DEMOKRATI. Vänsterpartiets Rossana Dinamarca vägrade i dag att tilltala Björn Söder som talman i riksdagen, med orden: ”Du är inte min talman”.
När Rossana Dinamarca (V) skulle tala i riksdagen i dag började hon med att tilltala alla i salen med ordet ”åhörare” och blev genast avbruten av andre vice talman Björn Söder (SD) som påminde om att hon borde startat med ”herr talman”. Då svarade Dinamarca: ”Du är inte min talman”. Sedan fortsatte hon sitt anförande.
Det är brukligt att tilltala talmannen först.
-Pettersson tycker det är dags att Rossana Dinamarca lär sig vad demokrati, yttrandefrihet och respekt för andra är.
Om judar och samer är svenskar eller inte kan Dagens Nyheter fundera på. Att däremot den olyckliga importen från Chile, Rosanna Dinamarca, inte är svensk, står utom allt tvivel..! En stor eloge till Björn Söder, som inte backar en tum för invandrare med ockupantbeteende!
Tur att bara 356 331 röstade på V i riksdagsvalet i höstas. 801 178 röstade på SD. Så Rosanna är inte riksdagsledamot för så många…

Tack för draghjälpen, Rossana!
SD 2015!
Skaru bara va glad för Björn…såna där har hår
på bröstet…de e defenitivt inget sexigt!.,)
sorry Björn, missade lägga in denna Tube i länken ovan
…hon får nöja sig med bananas!.,)
Rossana Dinamarca, sitter i sandlådan och vill inte låna ut sakerna till alla andra utan är en bortskämd liten prick.
Om det hade varit lite mer ruter i talmannen så hade han utvisat henne från kammaren med orden ” Du är bannlyst för all framtid”.
Grune
Hur skulle det gå om talmännen började bannlysa de valda för all framtid.
Vilka skulle då välja våra riksdagsmän.
Bättre är att talmannen uppmanar till ett hyfsat beteende.
Rossanna! Du motsvarar inte min bild av en människa, mer som en neandertalare.
Den där Dinamarca har ju faktiskt rätt. Hennes talesmän finns inte alls i Sverige utan i Sydamerika! Hon har navigerat helt galet i den politiska djungeln!
MVH
Janne
Det ryktas om att när Sverige kritiserade Chiles diktator Pinochet (med all rätt) så svarade Pinochet med att släppa ut grova brottslingar ur fängelserna och satte dem på planet till Sverige.
Som Castro gjorde mot USA
Och det här får vi naturligtvis läsa om i tidningarna i morgon? F-n tro´t.
I vår riksdag bör man uppträda artigt, annars urartar det. Man kan tycka olika man röstar som man vill, men att uppträda oartigt är en skymf mot folket.
Helt rätt, Ojdå!
Rossana Dinamarca har tydligen mycket svårt för detta.
Vilket hennes eget parti bara blir lidande på.
SUBA ELLER EN PARASIT VÄRRE ÄN ETT GATUSLÖDDER ÄR DESSA SJU KLÖVER TILLSAMMANS = Nej bara ENBART PARASITER som tär på oss det Svenska folket. Har sagt det tidigare om Rumänien = det finns ingen annan väg för oss nu ! Malmöbo är du också en parasit ? Ja troligt för du vet inte vad verklighet är.
Det som sker här i riksdagen ……………..från hennes sida är chockerande men inte förvånande det som är chockerande är att det sker i ”maktens boning”.
Det börjar att bli riktigt farligt.
Minns när Anna Lindh blev mördad och innan de hittade gärningsmannen, hade partiledarna och statsminister Göran Persson en sändning i tv eftersom de trodde det var ett inrikesproblem. De sa öppet att även om vi har skarpa politiska diskussioner innebär det inte att vi avskyr varandra.
Idag är det uppenbarligen fritt fram att hata i riksdagen. Och det för att få trampa på svenskar och massimportera bidragstagare och rasera välfärden. Skrämmande att mångkulturen innebär att svenskar ingen plats ska ha, inte ens i den svenska riksdagen. Jag kan inte fatta att vi svenskar ska utplånas till varje pris.
Att denna vidriga äckliga kommunisthora överhuvudtaget får vistas i riksdagen är en smärre skandal.
”Pettersson tycker det är dags att Rossana Dinamarca lär sig vad demokrati, yttrandefrihet och respekt för andra är”.
Är det inte dags för dig med Pettersson, speciellt med ”respekt” för andra?
Ruben: vilken ”uppfostringsanstalt” har du varit på, där man kallar andra kvinnor för Subbor?
Jag vet ej vilken gång i ordningen det här är, mitt enda svar till dig blir som vanligt. SKIT NER DIG!
Av kommunister kan man förvänta sig vad som helst och av utländska kommunister ännu mer och värre av vad som helst!
Vilket j…a avskräde!
MVH
Janne
Kalle Anka-regeringens lydiga knähundar…Sådan väljarskara sådant ombud !
Hon borde fått några vändor på en uppfostringsanstalt, så att Subban lärt sig veta hut.
Nej, Björn Söder är inte chilenare så det är helt riktigt. Å andra sidan är Rossana Dinamarca inte min riksdagsman vare sig politiskt, etniskt eller nationellt. Jag rekommenderar Dinamarca att återvända till sitt hemland så slipper hon oss, de hemska svenskarna.
Finns det inget regelverk, eller ”praxis”, som 7k-patrasket ofta hänvisar till?
Beklämmande att icke-svenska kommunistfröknar kan bete sig som gatuslödder t o m i Sveriges riksdag. Det går snabbt utför, i de flesta avseenden.
Siste man tar med sig flaggan.
Hon är väl halvarab så vem bryr sig?
Nej, hon är född i Chile men har säkert åkt tunnelbana och då blir man svensk…