Kloka ord

SVT:s politiska kommentator, Kerstin Holm, framträdde i Gomorron Sverige igår morse och uttalade där en del kloka ord.

Hennes framträdande var förvånansvärt tydligt och äntligen hörde vi en SVT-medarbetare som vågade säga vad många av oss redan vet. Ett socialdemokratiskt kommunalråd som Holm pratat med sa att det nu är dags att börja prata volymer, men att ingen sosse vågar röra vid frågan för då är karriären slut. Är det inte så verkligheten ser ut?

Holm fortsätter med att förklara varför ingen politiker utanför SD:s sfär vågar tala om migrationsfrågan och betonar att ingen vågar för att de då riskerar att kallas rasister. Det handlar inte om rasister, utan snarare realister, menar hon och pekar på Sveriges migrationspolitik kontra övriga Europas.

Se gärna inslaget. Kerstin Holms framträdande är mer klartänkt och upplyftande än något jag hört på länge och banne mig om inte undertonen i hennes ord går ut på att Sveriges migrationspolitik har passerat gränsen.

SVT Play

13 thoughts on “Kloka ord

  1. Kerstin Holm har väl fyllt 61 och har därmed sitt på det torra enligt LAS.

    Det är ju f.n att det måste till i detta orwellska land för att folk ska våga tala ut.

  2. Varg i Veum – Varg i veum, av fornisländska vargr i véum, "dråpare (förbrytare) i helgedomen", var en fredlös person. "Veum" är dativ av vi, ett gammalt ord för helgedom eller kyrka. Ursprunglig betydelse en brottsling som begått brott inom ett helgat område, som en kyrka. Ordet "varg" betydde förr "våldsverkare". Gammalsvenska vargher betyder både varg och våldsverkare, förstörare. "Varg" användes som ett noaord för "ulv" som vargen tidigare kallades. I överförd betydelse: allmänt avskydd människa, persona non grata. Varg i veum motsvaras av det från tyskan lånade fågelfri.
    Varg i Veum skriver:

    Oj, lite chockad är jag att en journalist, i alla fall medan hon jobbar som en sådan, vågar tala om det hon gör! Inte stigmatiserade hon SD heller som brukligt är vid varje lämpligt tillfälle. Den stora frågan är om hon får behålla jobbet?

  3. Jag har noterat när jag läst Petterssons blogg att det är fler och fler som nämner odet ”inbördeskrig”. Det verkar som om större och större del av den ”Svenska” befolkningen blir mer och mer inställda på det.
    Vad tror Pettersson?

    • Det tror jag inte sker under överskådlig tid, däremot är jag helt övertygad om att konflikterna kommer att bli fler och allvarligare och att något riktigt allvarligt kommer att ske inom de närmaste åren.

    • Inbördeskriget mellan sunni och shia har kommit i alla länder som har berikats av Islam. Detta kommer när övriga fiender börjar ta slut. Sverige kommer inte att bli ett undantag.
      Att mesiga svenskar, som inte ens väljer att låta bli att rösta på politiker som hånar och förnedrar dom öppet, skulle börja kriga, kan du glömma!

  4. Startar med att tacka dig för länken tittar sällan på SVT och hade missat detta.
    Det behövs en ljusglimt i allt mörker, KH talade klarspråk om volymer, kan vi tro att det börjar lossna lite, som Margreth T sa, ”det måste bli mycket värre innan det blir bättre”, är vi nu vid mycket värre ?

  5. Så där ja…om det ändå hjälpte. Det säjer den absoluta sanningen om vår sk Demokrati. ” Säj fel saker o du är blåst–borta–ute–väck–som död—yes you name it. Fy fan.

    • Karl-olov Arnstberg skrev igår en krönika om just säga fel saker,

      https://morklaggning.wordpress.com/2015/02/02/pekariatets-diktatur/

      Klippt ur slutet på en lång text.

      ”Den som ställer besvärliga frågor om den förda politiken är ond. Vill du förlora jobbet, vill du förlora ditt sociala anseende? Du vill väl inte vara rasist, fascist, nazist eller islamofob? I så fall, ställ upp på detta gemensamma nya härliga projekt! Eller, ställa upp? Du ska inte tro att du har något val utan det är bara att gilla läget. Tänk som vi beordrar dig att tänka, annars går det käpprätt åt helvete för dig.”

  6. På 50 o 60 talet då sossarna var med och byggde upp Sverige men nu
    håller man på att rasera hela landet. Det verkar som alla sossar vill att
    Sverige skall bli ett muslimskt land med alla problem som detta innebär
    som i sämsta fall gör att vi får ett inbördes krig…..

  7. Sossar o Mp gjorde Sverige en stor tjänst om dom även i praktiken lämnade detta land o drog slöjan över huvudet nu o i evig tid

KommenteraAvbryt svar