Tre skivor till kaffet *Uppdaterat

The Four Seasons var en rockgrupp bildad 1960 i Newark, New Jersey, USA.

De bestod i sin första inkarnation av Frankie Valli (sång), Tommy DeVito (gitarr, sång), Bob Gaudio (sång, keyboard), och Nick Massi (bas, sång). Gaudio samskrev även flertalet av gruppens låtar med producenten Bob Crewe. The Four Seasons var en av få vita musikgrupper från USA som lyckades hålla sig kvar på listorna under ”the british invasion”. Gruppens frontfigur Frankie Valli var känd för att sjunga med falsettröst, vilket han exempelvis gjorde på gruppens tre första hits, ”Sherry” (1962), ”Big Girls Don’t Cry” (1962) och ”Walk Like a Man” (1963) som alla tre nådde förstaplatsen på Billboard Hot 100-listan. Från genombrottet 1962 till 1976 hade The Four Seasons ett 30-tal hits i USA.

De spelade under de första framgångsrika åren in för skivbolaget Vee-Jay Records, men bytte till Philips Records efter att Vee-Jay råkat i finansiell kris. De vidtog även rättsliga åtgärder mot Vee-Jay som under 1964 fortsatte hävda rätten till gruppens inspelade material. Detta skadade dock inte deras skivförsäljning och de hade under tiden en stor singelhit med låten ”Dawn (Go Away)”. Samma år släpptes ”Rag Doll” som de åter fick en Billboard-etta med, och den blev en stor framgång i Storbritannien där den nådde #2 på singellistan. B-sidan på den singeln var originalversionen av ”Silence is Golden” som The Tremeloes fick en stor hit med 1967.

I september 1965 lämnade den ursprungliga medlemmen Nick Massi gruppen och ersattes av Joe Long. Några framgångsrika singlar under andra hälften av 1960-talet var ”Let’s Hang On!” (1965), ”Opus 17 (Don’t You Worry About Me)”, ”I’ve Got You Under My Skin” (båda 1966) och ”C’mon Marianne” (1967). 1969 hade dock musikklimatet skiftat drastiskt och 1970 var den ursprungliga upplagan av gruppen definitivt upplöst samtidigt som man skrev ett i efterhand misslyckat kontrakt hos Motown. Frankie Valli fortsatte att spela in under gruppnamnet tillsammans med en mängd skiftande musiker under tidigt 1970-tal. Bob Gaudio fortsatte samarbeta med Valli som producent och låtskrivare.

1975 efter år i skymundan fick gruppen dock en stor nytändning då singlarna ”The Night” och ”Who Loves You” nådde höga placeringar både i USA och Storbritannien. I januari 1976 nådde singeln ”December 1963 (Oh What a Night)” (skriven av Bob Gaudio) förstaplats både på Billboard Hot 100 i USA och singellistan i Storbritannien. Den efterföljande singeln ”Silver Star” markerade dock slutet för gruppens andra och sista storhetstid. Gruppen fortsatte turnera i olika upplagar under 1980-talet, 1990-talet och in på 2000-talet. Gruppen invaldes i Rock and Roll Hall of Fame 1990 och i ”Vocal Group Hall of Fame” 1999.

Musikalen The Jersey Boys som bland annat spelas i London baserar sig på gruppens historia.

Svenska Wikipedia därifrån till engelska i den vänstra marginalen.

Little Darlin` (1957)

Why Do Fools Fall in Love (1962)

Sherry (1962)

Walk like a man(1963)

Rag Doll (1964)

 Big Girls Dont cry (1962)

Can`t take my eyes off you

Sherry live 2013

Två gånger har jag skrivit en text här och två gånger har jag glömt att spara den, så när jag nu gör ett tredje försök så blir det inget utöver det vanliga. Vi på musikredaktionen ber att få tacka alla som tittar in på våra två olika musikinlägg där ”Tre skivor till kaffet” står för musik som är lite äldre, gränsen går den 1/1 1970 medan vårt söndagsinlägg sysslar med både nyare och äldre musik, men med tyngdpunkt på det nyare. Jag skriver inte ny musik för det får ni säkert i er ändå, men även Söndagsmusiken spelar ibland lite äldre musik och då företrädesvis gammal rockabilly. Nästa spelning hålls i tuff konkurrens med OS-avslutningen i Sotji. Men vi är födda optimister och tror att ni kanske har tid över för oss också. Inlägget står ju faktiskt kvar och kan i princip läsas och spelas närsomhelst. Men kom ihåg när det startar, det är alla söndagar klockan 18:00, det räcker. Om vi inte kan så meddelas det i god tid.

