Jag har just sett reprisen ….

Lusharpan har just tittat på reprisen av programmet ”Vad hände med försvaret” på SVT2. Det var i sanning beklämmande att titta på detta program. Ett antal mer eller mindre halvtokiga politiker och en mist lika galen försvarsledning har i praktiken sålt ut möjligheten för vårt land att försvara sig.

När tidigare ÖB, Owe Wiktorin, och generalen Johan Kihl, arkitekten bakom det nya vassa försvaret, sitter och suckar i TV och konstaterar att det blev inte som vi tänkte, då kan man inte bli annat än rakt av förbannad. Dom två är precis lika skyldiga till försvarsmaktens skandalösa situation som våra politiker. Hade det varit någon som helst ruter i någon av dem så hade de avgått när de såg varåt det barkade, men det gjorde man inte. Det är så ryggradslöst så det trotsar all beskrivning.

Det är hög tid att Sverigedemokraternas partiledning går ut och på ett tydligt sätt upplyser svenska folket om den prioritering som våra politiker gör. De som gjort den här prioriteringen ställer verkligen människor mot människor. Svenskar som byggt upp landet mot nyanlända i form av onödig arbetskraftsinvandring och anhöriginvandring.

Det är partiledningens skyldighet att upplysa svenska folket att migrationsverket fått 48 plus 18 miljarder, totalt 66 miljarder utan ett pip, i utökat anslag de närmsta 4 åren medan Försvarsmakten fått 10,2 miljarder. Vi kommer aldrig att få en försvarsmakt värd namnet om detta ska fortsätta. Det är precis som en miljöpartist och tidigare medlem av Försvarsberedningen konstaterade i slutet av programmet: ”Den medvetna underfinansieringen av Försvarsmakten fortsätter”.

Och för övrigt anser jag att svensk invandringspolitik i grunden behöver förändras och antalet arbetskrafts- och anhöriginvandrare kraftigt reduceras.

10 thoughts on “Jag har just sett reprisen ….

  1. Hur kan regeringen ha ett försvarssamarbete med Finland då Finland är både rasistiskt och fascistiskteftersom deras invandring är 10% av Sveriges?

    • Varför frågar Du Sven Dufva då du ju vet svaret? De bekväma, fega Rikssvenskarna vill inte utsätta sig för personlig livsfara vilket ett krig medför. Det är bara att kolla upp hur stor andelen finnar var som utnyttjades i den svenska arme´n t.ex. under 30-åriga kriget? Här i Sverige ser man fortfarande Finland som en buffertstat till Sverige. Eller för att generalisera det en smula: Man förväntar sig fortfarande att alla tråkiga, slitsamma låglönejobb skall utföras av någon annan. OBS! Det ovanstående gäller givetvis inte de svenskar födda i Riket som ställde upp frivilligt i Finlands Vinterkrig och Fortsättningskrig!

    • Därför att våran regering till skillnad från andra förstår att man ibland inte ska ställa två frågor som inte har någon relevans mot varandra. Som typ invandring, kontra nordiskt försvarssammarbete

  2. sju klövern är grovt kriminella Landsförrädare. Jag anser de måste ställas inför en folkdomstol för stölderna de gjort mot oss Svenskar. Dessa sju klöver folk lever i en annan värld. Se på vad Staten betalar varje månad till dessa Landsförrädare. Svenska folket måste vakna upp nu genast. Kräv att sju klövern skall återbetala all den grova stöld de utsatt oss Svenskar för. Jag anser t o m att Ceausesco och hans fru fick ett för grovt straff men sju klövern skall inte slippa undan så lindrigt. Stoppa dessa parasiter som sitter i Svensk riksdag och kallar sig sju klövern, de är inget annat än grovt kriminella bedragare som vi måste stoppa nu.

KommenteraAvbryt svar