Vill inte kännas vid muslimer

Två forskare från Linköpings universitet har gjort en undersökning om politikers tolerans.

Vissa svar var kanske inte överraskande, men andra måste gå som en chockvåg genom Sverige.

Bl.a. kan vi läsa att nästan 30% av moderaterna inte vill ha en muslim ingift i familjen och för cirka 20% av vänsterpartisterna gäller samma sak. Cirka 3% av FI:s politiker och 5% av vänsterpartiets vill inte bo granne med en muslim. Cirka 7% av socialdemokraterna vill inte att en muslim vårdar dem och denna siffra gäller även för centerpartisterna.

Sammanfattat kan vi konstatera att inte ens miljöpartister och vänsterpartister vill se muslimer ingifta i familjen, att varken feminister, socialdemokrater, vänsterpartister och miljöpartister vill bo grannar med muslimer och att inte ens alla vill bli vårdade av dem. Vem kunde tro det?

go

14 thoughts on “Vill inte kännas vid muslimer

  1. Tillägger att detta är ett bevis på vad SD går för. Ariskt. Vit makt. Anti.

    SD hycklar. De klagar på att vissa muslimer ”inte vill se ickemuslimer ingifta i familjen” medan uppgifterna ovan visar att de inte är ett dugg bättre. De säger ovan att de inte ”se muslimer ingifta i familjen”.

    Hur kan man klaga på andra när man tänker på samma sätt? Hycklare

    • Jag är stolt över att vara muslim och jag tackar Allah för det.”

      Då tycker jag att du skall förenas med din galna gud och pedofila profet genast i en skön smäll.

      • Synonymen. Förstår inte du aty en normal läsare kan se din kommentar som fullständigt idiotisk?

        Att du ens blev provocerad över att jag ens tackar Allah för att vara lyckligt lottad visar på din svaga personlighet.

  2. Siffrorna ser bra ut. Men ni verkar inte ens klara av att tolka informationen.

    Ni ljuger öppet o skriver ”Bl.a. kan vi läsa att nästan 30% av moderaterna inte vill ha en muslim ingift i familjen och för cirka 20% av vänsterpartisterna gäller samma sak.”

    Var i undersökningen står ordet ”inte”? Att inte vara positiv till saker och ting behöver inte betyda att man inte vill. Det kan betyda att man är lite skeptisk.

    Måste ni ständigt påvisa er låga nivå och fördumningstaktik?

      • Stenbock. Som muslim är min högsta prio på att göra Allah nöjd med mina goda handlingar. Om 5-10 % av mina grannar inte ser positivt på mig betyder det bara att de inte har så mycket kunskap om mig. Stenbock. Jag är stolt över att vara muslim och jag tackar Allah för det.

        Om min granne gör Gud förbannad. Tror du att det skadar mig eller min granne? Jag ser det som att var och en ansvarar för sina egna handlingar. Jag har respekt för att människor tänker olika. Är folk blir missnöjda med mig har jag alla möjligheter till att bli en ännu bättre människa. Man måste tänka positivt =)

  3. Gör om undersökningen och fråga INTE politiker. Sannolikt är det bara SD:are som svarat ärligt på frågorna.

    Om dessa propagandister och lögnhalsar istället frågat vanligt folk (läs. etniska Svenskar) skulle sannolikt resultatet ligga helt i linje med SD:s.

    Den politiskt nyktre torkar sig i röven med dessa ”undersökningar”!

    • Tillägg:
      Detta är bara en så sorgligt uppenbar beställning av etablissemanget att man baxnar.

      Man har inte ens ödslat kraft att försöka snickra ihop en trovärdig undersökning. Varför? Jo, därför man vet att inga journalister kommer att ifrågasätta den.

      Att KD i frågan om familjemedlem för trovärdighetens skull är mindre toleranta är bara en efterhandskonstruktion och räcker för att avfärda hela rasket som lögn.

      Att en Kristdemokrat skulle vara lika tolerant som en falsk miljöpartist skulle helt enkelt inte fungera. Inte ens i de mest onyktra politiska bottensedimenten som brukar kallas PK.

KommenteraAvbryt svar