INVANDRING. Svarta och vita ungdomar beväpnade med järnrör och knivar drabbade samman i vad som sägs vara ett raskrig.
Konfrontationen ägde rum i ett bostadsområde i norra Dublin och så många som 80 studenter uppges ha deltagit i slagsmålet som ska ha pågått i runt fyra minuter. Ett klipp på Youtube visar en minut av slagsmålet och i filmen kan man se hur vita ungdomar slåss mot svarta dito.
Irländsk media erkänner att bråket var rasrelaterad men påpekar att det förekommit slagsmål i området som inte handlat om ras.
-Pettersson tycker det känns lugnade, unga grabbar har tydligen slagit innan av andra orsaker, …när jag var ung slogs vi också, men inte mot svarta för det fanns inga och när vi slogs var det en mot en tills någon låg ned…

Inte konstigt att ungdomar börjar att reagera mot intaget av dysfunktionella individer i allt för stor skala.
Finns inget skäl att misshandla vem som helst, bara för att den råkar vara utlänning. Vita västeuropéer blir helt sjuka i huvudet så fort det handlar om mörka människor, jag menar, har ni sett alla de engelska, tyska och svenska pensionärsgubbar som skriker och vrålar som galna monster så fort de råkar se en mörkhyad? Vad f-n är det för beteende??
Det var i så fall pigga pensionärer…………..artikeln handlar om ungdomar.
@Lena
Det jag ville komma till var att det är fel att ge sig på slumpmässigt utvalda invandrare bara för att man är missnöjd med invandringen eller politiken kring denna.
krilledave :
Jag vet inte vad som utlöste detta våld, det enda jag vet är att samhället segregeras utom kontroll i rasande hastighet.
Är PK nöjda när knivarna byts ut mot maskingevär?
Hmmm… Jag tror bestämt att muselmanerna tagit sig vatten över huvudet denna gång? Vikings, unite!
Skottarna och irländarna är hetsiga folkslag som orsakat mycket huvudbry åt britterna. Skottarna är stolta över hjälten William Wallace, irländarna hedrar St.Patrick. Men helgonet lyckades inte förgöra alla ormar på Irland – och det var bra. Gud själv lät irländarna uppfinna whisky för att dämpa deras ’nasty temper’ – och det var inte bra. En lugn och snäll irländare är ingen irländare. En asfull irländare då?!
Mår du bättre nu? Bra att du sa till. Nu tar jag också ledigt resten av dagen. Hoppas att du får en skön sömn och vaknar utvilad. /Olli