Vår drivande lokala entreprenör för vårt asylboende har ansökt om bygglov för att utvidga verksamheten. Företaget, det ökända Tofta Snickeri, vill ställa upp 25 boendecontainers avsedda för 4 personer per container. Totalt ytterligare 100 personer, vilket gör att omfattningen på asylboendet på Hotell Wettern ökar till 260 personer.
Vad det innebär för kommunen är det ingen som överblickar, men att det kommer att innebära ytterligare påfrestningar på skolor, hälsovård och ekonomi är helt uppenbart. Ett stort antal personer på asylboendet är redan mantalsskrivna i vår reservhuvudstad och kommer snart att generera rejäla utbetalningar från socialbudgeten.
I skolan finns redan en sk ”internationell klass och snart har vi en till med allt vad det innebär.
Men vad gör det. Vårt nya kommunalråd, liksom vårt gamla, gläds åt att befolkningen ökar. Att det inte finns något arbete för kommuninnevånarna verkar man inte bry sig om.
Vi får väl se hur ”Nya Socialmoderaterna”, som numera styr kommunen kommer att hantera frågan. Moderaterna lär väl företräda arbetslinjen, medan Socialdemokraterna lär företräda bidragslinjen. Det kommer nog att sluta i en härligt dyrbar kompromiss för skattebetalarna. För det lär väl inte bli tal om att dra ner på volymen invandrare.
Och för övrigt anser jag att svensk invandringspolitik i grunden behöver förändras och antalet arbetskrafts- och anhöriginvandrare kraftigt reduceras.

Bra med lite nytt folk med nya idéer i Karlsborg
[…] http://petterssonsblogg.se/2015/01/22/sa-blev-de-100-till/ […]
Kan man inte bara placera dockor i sängarna?
Alla kommer troligen ändå fortsätta med kabuki-teatern.
Man skulle slippa kostnader för mat, resor, kriminalitet osv.
Inga extra kostnader för skolgång.
Låt oss inse att invandringsindustrin enbart handlar om att skapa låtsasjobb. Den kommer aldrig att bli lönsam.