Satsningar på landsbygden motverkar rasism

INRIKES. ”Varje satsning på landsbygden är en antirasistisk satsning eftersom SD växer på de sociala kalhyggen som skapas där”, skriver Göran Greider i en ledare hos ETC. Han skriver med anledning av Landsbygdsupproret som ägde rum i Sverige under påskhelgen och menar att landsbygden behöver ses ur det vänsterradikala klimatperspektivets synvinkel. Greider tror också att kritiken mot det moderna skogsbruket blivit mindre högljutt eftersom färre iakttar skövlingen på nära håll.

2015-04-08_1507

-Pettersson undrar hur det står till i huvudet på Göran Greider. Att blanda  in Sverigedemokraterna i bristen på landsbygdsutveckling tyder på att den gode Greider har ett hål där hjärnan borde vara. SD är nämligen det enda parti som inte har haft något med nedläggningen av landsbygden att göra…

Fast Göran Greider är en man med stor humor. Ni vet väl att han skrivit en bok om något han garanterat inte besitter, en bok om Stil & Politik

Här finns Landsbygdslyftet, Sverigedemokraternas landsbygdspolitik.

 

 

25 thoughts on “Satsningar på landsbygden motverkar rasism

  1. De bästa valjobbarna för Sverigedemokraterna är de politiker som sänder asylinvandrare till landsbygden alltså små samhällen, därför de kommer underfund snabbt att de lever på bidrag och inte heller kan få något jobb där. Det som ökar mycket kraftigt är kriminaliteten med droghandel.
    Det här har medfört att som i senaste riksdagsvalet ökade SD till över 12% i många valdistrikt på landsbygden, från att tidigare hade de nästan inga röster. Enligt uppgift skall sympatierna ha ökat kraftig för SD och idag ligger de sannolikt över 20%.
    Det är i första hand de yngre som inser att en förändring måste till för att rädda landet.

  2. Svenska landsbygden genomgick stora strukturförändringar under 50,60, 70 talet, därför jordbruket och skogsbruket mekaniserades, som gjorde att produktionen ökade men det behövdes mycket mindre folk, samma sak hände med många brukssamhällen det blev större enheter och de små försvann.
    Många kommuner tappade mer än halva sin befolkning genom att det fanns inga jobb för alla de människorna som blev över, utan många var tvungna flytta till industriorter där det fanns behov av folk som var de större städerna som Stockholm, Göteborg, Södertälje, Västerås m.m.
    Många kommuner rev bostadsfastigheter därför de stod tomma med dryga underhållskostnader.
    Nu idag skickar politikerna asylinvandrare till gles och landsbygden, där det varken finns jobb eller bostäder, där de blir bosatta på hotell, värdshus, logementen m.m. Man kan påstå att det är någon slags förvaring av människor på områden, som de sannolikt inte känner sig hemma på.
    Att det skall finnas några riktiga jobb på orterna kan anses som obefintlig för asylinvandrarna, i så fall är det att de blir tolkar för varann eller att de vårdar varann, men det kommer att bli ett bidragsberoende jobb.
    De socialist styrda kommunerna följer order från partiet och tar emot de här asylinvandrarna men efter ett tag ser lokalbefolkningen att de går och skrotar och ingenting gör, när det inte finns jobb för ungdom i bygden blir det en omöjlighet att asylinvandrarna skall hitta några jobb.
    Sedan blir frågan har politikerna tänkt börja bygga bostäder för asylanterna eller skall de i fortsättningen bo på logementen och hotellrum med många vuxna som delar på samma rum, vilket måste ses som ett ovärdigt boende.
    Sedan yrar politikerna om integrering, någon sådan kan det aldrig bli när det finns inga jobb eller bostäder, utan det blir getton med hög kriminalitet i slutändan.
    Någon planering för den här asylinvandringen tycks vara obefintlig och handhas av helt inkompetenta politiker.

