mot Nerijus är att han skulle ha mördat Lisa i ladan och enligt Gustav stod en bil som liknade hans bil utanför ladan, men det är endast Gustav som har sett den bilen och det var mycket folk i farten i området den tiden. Gustav kom till herrgården ca 19.00 och då skall han ha sett bilen som kunde tänkas vara Nerijus bil.
    Sedan skall han ha kört kroppen mot Martorp, men då kommer Henrik från herrgården efter 19.00 och då finns ingen bil utanför ladan som han ser.
    Därför antas att Nerijus har kört iväg med kroppen.
    Sedan finns de här vittnesuppgifterna från Lars och Malin att de sett en bil köra i hög fart från en grusväg mot Martorp vid 19.00-19.15, som kan anses mycket osäkra uppgifter.
    Nu skall Nerijus ha varit och placerat kroppen i Byssjan på Martorp och skall vara på väg hemåt.
    Då finns de här vittnena Annika och Thomas som Nerijus kör om men det var lördag den 6 juni som det skedde och inte den 7 juni som de påstår.

    Det är de här uppgifterna som ses som bevis att Nerijus mördat Lisa och han döms till livstids fängelse.
    Alltsammans är en stor rättsskandal kanske den största i modern tid i Sverige och hotar också rättssäkerheten.
    Den som kallar Sverige för en ledande rättsstat måste vara helt okunniga vad som sker.
    Jag anser att i det här fallet är det politisk inblandning för att skydda några obekväma mördare, sannolikt med utländsk ursprung.
    Eftersom det varit inblandning av special militär och sekretess i fallet bör det vara politisk inblandning.
    Att mordet på Lisa skulle vara något hot för rikets säkerhet som gör att militären måste gripa in finns inte, militären har jagat vad de trott vara ryska ubåtar som de sysslat med en längre tid.
    Det är polisen som skall utreda sådana här mordfall och de behöver ingen inblandning med sekretess från militären.
    Ett sådant här mordfall skall utredas efter de normer som finns med förundersökning m.m. som polisen följer, och ingen sekretess med hemligt agerande.

  16. Sedan finns vittnena Annika och Thomas som ser Nerijus komma med sin bil i hög fart från Martorp hållet och kör mot Blomberg.
    Nerijus kör förbi dem med nedvevad ruta när han är på väg mot bostaden och hälsar dem med att hålla upp handen, därför han kände dem sedan tidigare.
    Annika och Thomas påstår att Nerijus körde förbi dem södagen den 7 juni vid 19.30-19.45 tiden.
    Nerijus sade i förhör att han körde förbi dem Annika och Thomas men det var den 6 juni, efter att han varit och tankat diesel i Martorp vid 19.00 tiden och åkte hem för att hämta pengar för att handla i Källby.
    Enligt affären i Källby betalade han varor där 19.31 den 6 juni.

    Annika och Thomas har blandat ihop dagarna och har fel tid också.
    Den 7 juni var Nerijus uppkopplad med Skype till sin mor mellan 19.35-19.51, och var inte ute och körde bil.

  17. Sedan finns vittnesuppgifter att Malin och Lars sett en bil komma i väldig hög fart köra ut från en grusväg och åka mot Martorp vid 19.00- 19.15.
    Lars noterade att bilen var utländsk han såg ett L på registreringsskylten och tror att den kunde vara polsk.
    Lars han kan inte säga färgen på bilen utan har många variationer.
    Modellen på bilen kan han inte säga utan han tror att Renault, Citroen och VW har modeller som i formen liknar det han såg.
    De här vittnena kan konstateras att de är mycket osäkra vittnen.
    Nerijus VW bil är mycket lätt att känna igen, den där nationalsbokstaven är mycket svår att se på Nerijus bil, däremot är märket VW mycket dominerande i fronten.
    Eftersom Lars kunde inte peka ut bilen som en VW var det helt säkert en annan bil han såg.
    Att ta en sådan här vittnesuppgift och fälla en person för mord, som gjordes är helt skrämmande, en stor skandal.