Uppdaterad 21- 02 – 2015 på grund av det som står nästan längst ner i texten om bandet.   ”Musikalen The Jersey Boys, som bland annat spelats i London och på Broadway i New York, baserar sig på The Four Seasons historia”. Nu ska några av Norrköpings musikalartister tillsammans med andra spela upp musikalen på Kinateatern i Stockholm, med premiär i mitten på september i år. Jag tyckte att det kunde vara värt att ta upp här, ifall någon av er kan vara intresserade. Det är inte så mycket som är klart än, men Norrköping är ju en  gammal musikalstad, så det lär nog bli både ett se och hörbart framträdande. Den har gått i New York på Broadway i 10 år och i London lika länge. Så här skriver man i Folkbladet Norrköping.

The Four Seasons räknas som USA,s Beatles, men dessa sålde ca 1,3 miljarder skivor och Four Seasons ca 175 miljoner album innan de ens var 30 år. Tvåa i hela Världen ligger Elvis Presley med ca 1,1 miljarder sålda skivor. Jag vet inte hur räkningen av skivor går till. Det fanns ju förr singelskivor, EP och LP, vilka också kallades för Album, det var ju rätt stor skillnad i pris per styck, men billigare per låt med album. Men det handlar inte så mycket om skivförsäljning i musikalen, utan om medlemmarnas privatliv varvat med livesång, som ni kan se i Folkbladet. Det blir nog en upplevelse för dem som aldrig skulle haft råd eller lust att se musikalen i New York eller London.Här kommer väl bara låtarna på engelska, eller ska man översätta dessa också. Det är nog synd att göra så, då mycket av stämningen missas i översättningen. Det är dock min egen tro om resultatet av även en mycket god översättning av texten i låtarna./Hälsningar Olli

Det här bandet förlorade 118 visningar när de uppdaterades. Dessa tidigare erövrade visningar har jag återfört till bandet,

 

20 thoughts on “Tre skivor till kaffet *Uppdaterat

  1. eugenecork, nu har ju inte jag tänkt mig att göra fler än 100 inlägg som allra mest. Det är 18 till och sedan är det fullt. Ska vi sedan ha något mer så får vi börja plocka bort förslagsvis från botten av topplistan, eller de låtar som efterfrågas minst.
    Angående Jukeboxen vår, är det ju artisterna som räknas. Varje artist har ju sedan rätt många låtar förutom de tre som ska placera artisterna bland de som fanns före 1/1 1970. Där kan man placera rätt så många nya låtar, utan att de kräver mer utrymme på Jukeboxen.
    Än så länge har det inte varit så stor efterfrågan. Dessa musikinlägg är till för att man ska kunna få lite trevligare inlägg för de som läser de politiska inläggen hos Petterssonsblogg.se, vilka är bloggens viktigaste anledning till dess existens.
    ”Men lite sköj behöver en ha” om man ska överleva dessa svåra tider. Därför startade jag musikinläggen, strax efter självmordsbombaren i Stockholm 12 december 2010. Då var bloggen bara ett halvår. I juli i år kan vi fira femårsdagen av bloggens liv, och vi har kommit ut varje dag, under den tiden och från 12/12 2010 har musiken varit med, men det här är det första försöket att få till ett eget arkiv för inlägg under rubriken ”Tre skivor till kaffet”. Jag har försökt att göra ett arkiv för er läsare, för att ni alltid ska kunna bjudas på lite musik när verkligheten blir för tuff för någon.
    Det är jättebra att du ifrågasätter eugenecork, då kan vi komma framåt. Något inlägg med Snoddas har jag inte planerat in, då jag tror att det inlägget är bortkastat arbete. Han och Arne Quick har inte så mycket inspelat att det ens räcker till de tre obligatoriska från 1960-talet och bakåt.

  2. …nice olli, this buddies made my fucking day!.,)
    ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

    Inte utan man längtar tebaks te Crown Vicken
    å Radio Nord i början på 60-talet…då möken
    va unga å fräscha!.,)

    • Det finns många bra låtar och artister från 1950 och 60-talet eugenecork. Jag och några till har försökt att plocka fram lite av dessa forna storheter, av vilka en hel del är verksamma ännu.
      Artister hittar du på något jag kallar jukeboxen, där ska alla artistnamn vara exakt rätt stavade. Kopiera den artist (grupp) du vill höra och klistra den på Petterssons sökmaskin, snabbast i stan, och du får fram inlägget av den artist du beställt. Där kan du sedan välja de låtar du vill spela. Alla eller inget eller något mitt i mellan.
      Jukeboxen kommer fram om du klistrar namnet Jukeboxen felfritt stavat och inget mer på Petterssons sökmaskin.

