IDIOTI/INVANDRING. En ettårig flicka, som saknar släktingar i Sverige, har fått permanent uppehållstillstånd samtidigt som hennes familj ska utvisas till sitt hemland Kirgizistan. Beslutet anses vara korrekt av Migrationsverket men det har överklagats av familjens juridiska ombud Anuta Sjunghamn, som menar att myndigheten ska bedöma flickans syskon på samma grund.
– Jag tycker det är anmärkningsvärt att man med två barn – med bara några år emellan, båda minderåriga – anser att den ena inte ska återvända för att det inte är lämpligt men tycker att man inte ser några hinder för den andra att återvända när de kommer möta exakt samma situation, samma risker och situation, säger hon till Sveriges Radio.
-Pettersson är mest förvånat över att ettåringen överhuvud taget blev föremål för ett beslut. Familjen kom till Sverige från Kirgizistan för fem år sen. I höstas fick familjen beskedet att Aisha, som är född i Sverige, får permanent uppehållstillstånd men att resten av familjen Osmanov – mamma, pappa och sexårig storebror – fått ett utvisningsbeslut.
4,5 – 5 år har de alltså varit här innan beslutet. 4,5 – 5 år då de levt på skattebetalarna och inte fått möjlighet att arbeta. Migrationsverket och politikerna borde åtalas. Nu finns knappast något annat alternativ än att låta hela familjen stanna om de inte är brottslingar och det inte är de som strulat.

Hur kan man ”hålla sig kvar” i fem år? Under radarn? Överklagande osv osv ??
Ännu en talande bild från mångkulturens baksida !
Läste också hur de båda vänsterextrema V Palm,och M Farm angrep Björklund(fp) för hans försök,att lura över SD-väljare till hans parti.
Tycker FP gör rätt jag . . . dom försöker ju verkligen ”på riktigt” dem har jobbat hårt för att ”berika” landet i åtta år . MEN ett Sisyfos-arbete tar aldrig slut så jobba på bara FP . . och skulle ni hamna under 4% så finansiera med egna pengar för en gångs skull!
Det finns många fall numera där barn är inblandade, flera tragiska. Yaras pappa kom hit för begravningen och ville stanna. Av någon anledning fick inte mamman och syskonen visa. Var det någon som tänkte att han skulle ha något att återvända till?
Den afghanska kvinnan som blev överkörd av tåget utanför Kramfors hade tydligen en man. Han har begärt att få närvara vid begravningen och MV har snabbehandlat ärendet och gett honom visa.
Sen har vi en flicka i fosterhem som hotas av utvisning. Hon har bott i ett svenskt fosterhem i ett par år eftersom hennes föräldrar blev ”apatiska” när de fick nej på sin asylansökan. Hon har visst en äldre bror i ett annat fosterhem.
fredrik o sjuan har sagt på you tube att det Svenska folket är förståndshandikappade idioter. Jag antar att det gäller de 87% som röstat på fredrik o sjuan. Jag håller med honom att det är något som är riktigt allvarligt fel i Sverige och på hur folk tänker. Nu som sjuan gör = skulle vi göra detsamma ? Ge bort vår lön när den kom, jag tror det är något allvarligt fel på Svenska 87% av folket. Detta ovan är ännu ett ex av flera hundra tusen galna saker som sjuan gör. Kankse de hade fredrik som fotboll när han var barn- så de sparkade bort hans f d hjärna för han har ingen i nuläget.