  18. Henrik kör ut från herrgården efter att han pratat med sin bror Gustav strax efter 19.00.
    När han passerar ladan tittar han noga men ser ingen moped på grusplanen där Lisa brukar ställa den, han ser ingen grå bil som Gustav påstått att han sett vid ladan, som skulle påminna om Nerijus bil.
    När Henrik sedan kommer tillbaka till herrgården, minns han inte om Gustav och Viktoria fanns kvar i herrgården.
    Adriana fanns i herrgården men minns inte när Gustav och Viktoria lämnar herrgården.
    Trozelli som var gäster på middagen säger att hon är väldigt osäker när Gustav och Viktoria lämnar herrgården.
    Viktoria uppger att hon minns inte när Gustav och hon lämnar herrgården.
    Här kan man inse att alla tappar minnet när Gustav och Viktoria lämnar herrgården efter att de kommit dit från Årnäs, och de finns orsak till det.
    Irina och Nerijus säger att Gustav och Viktoria stannar ca 5 minuter i herrgården när de åker tillbaka, om de här personerna som tappat minnet hade uppgett den tiden skulle Nerijus haft alibi att han såg när Gustav lämnade herrgården.
    Nu säger samtliga istället man minns inte de som fanns i herrgården när Gustav och Viktoria åkte därifrån.
    Gustav påstår sig ha sett en grå bil vid ladan som skall föreställa Nerijus bil, men det fanns ingen annan som sett en liknande bil där av andra människor som rörde sig i området.
    Teorin är att det är Nerijus tar kroppen från ladan vid 19.00 tiden och kör den till Martorp, men när Henrik åker från herrgården kan inte bilen finnas där om så är fallet stämmer inte teorin med tiden.
    Mycket riktigt när Henrik åker från herrgården strax efter 19.00 fanns ingen grå bil där.
    Sedan kan man tro vad man vill om alltsammans.

  19. Adriana är sambo med Henrik som är AJ:s son.
    Hon påstår att hon är ute och joggade och en bil fanns parkerad i närheten av cafeet, den var inkörd på en avstickare från vägen, och en person som hon placerade som polack frågade efter vägen till Västerplana.
    Adriana tog upp sin mobil och skulle visa vägen, men enligt Adriana ville han att hon skulle sätta sig i bilen och visa på kartan.
    Adriana gör anmälan till polisen den 8 juni och händelsen skulle ha inträffat den 6 juni, hon påstår inte att det var Nerijus, men de uppgifter hon lämnar anser polisen att det var Nerijus.
    Polisen åker ut för att säkra bevis att det funnits en bil där hon påstått, men polisen hittar absolut ingenting bortsett från en fimp, därför finns det inga bevis att det fanns en bil som hon påstått, borde ha funnits däckspår.
    Adriana borde tagit ett foto på bilen när hon höll i mobiltelefonen.
    Jag anser den 8 juni i samband med anmälan blev Nerijus utsett till gärningsmannen för Lisa och nu startade man jakten för bevis mot honom.

  20. Gustav som är AJ son kom från Årnäs söndag kväll och påstod i förhör att det stod en moped vid norra gaveln.
    Många passerade området och vägen men endast Gustav skall ha sett en moped.
    Sedan sade han att det stod en grå hantverkar bil mittemot kafeet som han inte utesluter att det var litauernas bil. Den enda som har sett en sådan bil är hans bor Henrik men ingen annan.
    Gustav passerade huset som litauerna bor i , till fadern skall han enligt förhör ha sagt att de vinkade från trappen när han passerade, som han i annat förhör säger han minns inte.
    Vid förhör säger han att han kom till herrgården 19.00 och pratar 5 minuter med sin bror innan han går in och åker från herrgården 22.00.
    Nerijus och Irina säger att han och dottern stannar ca 5 minuter och sedan åker de iväg.
    Nerijus och Irina säger i förhör att Gustav hälsar på dem och de hälsar tillbaka när de lämnar herrgården.
    När Gustav blir konfronterad med uppgifterna säger han att han kommer inte ihåg att han hälsat på dem och inte heller när han lämnade herrgården.
    Om Gustav hade sagt att han såg Nerijus på trappen framför huset som han bör ha gjort, hade Nerijus haft alibi och det skulle inte varit möjligt att fälla honom.
    Det som nära anhöriga säger och ser räknas inte som alibi.
    När Henrik lämnar herrgården strax efter 19.00 påstår han att han ser en grå bil mittemot cafeet som skall påminna om litauernas bil, men det finns ingen annan som sett den grå bilen som liknar litauernas bil än Gustav och
    Henrik.
    Däremot säger Henrik han tittar mycket noggrant kring cafeet och ladan men uppger inte att han ser någon moped.

