En gigantisk aggressiv maktdemonstration av Nato men tyst om att Ryssland är värre

FÖRSVAR. Den stora flygövningen Arctic challenge exercise som på måndagen inleddes över norra Sverige debatterades i SVT:s Aktuellt. Tusentals personer och mer än 100 flygplan från nio olika länder deltar i vad som är en av världens största militärövningar under 2015. Regissören och skribenten Stina Oscarson är en av kritikerna. Hon ser det som problematiskt att Sverige genomför övningen tillsammans med en rad Nato-länder och att övningen går ut på att bygga upp ett slags fiktivt spel om Arktis.

– Grundproblemet är frågan om den här övningen ökar vår säkerhet. Nej, jag tror inte det. Det här är en gigantisk aggressiv maktdemonstration, sa hon under debatten mot folkpartiledaren Jan Björklund, som tvärtom är positiv till övningen.
– Det är trist att vi behöver göra detta, men det är Ryssland som är bakgrunden, sa Björklund.

-Pettersson har noterat att samma dag startar Ryssland en övning med 12 000 soldater och 250 stridsflyg och helikoptrar enligt BBC. Alltså en betydlig större övning än Natos men den väcker ingen debatt i Sverige…

https://youtu.be/qATtb3Lij8s

16 thoughts on “En gigantisk aggressiv maktdemonstration av Nato men tyst om att Ryssland är värre

  1. Oavsett hållning, så är planeringen av övningen ganska illa gjord. Just nu har kanske de flesta djuren i det aktuella området fått sina ungar. Ljuden kan stressa djuren så att dom överger ugnarna. Men det är klart, man tar ju ingen hänsyn till utrotningshotade fåglar när vindkraftsverken placeras ut. Sedan undrar jag om inte Sverige uppvisar ett högmod då man tror sig vara av intresse för Putin och därför väljer att öva tillsammans med NATO. Vad jag förstår finns det inget, absolut inget, som Putin skulle vara så intresserad av att han skulle beordra en ockupation.

    • Ja fler verkar tycka detsamma som muppen och den före detta skolministern tycker. Som inte ens vet vad ett ”superlativ” är för något. Än mindre stava till det engelska ordet ”jealous”. Känns tryggt att en sådan imbecill får hetsa oss in i NATO.

      • Maja:
        Om du sedan tittar närmre på den kartan,finns det ett enormt stort land i öster,som heter Kina…Dessa kineser sitter nu på första parkett,och tittar belåtet på,när USA och Ryssland övar krigföring.
        Märkligt nog är det få,som ägnar detta enorma land, med över en miljard i sin befolkning en tanke.Vill minnas att det heter ”när två bråkar,vinner den tredje” !
        Att efter detta sammanhang nämna landet Sverige,verkar för mig likt en ironi,och därför undviker jag också plita ner detta….

  2. Märkligt att alltid vänstermänniskor behöver tillfrågas
    om vad dom tycker om ditten o datten, om jag inte
    minns fel , så hamnade V P på ungefär 5 % vid förra
    valet, men när det debatteras om något sak, så kan
    man lätt tro att V P hamnade på 75 %?

    • Men så är det ju. En åsikt från en v-mp-kommunpolitiker i Bobobruk blir ”expert-uttalande”… eller så tar vi Ermann eller Anna Book om vi inte får tag på någon före-detta politiker.

  3. Skillnaden är att ryssarna gör sin övning på egen mark, och som ett svar på Nato:s övning. Det är Obomba och de som styr honom som är det stora hotet, inte Putin. Ryssland har två militärbaser utomlands, på begäran av regeringarna i de länderna. USA har nånstans mellan 700-1000 och nya tillkommer hela tiden.

    • Övar ryssarna i Ukraina också? och i Georgien?

      Ukraina bildades 1991 i samband med Sovjetunionens fall, då lovade ryssarna att Ukrainas gränser skulle vara suveräna mot att de fick ta hand om de kärnvapen som fanns på Ukrainas territorium och hyra plats för svarta havsflotta på Krimhalvön.

      För övrigt har USA 34 stora militärbaser utomlands och drygt 700 mindre. Ryssland har ett 20-tal skapligt stora, hur många små vet jag ej.

      • Pettersson låter som pk-media. Har inte Pettersson tänkt på varför 1.2 miljoner ukrainare har flytt över gränsen till Ryssland om det nu pk-media påstår är sant?

      • Striden om världsherraväldet,är ett invecklat ämne Pettersson.
        Nu blev det ju Ukraina,som utvaldes av EU/”Västmakterna”, som ett lämpligt land för stridigheter.
        Först en medial putsch och bort med landets president.
        Sedan väl uppbackade från EU/USA`s hantlangare, (bl.a. absurdske Bildt) som vitt och brett började tala om demokrati. Detta i ett av världens mest korrupta länder !Nu ser jag som de enda vinnarna i Ukraina,de vapensmedjor som för båda sidor levererar kanoner och ammunition.Om det funnits begravningsentreprenörer,skulle även dessa skurit guld.
        Som f.d. flygmalaj(tror jag mig se),att den cirkusföreställning som nu sker över norra Skandinavien,och delar av Ryssland endast gynnar samma grupper av aktieägare ! Amen

      • Petersson har du något trovärdigt bevis att Rysslands reguljära militärstyrkor finns i Georgien och Ukraina?
        Visst tar du din info från amerikanska media?
        Och Krim har tillhört Ryssland innan president Khrusev i år 1954 ( om jag minns rätt) gav halvön till Ukraina. Alla var tysta pga rädsla.

      • Pettersson du och hela världen skulle faktiskt vara nöjda och glada att det är inte Ukraina som ska ta hand om någon kärnvapen. Man vet aldrig vad skulle hända.
        Glöm ej Tjernobyl!

  4. Vinklad mediaextremism.
    Försök av SoVieT att styra politikens riktning.

    Men – vem fan tittar på Raktuellt numera, mer än miljövänsterns halleluja-kör?

KommenteraAvbryt svar