INSÄNDARE Malmö 8-1-2015
Till Pia Rehnquist, chefredaktör på Sydsvenska dagbladet och andra medarbetare på tidningen
NI ÄR INTE SKULDFRIA!!!
Indirekt så är ni medskyldiga till illdådet som den ”kärleksfulla och fredsälskande” islam igår begick i Paris där minst 12 personer fick sätta livet till.
Medskyldiga på det sättet att ni aktivt med er censurjournalistik i åratal förtigit och undanhållit sådana fakta som skulle ha avslöjat vilken härkomst gärningsmän har eftersom det inte samstämmer med er glorifierade mångkultur.
Medskyldiga på det sättet att ni konsekvent på era ledarsidor förlöjligar både med karikatyrer som skall härledas till nazismen och texter ett parti som på demokratiska grunder är Sveriges tredje största parti i Sveriges riksdag.Med detta så hånar ni och förlöjligar också 13% av dom som röstade i det senaste valet.
Medskyldiga på det sättet att ni konsekvent på insändarsidorna mycket sällan eller så gott som aldrig publicerar insändare som på något sätt kritiserar den införda invandringspolitiken.
Medskyldiga på det sättet att ni gång på gång publicerar invandrapolitiskt vänliga insändare och därtill förvägrar att publicera eventuella repliker mot dessa.
Medskyldiga på det sättet att ni på samma dag som illdådet i Paris hände publicerar en debattartikel skriven av en muslimsk organisation som kallar sig för Muslimer för fred och rättvisa. Deras benämning av sig själva att som en muslimsk organisation jobba för fred och rättvisa samma dag som ett av dom värsta illdåden i Europa äger rum är inget annat än ett hån och en otrolig respektlöshet mot allt vad demokrati heter.
Som om inte detta vore nog så publiceras exakt samma debattartikel av Muslimer för fred och rättvisa i er gratistidning City som ni tvingar era prenumeranter att ta emot genom att ni sänder den med instoppad i den ordinarie tidningen på torsdagar.Detta gör ni dagen efter att 12 människor har arkebuserats av islamister i Paris.
Har ni inte ett enda uns av moral och förstånd och respekt eller har era proislamiska förhärliganden helt tagit överhand?
Medskyldiga till dådet i Paris är ni alltså på det sättet att ni aktivt i både ord och handling har hjälpt till att bereda mark för denna våldsreligion att få allt mer fotfäste i landet. Kärlek och fred är helt omöjligt att sammankoppla med islam! Hur många halsavskärningar, summariska avrättningar, steningar, könsstympningar och förtryck av kvinnor, självmordsbombare mm mm skall ni ha bevis på innan ni kan fatta detta? Hur länge skall ni åberopa religionsfrihet så att denna farsot som sakta men säkert kommer att innebära hela västvärldens undergång skall få fortsätta bre ut sig?
Pia Rehnquist som på ledarsidan finns med på bild där hon försöker att anslå ett lidande utseende som jag inte tror på en sekund att den är äkta.
Nu kommer fördömande på löpande band av både politiker och journalister. Floskler som att våra tankar och känslor är med dom anhöriga till offren och annat bla bla bla hoppar nu ur truten på dom som egentligen är ansvariga och indirekt är skyldiga till illdåden på det sätt att dom i åratal har gullat och hyllat islams framgångar och kallat dom som har insett faran med denna farsot för att vara främlingsfientliga, faschister, nynazister och islamofober.
Så Pia Rehnquist, du borde istället le!Det du och dina medarbetare har jobbat för, d v s islamiska framgångar har ju inträffat. Att sedan 12 personer har fått sätta livet till spelar väl ingen roll.Särskilt,för att citera en medarbetare på Sveriges radio som igår sade att dom inte var oskyldiga för dom hade ju ritat karykatyrer av olika prominenser inom islam.Så dom får väl skylla sig själva,eller hur Pia Rehnquist och ni andra på sydsvenskan.
En sak är i varje fall säker,ni på sydsvenskan behöver aldrig befara att ni får oväntat besök av jihadister för med ert långvariga rövslickeri av islam så har ni köpt er fria.
Den enda som eventuellt inte behöver ta till sig av ovanstående på sydsvenskans redaktion är Mats Skogkär.Vilket han kan känna sig stolt över.
Ni andra hycklare skall bara känna en stor skam.
Sandor Herold, Malmö
Tack Pettersson!
Inte många fler ord behövs.
Bara lite info – mina franska (svenaktalande) kontakter meddelar liknande ageranden i det landet! Trots aktuell blodsspillan.
Nästan så man vill ropa i bön – ”vad menar Du med detta Gud”!? … jag menar ”SÄPO” … som inte har vare sig resurser eller legitimitet att agera. Stackars jävlar!
Mobilisering kommer! I skymundan ja, men hur ska det annars ske!?
