Avlyssning förr och nu

Då och då hörs en debatt om det nya digitala samhället med internet och mobiltelefoner och möjligheten för avlyssning som detta ger.

Hur tror ni det var tidigare? Från ungefär 1890-talet…

11 thoughts on “Avlyssning förr och nu

  1. …jodå, i alla fall i slute på -50 talet, hade Storebror hyfsad koll
    på sina undersåtar…knegade då på en av Telverkets automat-
    stationer, varenda höjdare i samhället va då avlyssnade på
    dåtidens nät
    O.B.S. Detta ä hemligt, så för det inte vidare

    • Ja på den tiden fick man inleda numret med sifferkoden 0054( senare #31#),om jag minns rätt…Då kunde inte samtalet spåras så lätt….Rätta mig om jag har fel.Vill minnas att dessa korta nummer användes av er tekniker,för att kolla om förbindelse fanns efter reperation !

    • Minns du hur man lyckades lura dem ? Vill minnas att man först använde sifferkoden 0054,senare #31# för att förbli anonym.
      Rätta mig gärna om jag har fel ! Fungerar kanske det sistnämnda än idag ?

      • Tydligen finns det något magiskt med dessa sifferkombinationer,eftersom det kom upp ”att sidan fungerade inte”två gånger i följd…Därför prövade jag en andra gång och vips kom båda in 🙂

      • …va nog efter min karriär där, några # tecken fanns
        inte på petmojjen…däremot funkade en Tänsticks-
        ask under utrymmet under luren på Bc 310 (svarta sorgappraten) då ringde man gratis…det funkar nog
        Idag oxå, om du har en sådan antik apparat å att
        Du har en äldre tändst.ask (dagens ask för tunn)
        …förr va de dyrt att ringa, rikssamtal gick på minut
        och kunde kosta 1:-/ min. I dagens valuta 16:-/ min.
        Mvh

  2. Precis – skillnaden är att man idag kan lagra allt, sortera det, skapa beröringspunkter med andra människor, analysera det digitalt och automatiskt, översätta det mekaniskt mm… där man förr hade manuella och minnesmässiga begränsningar.
    Som man sa hemmavid: telephone, telegram or tell-a-woman…

  3. Idag så spelas alla telefonsamtal inpå ett minneskort. Samma med internet Fax. Alla samtal I SverigeSTAN och alla till och från SverigeSTAN samlas på minneskort i minst tre år ( förmodligen betydligt längre) Dessa inspelning kan Svenska gastapo redigera precis hur de vill. Att jag skriver Gestapo är för SverigeSTAN är värre än något annat land i världen på att ha koll på befolkningen. Namnet SVERIGESTAN gör Sverige sig verkligen skäl till att kallas för. Allt vad ni säger i telefon och allt ni skriver på internet + fax sparas enligt SverigeSTANS lagar. Dessa inspelningar kan alla myndigheter se och lyssna på precis hur o när de vill enligt Lagen som SverigeSTAN har. MÅNG DUBBELT Värre än STALIN och andra länder. Allt detta som vi skriver sparas på minneskort, och de sju grovt kriminella gangsterna i sju klövern kan använda detta mot dig. + De gör det också. SverigeSTAN har flera tusen anställda som går igenom vad vi säger och skriver på internet och våra tele samtal. Tänk på detta. Såg ni mannen från Cuba som klagade på sju klövern ? han skrek att Sverige är mångdubbelt värre än Cuba. Stämmer helt rätt. SÄPO Gjorde husrannsakan hemma hos honom.
    Så ni vet SverigeSTAN är värst på alla områden.

  4. Har hört det berättas att ingen behövde läsa i tidningen vad som hänt i byn för detta spreds blixtsnabbt från växelbordet i granngården.

    Inte den mest tillförlitliga metoden alla gånger men snabbaste är mun mot mun-metoden inser även reklamköpare idag. Billigt också.

    Men nu har vi Petterssons och nätet. Public Service är definitivt inget att lita på.

    • Pica pica:
      Varje by med lite självaktning,hade en s.k. megafon som visste och kände,allt och alla…I mitt fall var det ”Ebba flabb” som jobbade i Pressbyråns`s kiosk,och kunde följa i stort alla telefonsamtal,som fördes i byns enda offentliga telefonhytt ! För 25 öre perioden kunde man t.o.m. ringa fjärr till Stockholm !

  5. Ha, ha! Det var många telefonister som tjuvlyssnade 🙂
    Men det är en droppe i oceanen jämfört med FRA, SÄPO, CIA och NSA!

KommenteraAvbryt svar