    • GJA ,att han är ditsatt det har jag förståt framförallt pga DNA ,TRÄFFAR DOM ÄR FÖR DESIGNADE MEN O ANDRA SIDAN VARFÖR I HERRANS NAMN SKA FOLK I BYN HJÄLPA OKÄNDA GÄRNINGSMÄN? O vilka var dom??? Nej mordet gjordes av nån i aj bekantskapskrets känns så hur kom man åt dna??? Förklara för. För mig Anders åkte han i bil bakom Lisa Holm??

      • Det är jag helt övertygad att det är ingen i Jönsson familjens bekantskapskrets som utfört mordet, sådant skulle ha uppdagats det kan jag garantera.
        De som utförde mordet på Lisa kommer utifrån Blomberg och sannolikt med utländskt ursprung.
        Vissa inom Jönsson familjen bistår auktoriteten de kan jag hålla med om, som är mycket lätt att genomskåda genom deras agerande, finns inget hemligt i det.
        Anders han mötte Lisa när hon var på väg i hög fart på mopeden från Blomberg söderut mot hemmet som han uppgett till ca 18.30 tiden.
        Det är helt rätt de skall inte hjälpa okända gärningsmän, men de skall inte bistå att en oskyldig blir fälld för mord.

    • Enligt förundersökningen ser inte Henrik någon grå bil när han lämnar herrgården strax efter 19.00, som Gustav påstod att han sett när han kom till herrgården vid 19.00 tiden.
      Henrik ser ingen moped heller på grusplanen där Lisa brukar ställa den.

  21. Svenska folket tycks vara mycket lätt att manipulera och indoktrinera av politiker och media, därför de tror på auktoriteten.
    Det här fallet är mycket lätt att genomskåda att här söker man en syndabock för det som är politiskt obekvämt.
    Jag har själv gått igenom förundersökningen mycket noggrant och kan inse att hela bygden i Blomberg är emot de här litauerna och även bidrar till att de skall ses som skyldiga.
    Det finns endast två personer som tar parti för litauerna och det är godsägaren Arne Jönsson och hans fru.
    Det som är skrämmande är att man medvetet önskar få en helt oskyldig person dömd för mord och ett långt fängelsestraff dessutom.
    Det hittades Lisas personliga tillhörigheter på grusvägen från cafeet mot Martorp som nycklar, körkort, kreditkort m.m. de här sakerna har någon eller några tagit från hennes döda kropp och spridd ut.
    Den som tror att någon gärningsman skulle lagt tid på sådant bör nog sova på saken.
    De här litauerna har kommit till Sverige för att jobba som de gjort 12 timmar per dag och ledig en dag i veckan, av arbetsgivaren Arne Jönsson har de fått högsta betyg som mycket duktiga jobbare och skötsamma.
    De har inte kommit till Sverige för att leva på bidrag och ta brödet ur munnen för svenskar, som många andra och sådana skyddas av media och politiker.

