Tiggare i Blekinge polisanmäls

Ett antal anmälningar har inkommit till polisen i Olofström, Sölvesborg och Karlskrona.

Det var föra veckan som ett antal tiggare gick runt och ringde på dörren hos människor och tiggde pengar. Ett flertal polisanmälningar gjordes, men enligt polisen är det tillåtet att tigga vid dörren så länge inget ofredande sker.

Källa: SR

16 thoughts on “Tiggare i Blekinge polisanmäls

  1. Det är frivilligt att prata med asfaltsläggare, stuprörslagare och andra lurendrejare, så länge inte försvarslösa åldringar drabbas, så är problemet hanterbart
    Vi är ett land som tror på marknadskrafterna och inte någon rysk enklav som följer Dumans dekret

    • Jaha du Albin, blir du aldrig trött? Skicka en tiggare till min dörr, jag skal bemöta den med samma respekt som en vilken som helst parasit, med en .45 Colt.

  2. Så sant som du sagt det Mary Agnes, med drygt 100 % säkerhet, hur nu detta kan vara möjligt men jo så är det. Detta land är bortom allt vett, det omöjligas gräns har passerats.

  3. Allt är tillåtet bara du inte är verkligt svensk o med en adr som hamnar i kategorin ” Sven Svensson i Svenstorp” Då fan hänger du på gärdsgårn

  4. Mycket obehagligt värre än Jehovas Vittne. Kodlås på ytterdörrarna kommer nog att bli mer och mer vanligt. I vår och sommar kommer nog ännu fler tiggare och eftersom de flesta reviren på stan är upptagna så måste de ju hitta nya sätt att tigga.

    • I Oskarström har de etablerade tiggare börjat att markera revir, en yngling skitar kring hela ICA, inte åker han in för förargelsesväckande beteende, han försvara ju bara sina intressen.

  5. Det är rikspolischefens vilja som styr på fältet i den nya polisorganisationen. Den rikspolischef som hatar minst en miljon landsmän och som vurmar för det exotiska.

  6. Poliskonstaplarna borde kanske läsa på lite i lagboken och lite i kommunala ordningsstadgan… men det är väl order uppifrån att inte alls ifrågasätta tiggarna med den nya svenska linjen i zigeneri

KommenteraAvbryt svar