  3. Sverige har tillåtit Hala slakt som är en stor skam mot alla djurvänner och de som värnar om djuren.
    Hala slakten har sin grund i 5:e Moseboken där den står beskriven alltså något som är flera tusen år gammalt.
    Orsaken är att människan skulle inte förtära blod och genom att halspulsådern skars av när djuret levde pumpar djuret ut blodet från muskelaturen var meningen.
    Den här slaktmetoden är grovt djurplågeri därför djuret är i medvetande under lång tid sedan knivsnittet gjorts och är absolut inget värdigt sätt att avliva och slakta djur på.
    Innan Hala slakten tilläts var all slakt endast tillåten i Sverige om inte djuret bedövades innan, och det finns väl ingen som exempelvis vill bli opererad utan bedövning eller nedsövning, och samma sak borde gälla för djuren.
    Vid slakt av djur i Sverige enligt den metod som funnits skall djuret bedövas och sedan görs omedelbart ett snitt av halspulsådern och djuret hängs upp, som gör att blodet tappas ur kroppen, som sannolikt är ett effektivare sätt att få blodet från djurets kropp än Hala slakten.
    Hala slakten har blivit tillåten sannolikt genom påtryckningar från muslimerna och vissa politiker tycks falla platt för alla påtryckningar därifrån.
    Nu påstår blandannat svensk media att djuret bedövas innan Hala slakt, men om så är fallet är det ingen Hala slakt och köttet kan inte marnadsföras som Hala slaktat kött.
    Vid Hala slakt skall djuret vara vänt mot Mecka men är betydelselöst för djuret.

  4. EU har också infört att det skall finnas rovdjur i Sverige som exempelvis varg, som inte är logiskt.
    Det har funnits tidigare varg i Sverige men det var den tiden Sverige var glest befolkat och det fanns inte mycket tamdjur.
    Vargen är en mycket effektiv seriemördare därför den river djuren som gör att de går en mycket plågsam död till mötes, att släppa ut varg bland tamboskap är rena djurplågeriet för tamdjuren, som har ingen möjlighet att försvara sig.
    Tidigare fanns det vildren i Sverige liknande som i Ryssland och Canada och den renen kan försvara sig mot vargen, som medför att vargen tar endast de svaga sjuka renarna.
    Idag i Sverige finns inga vildrenar utan det är en tamren som ersatt vildrenen och den är helt försvarslös mot vargen, en hel ren flock kan utraderas av några vargar som river renarna tills de självdör i plågor.
    Samma sak med tamboskap som får m.m. de är helt försvarslösa mot vargen. Vargen tar också jakthundar och andra sällskapshundar mycket snabbt.
    Det som Sverige borde ha gjort var att de skapat ett reservat med urskog och även de rovdjur, som hör hemma i Sverige. Det behöver vara ett större område och idag är det för sent, utan hade behövts göras för 100 år sedan när det fanns tillgänglig mark.
    Canada och USA har sådana reservat där vargar och andra rovdjur finns, alltså samma djurfauna som i Sverige.
    De här reservaten har har blivit en mycket stor turistattraktion, som sannolikt skulle ha blivit i Sverige också, många är intresserad att se rovdjuren i sitt naturliga tillstånd och något liknande finns inte i hela Europa.
    Afrika har räddat sina vilda djur genom reservat, som annars helt säkert skulle ha blivit utrotade och de här genererar nu stora turistinkomster och jobb för länderna. Problemen som de har med reservaten är tjuvjägarna.
    Den siberiska tigern ansågs vara utrotningshotat, men omedelbart skapade Putin ett stort reservat för tigern, som han sedan fick utmärkelse för från världsnaturfonden.