  22. Anhållan av Aivaras och Nerijus i Martorp var orsaken att de sökte mask där, och Nerijus skall ha sagt till en Missing People person att militären varit och sökt igår där ni är, därför det fanns militär på området också under gårdagen, därför Nerijus trodde att militären sökte kroppen men de hade sannolikt andra ärenden där.
    Efter att Aivaras och Nerijus blivit anhållna följde Irina också med i svepet och efter att de blivit anhållna togs kroppen fram som funnits nedtryckt i ett litet skåp, sedan blev Aivaras och Nerijus misstänkta för mord och Irina för medhjälp till mord.
    Sedan när rättegången kom fanns det inga konkreta bevis mot Nerijus, det skulle aldrig gått att fälla för mord de här DNA spåren eftersom de går att plantera.
    Det som fällde Nerijus i Tingsrätten var ett vittne som under ed sade att hon och hennes sambo sett Nerijus köra förbi dem i hög fart och han hade kommit från Martorp vid 19.30-19.45 den 7 maj.
    Nerijus blev förhörd av förhörsledarna 4 olika gånger om att han varit ute med bilen som han bestämt förnekade och sade han hade haft bilnycklarna i fickan att ingen annan kan ha varit ute och kört med den.
    Den femte gången säger förhörsledaren att det var Annika och Thomas han körde förbi, då säger Nerijus det var lördagen den 6 juni han körde förbi dem som han också kände, han hade varit och tankat bensin i Martorp vid 19.00 tiden och var på väg för att handla och skulle hämta pengar i bostaden, han betalar för varor i Källby 19.31.
    Till saken här att Irina vittnar från Litauen under ed när rättegången blir i Hovrätten, hon säger att Nerijus fanns i bostaden från 18.45 den 7 juni.
    Nu hade åklagaren två edsvittnen som gick emot varandras vittnesmål, därför borde undersökning gjorts tycker man, att undersöka vem som har sett fel.
    Nu valde åklagaren eller rätten att radera Irinas vittnesmål under ed, men hon kunde aldrig ha sett fel.
    Men det var förutsättningen att kunna döma Nerijus för mordet på Lisa till livstids fängelse.
    Irina skulle aldrig ha vittnat under ed om hon inte visste att Nerijus var hemma i bostaden 18.45 som hon sade under ed.
    Med en sådan dom förlorar Sverige allt vad rättssäkerhet innebär.
    I Litauen är de medvetna att den som vittnar under ed talar sanning därför att ljuga för den som vittnar under ed är ett mycket grovt brott i det landet.
    De måste tro att rättssystemet i Sverige ligger på en mycket låg nivå att jämföras med Sovjetunionens rättssystem den tiden, och under Stalintiden behövdes inga vittnen heller, man utsåg en skyldig och dömde personen.
    Det finns ingen tvekan utan Nerijus blev utsedd att få skulden för mordet på Lisa.
    Sedan kan man fråga vad kunde vara orsaken ? Jag tror att man visste vad som låg bakom mordet och det skulle ha blivit att personer med utländsk bakgrund blivit misstänkta och av politiska orsaker kunde man inte acceptera det.
    Mer komplicerat behöver det inte vara att fälla en oskyldig person, sådant har hänt tidigare.

  23. Efter att Lisas far gjort polisanmälan kom polis med hund till platsen. Hundföraren med hunden sökte vid platsen där Lisas moped varit placerad men hunden kunde inte hitta några utgående spår på Lisa. Hunden hittade spår i närheten av mopeden, sedan utökades sökområdet om hon gått över vägen men några sådana spår kunde inte hittas heller.
    Det logiska är att hon åkte med mopeden från platsen och uppgifter som Anders sade till Lena att han var övertygad att han mötte Lisa komma med mopeden i full fart vid 18.30 tiden från Blomberg och söderut som blir mot hennes hem, det stämmer in.
    Hundföraren utökade området till inne i ladan och hela byggnaden där men hunden kunde inte få upp något spår på Lisa.
    Sedan tog polisen in många andra hundar därför hundarna är specialiserade att söka vissa ämnen, men ingen av hundarna kunde markera att Lisa funnits inne i ladan och någon brottsplats kunde de inte markera heller.
    Det är endast att inse Lisa var aldrig i ladan utan hon åkte iväg med mopeden hemåt och Anders hade mött henne, som han hade sagt till Lena den 8 juni, därför var ladan aldrig någon brottsplats, som också hundarna visade, därför de ljuger inte.
    Det skulle medföra att Nerijus var aldrig någon gärningsman och varken Nerijus eller Lisa hade varit i ladan den kvällen Lisa försvann.

    • Jag är inte ute för att bevisa hur mordet gick till eller vem som är gärningsmannen eller gärningsmännen, utan vill bevisa att Nerijus är ingen gärningsman för Lisa.
      Det är polisens sak att ta fram vilka som var gärningsmännen för Lisa.
      Det som kan påstås är att ladan var ingen mordplats och någon kropp togs aldrig från ladan till Byssjan i Martorp, utan den kom från annat håll till Byssjan.
      Enligt förundersökningen undersökte polisen aldrig Byssjan på Martorp innan den 12 juni när kroppen togs fram.
      Man vet att det fanns special militär på området från den 7 juni till 12 juni, men eftersom de har sekretess finns ingenting i förundersökningen vad de sysslat med den tiden på Blomberg.

  24. Det som borde inses i det här fallet är att någon eller några gärningsmän skulle väl aldrig ha placerat kroppen i Byssjan sådana risker tar inga gärningsmän, utan det gäller att komma bort från platsen så snabbt som möjligt, för att minska risken för upptäckt.
    Om de placerat kroppen i Byssjan hade de varit tvungna att köra genom Martorp gården, som skulle ha varit en mycket stor risk.
    Det finns ingen logik att det var gärningsmännen som placerade kroppen i skåpet.
    Därför är det inte gärningsmännen som placerat kroppen i skåpet utan det är de personer som utfört planteringarna, som skulle visa att Nerijus är gärningsmannen.

