Svenska soldater mot ISIS redan i sommar

ISLAM. Svensk militär kan vara på plats i Irak redan före sommaren för att delta i insatsen mot terrororganisationen Islamiska staten. Det uppger källor i regeringskansliet för SvD.

Uppgiften för de svenska militärerna kommer att handla om att utbilda kurdiska peshmerga-soldater i norra Irak. Säpo bekräftar att de gjort en extra analys av hur insatsen påverkar hotbilden mot Sverige. Men vad de kommit fram till avslöjas inte.

Terrorexperten Hans Brun menar att risken för attentat kommer att öka i Sverige.
– Ett svenskt deltagande i Irak gör att vi hamnar mer i fokus hos Islamiska staten och på marginalen höjer det också hotbilden mot Sverige, säger Brun.

13 thoughts on “Svenska soldater mot ISIS redan i sommar

  1. Kan du hjälpa mig söka? Jag vill bidra. Halv irakier. Jag hittat inte hur jag kommer ner till armen. Snälla hjälp mig söka. Är redo att åka

    • Varför får vi aldrig FAKTA oss tillhanda ? Aldrig de korrekta uppgifterna, kan det vara för att vi då kan ilskna till eller är vi helt enkelt ”inte värda sanningen” ?

  2. Ytterligare ett belägg för att Försvarsmakten är en nazistisk organisation. Svenska soldater hjälper till att mörda oskyldiga nysvenskar som åkt till Irak och Syrien för att kämpa för mångkulturen. Skandalöst!

  3. Det var lite svårt att förstå rubriken. Så om det är soldater är det de goda, om det är stridande eller krigare, då är det de onda. Gränserna suddas snart ut, vi har muslimer i våra svenska armeer. Det blir snart som i Fort Hood, USA, muslimen vet inte på vilken sida han hör hemma.

    • Det vore vansinne om vi vapenutbildade invällarna i Sverige, hur korkad får man vara på en skala? Är det Åsa som är i farten?

  4. Varför ska Sverige ha med detta att göra.Vi har inget ansvar att ta emot eller stävja krig och våld som hållit på i flera hundra år i dessa länder.

KommenteraAvbryt svar