  5. Det är EU som knäcker den svenska landsbygden och som svenska politiker lägger sig platt för.
    Svenska jordbruksmarken lämpar sig till stor del för vallodling och mjölkproduktion, bortsedd från vissa slättområden som lämpar sig för odling av säd.
    En svensk bonde klarar sig ekonomiskt bra på 100 mjölkkor och det blir inte stort upptagningsområde för foder. Men med nuvarande pris på mjölken är det inte lönsamt att bedriva mjölkproduktion i den skalan. Det som mjölkbönderna behöver är ett statligt tillskott kanske på ca 50 öre kg mjölk som produceras, om varje ko producerar 10-15.000 kg per år blir det bra pengar för bonden.
    Det som sätter stopp för den här lilla subventionen till bönderna är EU, meningen är att mjölkfabriker i mellan Europa skall ha besättningar på 7-800 mjölkkor och mjölken till Sverige skall köras med tankbil från de här mjölkfabrikerna.
    Nackdelen med de här mjölkfabrikerna är att djuren får lätt infektioner när de står på stall hela året och därför pumpar de in stora mängder antibiotika i djuren. I Sverige finns en lag att djuren skall gå ute på bete en viss tid av året alltså sommartid som gör att djuren mår bra och de blir motståndskraftiga mot infektioner. I Sverige använts minimalt antibiotika för mjölkkor jämfört med EU länderna.
    Därför har svenskproducerat mjölk och andra produkter från mjölken en helt annan kvalite än det som kommer från andra EU länder som de här mjölkfabrikerna.
    Sedan är det viktigt med öppna landskap på landsbygden och förutsättningen för det är att det finns mjölkproduktion.

    • …skyst spånat GA, kanske glesbygdskommuner, typ Ludvika, Vansbro, Gagnef borde kontaktas…finns fortfarande milsvida
      skogar som Skogsbolagen en gång i tiden ”lura” till sig, i ovan nämnda områden…t.ex delar av Nås Finnmark vore lämpad
      som Nationalpark, typ det stuk du är inne på…
      Rätt Eldsjäl med tungan rätt i mun, kanske skulle kunna få
      ngn av dessa kommuner att tända på en inhägnad, levande
      Nationalpark som skulle gynna alla Skosmullar, både lokala
      och främmande…de som kan sätta pinnar i hjulet, kan vara
      Skogsbolagen, men har de tillgång till sina ägor kanske det
      kan lösas?..själv för gammal lägga upp riktlinjer för en dylik procedur, gäller bara för någon hågad att plocka ut tummen
      å lägga i en växel…kan lyckas me lite jävlar anamma!.,)
      Kollar just nu in Engelsmannen som besöker å filmar Svart-
      Björn i Minnisota…bra program på 2:an

      • …kanske någon ur våra led (SD) läser detta (i kommuner
        jag nämnde tidigare), vi om några brinner för ett levande Sverige, som inte ligger i malpåse,som nu…Sverige borde
        ha Norge som förebild, där står inte tiden still va beträffar Naturrekreationer

  6. Det som jag ser i övriga Europa är att det är möjligt att slippa multikultieländet på en daglig basis, då dessa finns i sina ”no-go-zones”, om man undviker dessa zoner så är livet drägligt.
    Sverige har smetat ut eländet över hela landet till vartenda litet hörn, vad tusan menas, det är fullständigt horribelt och kaoz.

  7. Själv Greder jag bara jag ser skymten av Göran Grejder,
    denne patetiske tönt som går klädd i arbetsskjorta
    trots att det enda denne fjant slitit på är väl byxbaken.

    • Bland ”den nya arbetarklassen” är arbetsskjorta högsta mode. Bland riktiga arbetare (alla som utför produktivt arbete) gäller annat mode, betydligt stilfullare..

  8. Mmm undrar vilka som är rasister…idag så diskuterade jag med en kristen-syrier som jag känner….dom är otrygga på grund av dom så kallade anti-rasisterna som har öppnat Sveriges gränser och släppt in deras förföljare i Sverige…Islam är ingen ras…Islam är en ideologi precis som nazismen…utrota alla som inte är av samma åsikt är gemensamt för dessa två ideologier….
    Det är ni så kallade anti-rasister som är rasister..ni bryr er inte om människor som har flytt ifrån Islam…eller människor som fruktar ideologin…
    Ni har svikit dessa grupper och ni har svikit infödda svenskar som har levt i många generationer i Sverige…Ni är rasister….SD är bara Anti-Islamister….