  25. Den som till 100% vet om Nerijus fanns i bostaden när Lisa försvann och blev mördad är Irina, Nerijus fru.
    Irina, Aivaras och Nerijus förhördes mycket grundligt av förhörsledarna, och Irina hon har sagt vid förhöret i Sverige att Nerijus fanns i bostaden 19.00, vid förhöret i Litauen av svensk polis har hon sagt att till 100% säkerhet fanns Nerijus i bostaden 19.00.
    När fallet var uppe i Hovrätten vittnade Irina under ed från Litauen och sade att Nerijus fanns i bostaden från 18.45.
    Tiden 19.00 har blivit riktmärke därför den tiden kom Gustav med bilen och passerade bostaden där litauerna fanns, polisen kom fram att Gustav passerade ca 18.46 och den tiden använder Irina när hon vittnar under ed.
    Aivaras säger vid förhören i Sverige att Nerijus fanns i bostaden från 17.30 – 20.00 när de åker Irina och han och handlar pizza i Källby.
    Aivaras blir förhörd i Litauen av svensk polis och han säger att de uppgifter han uppgett i Sverige finns ingenting att ändra på.
    Nerijus har sagt i förhör att han fanns i bostaden från 17.30 – 20.00 när de åkte och köpte pizza i Källby.
    Lisa fanns vid mopeden enligt vittne 18.40, som gör att Nerijus kan inte vara gärningsmannen.

    • Ja kan du förklara varför dna sitter där det sitter o klädskåpet trångt?? Ang brodern varför vittnar han under ed?? Han var ju där??? Jag vet han är oskyldig men Ang brodern varför vittnar inte han under ed??? Menar jag dom som gjort mordet känner till folk byn som sin egen bostad det är ju så det är

      • Det är advokaten som försvarade Nerijus som begärde att Irina skulle vittna, som hon också gör under ed från Litauen.
        Alla som vittnar vid rättegång i Litauen måste göra det under ed, men advokaten begärde aldrig att Aivaras skulle vittna.

      • Det behöver inte alls vara som du säger att de som mördade Lisa måste känna området.
        Däremot de som utförde planteringarna att få Nerjius misstänkt som gärningsmannen har känt området mycket väl.
        Gärningsmännen har vetat att Lisa åker hem med moped och därför har de endast behövt passa på när hon kommer efter vägen och där kan hon ha blivit kidnappad in i en bil och sedan mördad.
        Mopeden har någon fört tillbaka till platsen där mopeden var parkerad. Kroppen blev sedan gömd och togs fram när likstelheten släppt som är efter ca 3 dygn och sedan förs den av någon inte gärningsmännen, till skåpet där den trycks in.
        Det som visar att kroppen kom inte till Byssjan den 7 juni är ett vittne som privat söker Lisa och ser in i lokalen och enligt hans uppgifter och det som sedan finns på foton som blev tagna när kroppen togs fram, framgår att någon varit inne i lokalen efter den 9 juni när han var där och såg in.
        Skåpet var ingen plats att gömma en kropp därför när polisen söker en kropp är det en hundförare med likspårhund som söker, och en sådan hund hade markerat även utanför lokalen.

  26. Jag anser att motivet till mordet eller det som gjorde att någon eller några fick en sådan galen ide kunde vara att Lisa hade gjort en selfie som sannolikt fanns ute på nätet, där hon är iklädd samma militärmundering som specialtrupper i Afghanistan använder, med hennes fars namn på tröjan och som även är på arabiska..
    Den västliga militärinsatsen i Afghanistan har gått ut på att Talibanerna är fiender för dem, men man måste komma ihåg att det finns många med utländskt ursprung bosatta i Sverige som sympatiserar med Talibanerna.
    I Afghanistan har sympatierna för Talibanerna ökat efter att västländers militär gått in där.
    Den eller de som mördade Lisa är okänt och att hitta gärningsmännen är en polissak, det jag anser är oerhört viktigt är att Nerijus som blivit dömd för mordet kan inte vara någon gärningsman.

