Sverige anno 2014 granskas allt oftare i internationell media. Vi har sett det förut, men skillnaden nu mot då, är att granskningen belyser Sverige i ett allt mer negativt perspektiv.
USA:s mest inflytelserika och lästa konservativa magasin, National Review, skriver lite om utvecklingen i Sverige i söndagens nummer. Reinfeldt får sig en känga och förortskravallerna får rikligt med utrymme.
Egentligen är National Reviews artikel en sammanfattning av det man kunnat läsa från de riktigt stora nyhetsmagasinen i USA, som Wall Street Journal och Reuters.
Wall Street Journal intervjuade nyligen debattören Johan Norberg, som förklarade orsaken till nyvalet i mars och varför övriga partier i riksdagen valt att till varje pris hålla SD utanför allt inflytande. National Reviews sammanfattar intervjun med att Sverigedemokraterna är ett rimligt alternativ i invandringsfrågan, då övriga partier misslyckats och vägrar inse konsekvenserna.
Fredrik Reinfeldt, som i danska Politiken konstaterade att de nordiska länderna kan ta emot betydligt fler flyktingar, då stora delar av länderna är obebyggd mark. Kommentaren från National Review är —- (man låter helt enkelt bli att besvara detta).
Omröstningen av parternas budgetförslag tas också upp. Varför SD, som alla andra avskyr och inte vill ta i med tång, skulle rätta in sig i ledet och lägga sina röster på ett förslag som alla andra ratat innan det ens presenterats, är enligt National Review helt obegripligt. ”Varför ska en oskriven tradition accepteras av ett parti som ställs utanför andra traditioner”, frågar sig magasinet och refererar väl då till kvittningssystem och utmanövrerandet av SD när ordförandeposterna i de olika utskotten skulle tillsättas.
Till sist tar National Review upp helgens upplopp i Stockholms södra förorter. Stenar och brandbomber mot både polis och räddningstjänst, följer upp de stora upploppen i Husby förra året. National Reviews tolkning är att dessa ständigt återkommande upplopp i de invandrartäta förorterna, kommer att leda till nya framgångar för Sverigedemokraterna.
Källa: National Review
En av kommentarerna till artikeln sammanfattar den internationella synen på Sverige ganska bra.

Det är jättebra att utländsk Media skriver om tillståndet
och förfallet i Sverige, hoppas bara att dom även tar upp
hur deras luspudlar till kollegor här jobbar för makten
mot folket!
Jag har länge undrat om det är förbjudet att resa till Sverige, eftersom man måste gömma sig i kontejnrar (ursäkta stvningen) och dyligt för att ta sig hit. Att resa på detta sätt kostar minst 100 000 kr. En flygbiljett är väl billigare. Har man pass och allt i ordning så kan man väl flya hit eller ta bussen. Om jag skall åka till Afganistan så behöver jag väl inte gömma mig under en lastbil? Det är nog så att människosmugglarna lurar folk hela tiden och på det sättet tjänar miljarder. Och detta stöds an 7-klövern. Det är därför jag undrar hur många miljoner 7-klöverns partiledare får av människosmugglarna för att dom skall kunna fortsätta sitt smutsiga hantverk.
Nej nej, enligt svenska media är den internationella pressen bestört över att Sverigedemokraterna får sådan makt och alla länder i hela världen använder nu Sverige som varnande skolexempel på hur man kan undvika att 20% av väljarna får någon att säga till om.
Även Amerika funderar på vad vi har pellejönsar som styr Sverige….