    Tillbaka till mitt möte med min vän, mötet var känslosamt…hen har kvar släktingar i Syrien och ISIS är inte långt borta….hen berättade också om vad dom tycker om Svenskar….det tar på krafterna när folk står och säger att svenskar är fega…men beslutsamheten ökade det finns alltid något positivt att hämta ur det negativa….Människor som det var meningen att vi skulle skydda känner sig svika och det med all rätt….

    Men hen berättade också en intressant sak, i Tyskland släpper dom inte in fler muslimer och tyskarna har börjat sända tillbaka en del…har inte kollat upp ursprungskällan men det ska finnas information på youtube och i tyska tidningar…

    Median i Sverige är tyst som vanligt…Sverige är Europas nya DDR….dom ser rasister överallt paranoida är dom och dom har blivit rasister själv…..

  9. DN har recenserat ”Stil&Politik”.

    Ett litet smakråd från GG:s stil och provhytt. Göran som mer och mer liknar MAO. Känns rabiat till och från, enligt DN:s recensent .

    ”Göran Greider må vara ointresserad av kläder, men har i likhet med många modeikoner en oerhört konsekvent personlig stil. I ”Stil & politik” ger han en inblick i sin garderob.

    Han avslöjar att den består av 20 svarta t-tröjor och sex sju skogshuggarskjortor samt ett antal bekväma träningsbyxor. Göran Greider älskar den demokratiska sportmoderevolutionen. Han föraktar kostymer. Bara en gång har han burit slips – när han ställdes inför rätta.

    Grundtanken i ”Stil & politik” – att budskapet även sitter i kläderna – är knappast revolutionerande, men det är en samling intressanta texter av två oerhört slipade skribenter.

    Med så olika utgångspunkter hade det varit roligt med mer samspel mellan dem. Nu driver var och en sin egen agenda. Hedvall sansat analyserande. Greider mestadels underhållande agiterande, då och då tröttsamt rabiat.

    Läs hela DN:s recension.

    http://www.dn.se/dnbok/bokrecensioner/barbro-hedvall-och-goran-greider-stil-politik/

    Rabiat= ursinnig, ettrig, elak, ilsken, galen, rasande, hätsk, uppretad; fanatisk, inbiten, förblindad

    • Peter Skoglund intresserar sig för de tröttsamt rabiata, men inget om de nu aktuella upprensningarna i de egna leden. Greider är sosse och kommer så förmodligen att förbli, medan SD är upptagen med en utrensning av icke socialkonservativa .
      Vi önskar SD lycka till i att bli ett av riksdagens respekterade partier, fortsätter ledningen på sitt vis dröjer det antagligen länge förrän de är där.
      Som Jimmie sa det finns andra partier för de icke socialkonservativa.

    • Det kalhygget han har på skallen är landningsplatsen för UFOn. Han är ju helt utomjordisk – hans giftiga förakt mot alla som han spyr ut från sin matglugg och det hat som strålar ut från hans djupt sittande laserkanoner dödar. Det dödar alla som väljer att bo på landsbygden. Vi stackare som är korkade, överviktiga, lågutbildade lättpåverkade lättlurade fånar som röstar på SD.

  10. GUD – sicken fördomsfull jävel. Sicken mögbunke – att se ner på oss som bor på landet och kalla landsbygden för socialt kalhygge. FY FAN ! Sicket jävla fläskberg till kommunistarsle. Hade han inte varit ful och fet hade han trillat ned genom gatubrunnarna på Stureplan.

  11. Blir inte förvånad över Görans Greiders uppenbara utspel över ett till ämne han uppenbarligen inte behärskar. Ett gott råd till den gode Göran, Förkovra dig i fakta innan du gör fler övertramp. Från en som är påläst.

KommenteraAvbryt svar