The Shoe Bomber was a Muslim
The Beltway Snipers were Muslims
The Fort Hood Shooter was a Muslim
The underwear Bomber was a Muslim
The U-S.S. Cole Bombers were Muslims
The Madrid Train Bombers were Muslims
The Bafi Nightclub Bombers were Muslims
The London Subway Bombers were Muslims
The Moscow Theatre Attackers were Muslims
The Boston Marathon Bombers were Muslims
The Pan-Am flight #93 Bombers were Muslims
The Air France Entebbe Hijackers were Muslims
The Iranian Embassy Takeover, was by Muslims
The Beirut U.S. Embassy bombers were Muslims
The Libyan U.S. Embassy Attack was by Musiims
The Buenos Aires Suicide Bombers were Muslims
The Israeli Olympic Team Attackers were Muslims
The Kenyan U.S, Embassy Bombers were Muslims
The Saudi, Khobar Towers Bombers were Muslims
The Beirut Marine Barracks bombers were Muslims
The Besian Russian School Attackers were Muslims
The first World Trade Center Bombers were Muslims
The Bombay & Mumbai India Attackers were Muslims
The Achille Lauro Cruise Ship Hijackers were Muslims
The September 11th 2001 Airline Hijackers were Muslims’
*************** Think of it ************************
Buddhists living with Hindus = No Problem
Hindus living with Christians = No Problem
Hindus living with Jews = No Problem
Christians living with Shintos = No Problem
Shintos living with Confucians = No Problem
Confusians living with Baha’is = No Problem
Baha’is living with Jews = No Problem
Jews living with Atheists = No Problem
Atheists living with Buddhists = No Problem
Buddhists living with Sikhs = No Problem
Sikhs living with Hindus = No Problem
Hindus living with Baha’is = No Problem
Baha’is living with Christians = No Problem
Christians living with Jews = No Problem
Jews living with Buddhists = No Problem
Buddhists living with Shintos = No Problem
Shintos living with Atheists = No Problem
Atheists living with Confucians = No Problem
Confusians living with Hindus = No Problem
********** sO Where’s the Problem *************
Muslims living with Hindus = Problem
Muslims living with Buddhists = Problem
Muslims living with Christians = Problem
Muslims living with Jews = Problem
Muslims living with Sikhs = Problem
Muslims living with Baha’is = Problem
Muslims living with Shintos = Problem
Muslims living with Atheists = Problem
##
MUSLIMS LIVING WITH MUSLIMS = BIG PROBLEM
**********SO THIS LEAD TO *****************
They’re not happy in Gaza
They’re not happy in Egypt
They’re not happy in Libya
They’re not happy in Morocco
They’re not happy in Iran
They’re not happy in Iraq
They’re not happy in Yemen
They’re not happy in Afghanistan
They’re not happy in Pakistan
They’re not happy in Syria
They’re not happy in Lebanon
They’re not happy in Nigeria
They’re not happy in Kenya
They’re not happy in Sudan
******** So, where are they happy? **********
They’re happy in Australia
They’re happy in England
They’re happy in Belgium
They’re happy in France
They’re happy in Italy
They’re happy in Germany
They’re happy in Sweden
They’re happy in the USA & Canada
They’re happy in Norway & India
They’re happy in almost every country that is not Islamic!
And who do they blame? Not Islam… Not their leadership… Not themselves…
THEY BLAME THE COUNTRIES THEY ARE HAPPY IN!!
And they want to change the countries they’re happy in, to be like the countries they came from where they were unhappy !!
En mycket bra insändartext – men jag förmodar/befarar att den aldrig kommer att kunna läsas i den tidningen. Eller?
Jag tycker att ditt inlägg i debatten var mycket bra. Det enda jag kan tillägga är att detta stannar inte vid sydsvenskan, utan kan nog appliseras på vilken tidning som helst i Sverige. Jag läser själv Länstidningen i Södertälje och det du skriver om Sydsvenskan passar lika bra på dom.
Islam är en psykosocial sjukdom som måste utrotas innan hela världen går under
Mycket bra skrivet av dig Sandor !!!
Ja nu hävdar asylsvenskan att man sörjer dom avrättade,
men att man själv varit bland dem som är så jävla dumma
att dom tror att den Muslimska läran ska gå att kombinera
med västerländskt levnadssätt lotsas man nu inte om.
Man till och med talar om yttrandefrihet, den som dom
trampat på i åratal genom att idiotförklara alla dem
som kritiserat denna medeltida åkomma som Islam är..
Svensk media är en total katastrof, köp inte skiten!
Bugar som vanligt för dig Sandor ! Du har verkligen skriftens gåva och kan på ett klart och eftertryckligt sätt,presenterat dagens verklighet…. TACK !
Jag tror inte att dom kan se framför sig över 1 miljon människor som vill ha ordning och reda och lugn och ro i Sverige – den bilden är helt främmande för dom.
”Det politiskt korrekta SD”, är rubriken på en mycket intressant huvudledare från DN, 4 januari 2015.
En mycket välskriven, läsvärd, tänkvärd och ifrågasättande huvudledare.
Angående var toleransnivån egentligen ligger, sett utifrån olika grupperingars pollitiska åsikter i samhället gentemot varandra.
Läs den gärna, jag tyckte den var mycket bra. Bra DN.
http://www.dn.se/ledare/huvudledare/det-politiskt-korrekta-sd/
Här finns det en till som bör dra öronen åt sig och placeras i malpåse.
http://nyheteridag.se/sveriges-radio-om-de-mordade-fransmannen-inte-oskyldiga-personer-i-det-har-fallet/