      Det finns ett inlägg till om ni ändå känner er osäkra. Tre skivor till kaffet *Uppdaterad står det i rubriken. Där kan ni läsa mer, till vänster om sökmotorn kommer det fram när klistrat in artister eller ordet jukeboxen.

      • …initiativet kanon Olli, men skulle gärna önska att
        du anskaffa minst 3 jukeboxar till…blir en aning
        trångt att blanda Zara Leander å Snoddas (?)
        me Yankie-klassiker…speciellt om de bara ryms
        200 låtar i en å samma box…,))

  3. Här kommer en sista liten vägledning till inlägget om rockbandet Four Seasons för er som missat detta musikinlägg.

    Working My Way Back To you

  4. angelicaplacet, jättebra att du satte in den, men den låten är inte 1960-tal utan från gruppens nytändning kring 1975, Jag hade tänkt ta med den här på kommentarsfältet. Nu slipper jag det för att du gjort det. Det tackar jag för och för antalet veckor 27. Var det på Billboard Hot 100 i USA eller singellistan i Storbritannien, eller kanske båda. Det brukar finnas med på diskografin, jag har tyvärr inte mått bra och har missat detta. Tack för du rycker upp mig, ska försöka hitta låtens antal veckor både i USA och UK.

    • Du angelicaplacet får den här låten av mig som tack för att jag fick december 1963 av dig, som är inspelad och utgiven 1975
      Den här låten är från 1966 och räknas som framgångsrik vilket brukar innebära en hög placering på Billboard Hot 100.

      I`ve got You Under My skin

  5. De två första låtarna var covers från mitten av 1950-talet. Originalen återfinns 1957 hos ”Little darling” och det var The Diamonds som spelade in originalet.
    När det gäller ”Why do fools fall in love” är det 1956 som är det år skivan gavs ut och Frankie Lymon and the teenagers de som spelade in den.
    Bägge dessa rockgrupper har vi haft, så det går att kolla upp utan att lämna Petterssons.

    Four Seasons startade ju 1960 och då var det inte så långt tillbaka till dessa storsäljare.

  6. Så här har de också låtit, men det är en tid efter deras storhetsperioder i 60-talet och runt 1975. Men visst kunde de än här. Jag själv har aldrig varit i något förhållande till den här gruppen men tycker att mycket av musiken fortfarande är bra. Kanske lite mycket kastratsång och bägge de första låtarna är ju covers från mitten på 50-talet. Jag har dock känt till vissa av låtarna, som Rag Doll men då med Beach Boy på samma EP som Little Honda. Men även Sherry och Can´t take my eyes of you är låtar jag känner igen. Men själva bandet är okänt för mig.

  7. Så herrarna är nöjda med dagens val av artister, eller främst musiken eftersom man har haft rätt stor genomströmning av olika bandmedlemmar. Det finns för ovanligheten en mycket bra presentation på svenska Wikipedia men vill man ha lite mer än vi har tagit, så kan nog det mesta hämtas från den engelskspråkiga Wikipedia. Vi har ett scenframträdande av lite äldre herrar som jag ska leta upp och placera här på kommentarsfältet, när jag får ordning på inlägget. Det har nämligen jävlats en hel del, troligen för att jag inte mår så väl för tillfället och glömmer vitala saker som att spara det jag har skrivit. Nåväl igår hade jag inte ens orkat göra något på datorn. Idag är jag något bättre och imorgon får jag träffa farbror doktorn.

  8. Dom gjorde ju massor av fina låtar och sen hade även Franki Valli en hel del hits på egen hand bl a ”Cant Take My Eyes Off You och sen var han med i Sopranos och blev mördad (i TV serien alltså)

    • Can´t take my eyes off you, finns ju med under de inbäddade Ossie. Den skulle haft högre status och presenterats lite högre upp, men jag tordes inte ändra på det, då jag fick problem från det.
      Även det erbjudande om ett lite längre lyssnarvänligt alternativ vi brukar ha fick jag plocka bort, då det skapade oordning i botten på inlägget. Den är YouTubes egen mix av låtar från Four Seasons. Den kan ni hitta om ni klickar på YouTube på nedre högersidan vid deras märke. Då kommer ni ner bland Four Seasons och andra inlägg. Ge då faan i de andra, men lyssna gärna på YouTube mixen för Four sesions, och inte då gärna ryggläge eller kryp ner i favoritfåtöljen eller soffan. Äsch jag skulle ju inte svära, men har inget annat namn än soffan.

KommenteraAvbryt svar