INVANDRING/BROTTSLIGHET. I helgen grillades det bilar som vanligt på flera platser i landet.
En bil brann på Näsbychaussén i det invandrartäta problemområdet Gamlegården-Näsby i Kristianstad. Branden bedöms ha varit anlagd.
En byggnad intill Björngårdsvillan, i parkområdet Slottsskogen i Göteborg tog eld och branden tros ha varit anlagd.
En bil brann på Wieselgrensgatan i den invandrartäta stadsdelen Eneborg i Helsingborg. Branden bedöms ha varit anlagd.
I Stockholm misstänks sju bränder ha varit anlagda bara natten mot söndag. Fyra av dem rörde bilar.
Som vanligt finns inga signalement, misstänkta eller gripna i polisens rapporter.

I brist på signalement är alla boende i respektive bostadsområden misstänkta – till motbevis. Vräk dem, sanera deras bostäder och hyr ut till folk med anställning, människor med familjer som är berättigade till ett drägligt liv. Kasta ut farliga parasiter !
Illa och återkommande men skall klargöra en sak, jag skiter fullständigt i nationalitet/ursprung/färg/tycke/smak(men inte att viss/vissa grupper är överrepresenterade i nya fenomen som detta)inkluderat även åldringsrån stenkastning smash and grab gruppvåldtäkter med mera, allt är illa, än mer illa är det när gammelmedia alltjämt försvårar/fördröjer ev gripande pga uteblivna signalement(allmänhetens tips uteblir). Fortskrider dem med sina signalementslösa rubriceringar/publiceringar blir det både svårt/omöjliggör att nå rätsida på fenomenen,dessutom farligt/osäkert/otryggt för alla oavsett etnicitet.
Med andra ord har det egentligen aldrig handlat om färg eller sort på ngt sätt och vis utan enbart flera problem som berör alla. Att då beröra detta är inte rasistiskt utan bara realistiskt oavsett färg.
Det är ju kallt ute….