INVANDRING. När Europa stänger – öppnar Brasilien. Allt fler syriska flyktingar tar sig till Brasilien, eftersom det har blivit så svårt att ta sig in i Europa. Dit är de välkomna, men från det ögonblick de kliver av planet får de klara sig själva och det verkar som integrationen går fortare när de tvingas aktivera sig själva i stället för att passiviseras på asylförläggningar där de matas med bidrag och svensk välvilja.
-Pettersson tycker Sverige ska erbjuda enkla flygbiljetter till Brasilien och vi kan till och med vara så justa så vi skicka med ett mindre startkapital som motsvarar kostnaden för några månader i Sverige.
Låt oss ta några siffror om Brasilien.
- Brasilien har 195 miljoner invånare. 20 gånger fler än Sverige.
- Brasilien är världens 7:e största ekonomi. Fyra gånger större än Sveriges.
- Brasiliens yta är till ytan nästan 20 gånger större än Sverige med ungefär samma befolkningstäthet.
- I Brasilien bor ungefär 700 000 utlänningar i Sverige drygt dubbelt så många – 1,5 miljoner är födda utomlands.
- Brasilien betalar 225 kronor/per familj i månaden till arbetslösa invandrare.

muslin har ingen chans emot kristna i Brasilien
Dom är naiva i Brasilien, precis som alla andra som inte har blivit berikade ännu.
Ja, det är intressant hur fort integrationen går när man inte stekta sparvar kommer flygande rakt in i munnen. Ungefär så som invandring gått till historiskt innan det multikulturella sociala experimentet konstruerades.
Men det skulle vara intressant och se hur det skulle funka om det kom proportionellt lika många invandrare från MENA till Brasilien som till Sverige.
Våra politiker skulle bara behöva läsa Petterssons för att förstå varför integrationen inte fungerar i Sverige…..
Ibland flyr brasilianare till Sverige och lever gott på ENORMA bidrag och får bo i slott…..
Äsch, försökte skoja lite där…….
Där kommer dom att bli överraskade.Brasilianare är trevliga
och gästvänliga människor,men mycket hetlevrade,den som
bär sig illa åt kommer handgripligen att få reda på det olämpliga.
Ofta har dom en 357 magnum i byxlinningen och dom tvekar
inte att använda den.
Nej,där kommer dom att få lära annat.
Samma sak i Ryssland. Välkomna allihopa men man ska klara sig själv. Konstigt nog ingen som kommer….Hade en arbetskamrat vars föräldrar invandrade till Ryssland från Somalia med sina 10 barn men till slut hamnade i Sverige. Jag har aldrig frågat hur och varför…Enligt arbetskamraten jobbar alla hans syskon men inte föräldrar. Han själv var KTH student och jobbade extra på posten och som personlig assistent.
Upp till 200 000 per flykting som ger sig av härifrån bör man väl se som en ren investering.
Vi är inte skyldiga invällarna ett enda öre, en spark i röva kan de få kostnadsfritt.
Brasilien borde akta sig för att få in denna smitta som heter islam.
Grund murad katolsk, de skulle sättas på plats på en gång, och få sin sharia nerkört i halsen
Bra och rättvist system inga parasiter som aldrig vill arbeta. Välfärden i Sverige är nu mycket allvarligt skadat av de sju grovt kriminella klövern idioterna.