  27. Det fanns inga konkreta bevis att Lisa eller Nerijus funnits i ladan kvällen den 7 juni, att DNA funnits på olika ställen är att de är planterade med motiv att Nerijus skulle få skulden för mordet på Lisa.
    Det finns andra saker som är planterade som örhängen och en handske i ladan, samt Lisas saker efter grusvägen på ett flertal platser mot Martorp från Cafeet.
    Att plantera DNA är möjligt, och idag finns mycket känsliga instrument som gör att det är inget större problem att plantera DNA, däremot fingeravtryck går inte att plantera men några sådan finns inte heller.
    Nerijus fanns i bostaden när Lisa försvann och blev mördad och Lisa skall ha åkt mot sitt hem och kan därför inte ha funnits i ladan,

  28. Det fanns ett vittne Anders som pratade med Lena den 8 juni, som äger cafeet där Lisa jobbade, han sade att han är övertygad att han mötte Lisa på mopeden som åkte i hög fart från Blomberg och söderut det menas att hon åkte hemåt och det skulle ha varit vid 18.30 tiden enligt Anders.
    Det finns vittnen som såg att Lisa stod bredvid mopeden och hade hjälmen på sig som att hon förberedde sig att åka iväg.
    Det sannolika är att Lisa åkte från parkeringen med mopeden och blev kidnappad och mördad på vägen.
    Mopeden har sannolikt tagits tillbaka av någon, den hade också repor på vänstra visiret och Lisa hade skada bakom knäskålen och bakom fotvaden båda skador på högra benet.
    Kroppen hittades snabbt och sannolikt gömdes undan för att kunna preparera för en scapegoat, som blev den litauiske gästarbetaren Nerijus.

  29. Eftersom specialmilitär fanns på platsen från den 7-12 juni och det sattes sekretess på fallet, kan det antagas att politiker blivit informerad och ansåg att mordet kunde få politiska konsekvenser och sände dit militär som har sekretess och mordet var planerat att mörkas.
    Därför kan antas att kroppen hittades på ett mycket tidigt stadium och blev inte placerat i Byssjan på Martorp som påståtts, utan fanns någon annanstans de första dagarna, den hölls gömd helt enkelt för att planera en scape goat för fallet.

  30. Det fanns ett motiv därför Lisa blev mördad och en teori är att hennes far som är kapten i det militära och sannolikt varit verksam i Afghanistan. Lisa finns på en Selfie i den militärmunderingen som användes i Afghanistan av special militär och det finns en namnbricka med Stefans namn och även med arabisk text.
    Att det finns en connection till Afghanistan och svensk militär medverkan där kan ses som sannolik, det kan var svenskar med utländsk ursprung bosatta i Sverige som ligger bakom mordet, som har blivit kränkta att svensk militär agerat i Afghanistan och vill hämnas.

  31. Om advokat är ute efter en berättelse el förklaring då måste han peka ut gärningsman men är han dittsatt då måste han bevisa det jag tycker han ska anlita ett proffs på stridskonster för man ser o förstår hur det gått till om man följer dna kedjan det är för tillgjordt allt ……..

  32. DET HÄR MORDET ÄR MÄRKLIGTJAG TROR INTE ATT HAN HUX FLUX ÅKER NER DÖDAR L O SEN HÄNGER UPP HENNE O RUNKAR AV SIG DET ÄR JU SÅ ÅKLAGAREN LÄGGER UPP DET HAN ÄR INTE NEKROFIL O ALLT PÅ UNDER EN TIMME NEJ HAR HAN STÄDAT FÖR NÅN SÅ ÄR DET BRODERN EL GODSÄGAREN OM HAN GJORT DET HAN HAR ÅKT HEM SEN TILL RYSSLAND O KLARAT SIG UNGEFÄR SOM STYVSONEN SOM ÅKER HEM..AJ VET VEM MÖRDAREN ÄR!!!!!

