I dagens lokaltidning gläds vårt kommunalråd åt att vi blivit fler medborgare i Sveriges reservhuvudstad. Kommunen har under 2014 haft en nettoökning på 29 medborgare från 6757 i december 2013 till 6786 i december 2014. Allt enligt statistik från SCB.
445 personer valde att lämna Karlsborg, medan 504 personer flyttade in. Av dessa kom 193 från utlandet, sk ”nyanlända” med nuvarande PK-terminologi. Vårt kommunalråd Peter Lindroth konstaterar att ”här ser man betydelsen av inflyttningen av nysvenskar. Det är det som ger befolkningsökningen eftersom det inte föds lika många barn som personer som avlider”.
Vad Peter Lindroth och andra som styrt kommunen i decennier tycks glömma bort är att arbetsmarknaden i Karlsborg är långt ifrån lysande och kommunen har gjort mycket lite för att få fler företag till kommunen. Man är fortfarande helt beroende av Försvaret och turistindustrin. Dessvärre gick kommunens Turistbolag rejält back förra året och skattebetalarna har fått skjuta till ett antal miljoner för att hålla företaget flytande.
Vad våra nyanlända ska försörja sig på tycks inte bekymra Peter Lindroth särskilt mycket. Befolkningsökning i sig verkar vara ett självändamål.
Lusharpan tror inte att det bara är befolkningen som kommer att öka de närmaste åren. Det kommer också utbetalningarna av sk Försörjningsstöd att göra. Men det lär knappast bekymra en gammal betongsosse. Det är bara att höja skatterna för kommuninnevånarna så löser det sig. Det blir som i resten av Sverige. Allt färre ska försörja allt fler via skattsedeln.
Och för övrigt anser jag att svensk invandringspolitik i grunden behöver förändras och antalet arbetskrafts- och anhöriginvandrare kraftigt reduceras.

Det har inte fallit ”betonghäcken”, tillika kommunalrådet Peter Lindroth in, att en stor del av dessa 445 personer som valde att lämna Karlsborg, såg sig tvingade att göra det p.g.a. inflyttningen av ”nysvenskar”?
Det socialistiska blindstyret skyller oblygt sina egna misslyckanden på alliansen och arbetsförmedlingen, samtidigt som han stolt avslöjar sin ödesdigra tankevurpa:
” Det är vi som har drivit att man tecknat avtal om ensamkommande barn och nyanlända. De som kommit hit är intressanta demografiskt eftersom det är många unga och högutbildade som skulle kunna täcka upp de luckor vi får i kommunen framöver.”
I t.ex. Slöddertälje flyr 5 000 arbetsamma Svenskar och Finnar varje år invasionen av kriminella syrianer och irakier, vet Peter Lindroth det?
http://snaphanen.dk/2010/05/23/s%C3%B8ndagskronik-flykten-fran-mangkulturen/
Ungefär som att byta guld mot grus…
Slöddertälje….bra nyskapande ord för att beskriva sanningen, till skillnad mot politikerfrälsets för att förvanska sanningen exempelvis islamofobi.
Det är inte guld mot grus, det är guld mot SKIT!
Socialdemokraterna importerar röster främst muslimer, vi har idag 350 IS terrorister som reser mellan Sverige och Syrien och mördar i Allahs namn. De människor Socialdemokraterna tar in efterfrågas INTE av arbetsgivarna på svensk arbetsmarknad, det är asylinvandrare och anhörighetsinvandrare från Syrien och Somalia i obegränsad mängd som kommer att försörjas av Försäkringskassan livet ut.
MEN de kommer inte att nöja sig med bidragen utan vi blir berikade med en gigantisk ökad kriminallitet och religiösa krav bland mycket annat skit.
De här människorna kan ju för fan INGENTING det kan en höna räkna ut, Somalia fick ett skiftspråk först på 60-talet och araberna kan tamefan INGENTING förutom att slå ihjäl varandra och andra.
Texten kanske är olaglig, i så fall är sanningen olaglig.
Det går ett program på SVT om pälsjägare i Sibirien, de överlever på jakt på tarjgan i -50 grader….Där skulle knappast en Allah gubbe överleve en enda dag, FÖR DÅ MÅSTE MAN NÄMNLIGEN KUNNA TORKA SIG SJÄLV I RÖVEN OCH KUNNA ARBETA!!
Något detta patrask aldrig gjort och aldrig kommer att kunna göra!!
Efter Boverkets utredning om att staten ska ta över flyktingboendet dammsuger man nu landet på statliga byggnader för ändamålet. En del tungor spekulerar över att det gamla garnisionssjukhuset i reservhuvudstaden är under luppen. Så det kanske blir fler medborgare i samhället……..