Internationellt erkänd professor till attack mot regeringen

Hans Rosling är professor i internationell hälsa. Han har prisats för sitt arbete med människors hälsa och senast har han med framgång deltagit i kampen mot ebolaviruset.

Under ett internationellt seminarium idag, gick Rosling hårt åt den socialistiska regeringen för att de vill minska stödet till Gavi, ett internationellt program för att öka vaccinationen i fattiga länder. Framför allt är det ansvarig minister, Isabella Lövin (Mp), som var föremål för Roslings ilska. När omvärlden satsar mer pengar på Gavis verksamhet, går Sverige i motsatt riktning. Gavi är nämligen en av alla organisationer som går miste om svenska biståndspengar när regering och riksdag väljer att prioritera svensk migrationspolitik.

Rosling skräder inte på orden:

”Höj skatten, skär ner på operan, men ta inte från de fattigaste barnen i världen för att finansiera dyr flyktingmottagning”.

Källa: DI

 

3 thoughts on “Internationellt erkänd professor till attack mot regeringen

  1. Apropå hälsa, bistånd, miljö och genomtänkt politik……

    Det finns otroligt många motsägelsefulla politiska beslut i detta land.
    Här är yterliggare ett och ”tomt i ladorna” är ju ett populärt uttryck.
    Det finns ändå tydligen ”lador”, som har pengar.

    Svenskt bistånd går till nya investeringar i kol och olja.

    Bland annat till gas- och oljeprospektering i Albanien, nya kolkraftverk i Sydafrika, oljeraffinaderier i Elfenbenskusten och gasutvinning i Nigeria, visar en granskning som Naturskyddsföreningens tidning Sveriges Natur har gjort.

    Sedan 2013 har Sverige röstat ja till åtta av tio stora fossila investeringar i de stora utvecklingsbankerna (Världsbanken, Afrikanska utvecklingsbanken och Asiatiska utvecklingsbanken).

    Enligt den biståndspoli­tiska plattform som antogs av riksdagen i fjol ska Sverige sträva efter att öka andelen förnybar energi i utveck­lingsländernas energisystem och minskade utsläpp av växthusgaser.

    Sveriges Naturs gransk­ning visar dock att Sverige genomgående bryter mot sin egen politik. Så sent som 2014 röstade svenska repre­sentanter ja till att stödja enorma investeringar i fossil energi.
    28 miljarder kronor gav Sverige till utvecklings­bankerna 2008–20013.

    3 procent av Världsbankens totala intäkter kom­mer från Sverige, som är bankens nionde största givare

    http://www.naturskyddsforeningen.se/sites/default/files/dokument-media/aktivitetsdokument/Granskning_SN_slutversion.pdf

KommenteraAvbryt svar