  33. NEJ NEJ NU ÄR ADVOKATEN UTE O SEGLAR JAG FÖRSTÅR HANS DRAG HAN SPELAR REMI MED ÅKLAGAREN MEN DÅ TYCKER JAG OCHSÅ TALAR OM VEM HAN SKYDDAT JAG VET HAN ÄR OSKYLDIG MEN DET VERKAR OSANNOLIKT OK TALA OM VEM DU SKYDDADE DÅ ÄR JU SAKEN KLAR DU ÄR INTE MÖRDAREN

  34. SEN VAR JU UTREDNINGEN O SÖKANDE VÄLDIGT MILITÄRT STYRT SKÄMS NU SÄGER JAG RAKT AV MÖRDAREN BOR I BYN!!!!!!

  35. O DÅ ÄR JU FRÅGAN POLISEN SÄGER SUV TILLHÖR EN KRIMINELL MEN DET ÄR JU EN SAK FRÅGAN ÄR VEM KÖRDE BILEN ARNE VAD TROR DU INBILLA INTE MIG ATT DU INTE VET HUR DET LIGGER TILL OK!!!

  36. Sen NÄR DNA I DET HÄR FALLET SÅ SKULLE JAG VARA INTRESERAD AV KRAFTEN I DOM 10 DNA TRÄFFARNA FÖR JAG TROR DOM ÄR SVAGA O NÅNGRA STARKARE O SÅ BLIR VID DITSÄTTNING ELLER SÅ BLIR ALLT +4 O DÅ ÄR DET GENOMSKINLIGT ELLER HUR ARNE……..

  37. SEN KAN MAN INTE HA VÄRDE PÅ TRÖTTA FACKIDIOTER I HOVRÄTTEN O TINGSRÄTTEN SAMT SVERIGES STÖRSTA PSYK FALL GW PERSON HAN BEHÖVER ETT GÄNG VÅRDARE RUNT SIG SÅ HÄR ÄR DET HAN ÄR DITTSATT PUNKT SLUT ADVOKATEN MÅSTE TÄNKA ATT KROSSA ÅKLAGARENS PISSIGA TIDSAXEL O FÅ IN DOM RIKTIGA VITTNENA SOM SETT SUV BILAR BLA I O MED SPRÄNGER HAN DNA BEVISEN RAKT AV HAN KAN DÅ MED RÄTTA HÄVDA DITTSÄTTNIG O DÅ BLIR DET JU VÄLDIGT SVÅRT FÖR HD ATT VÄRJA SIG ELLER HUR ARNE……JAG KOMMER TILL CAFÉT SNART

  38. O sen dragkedja på jackan…samt varför man inte fann..el letade efter dna fingeravtryck där L HITTAS O DU STEFAN SITT INTE O LJUG I TINGSRÄTTEN ATT HON VAR FÖRBJUDEN ATT VARA PÅ FACEBOOK THATS BULLSHIT OK !!!!

  39. Jag vill att den nya advokaten anlitar ett proffs när det gäller strid o försvar judo karate svartbälte 4 Dan o uppåt för man ser på dna att det är en tydlig ditsätning där hamnar inte dna om det gått till som åklagare säger sen viktigt med alla suv vittnen samt varför o vad hans blodprover tog vägen ifrån häktet o en röd BMW…….

  40. FÖRLÅT IGEN ATT JAG SKREV SD PACK O HOROR BER OM URSÄKT SKA ALDRIG UPPREPAS MER JAG BLIR VILD IBLAND FÖRLÅT DORIAN

  41. SVART. Suv……balkong olika tider ….pratar han var kriminell????kvinna såg….det är så DJÄVLA uppenbart vi åker dit i vår maj vänner ifrån usa… Journalist BLA allt börjar rullas upp aj du är becknad!!!!!!

  42. Jo jag glömde en sak du Adriana…ELLER JOGGAREN ….SVÄRDOTTER….DET HÄR GJORDE DU BRA…… Nu är Det slutpratat RIP LISA DORIAN

  43. I morgon knäcker dom en oskyldig o du Julia du som åkte hem före Lisa…….o hade mopeden bredvid Lisas…..Billy såg bara en… O det var din?……..varför?……det här var mitt sista inlägg om Lisa Holm tyvärr går mördaren fri!! RIP LISA HOLM DORIAN

  44. Ljusblå sjorta vit krage…..kl 19 00 ca…..minns ej BMW. Tvätta viktigt bagageutrymme……aj…alfonso de corall wow åkte 15 e juni hem…liten pojke elitsoldaten hahahaha jag äter till frukost…. Ib… Cj wow jaja lattjo CHAVOAR pre DROM

  45. DET är klart hovrätten vet!!!!……..dom förstår ju allt….. Dom är ju så great det är ju därför Tomas Quick blev fri……kung pungen ……alla vet såg eller?…… Det går en fri…….tänk på det ciao!!!!!

Kommentera