En 12-årig svart pojke med tårar strömmande ner för kinderna och en vit polis kramas mitt i en Ferguson-relaterad demonstration i Portland, Oregon.
Pojken, Devonte Hart, höll en skylt som erbjuder ”Free Hugs” under en protest över att en åtalsjury beslut att inte åtala Ferguson polisen Darren Wilson.
Polisen Bret Barnum närmade sig pojken och frågade varför han grät. Hans svarade att han var rädd för polisbrutalitet mot unga svarta barn, polisen svarade : ”Ja. * Suck * Jag vet. Jag är ledsen. Jag är ledsen. ” Polisen frågade sedan om han kunde få en av hans kramar.
Frilansfotografen Johnny Nguyen som tog bilden säger: ”Jag visste att den hade något speciellt, något kraftfullt. Den hade ett budskap som jag tror att alla ville se ”.

12-åringarna är tidigt utvecklade i Ferguson…. Denna bild vore som klippt och skuren för löpsedlarna,från den svenska korrekta skandalpressen !
Har den kramande polisen plånboken, klockan, ringen, hängslena och revolvern kvar efter kramen?
Det skrivs mycket om ”grand-jury” beslutet om att inte åtala polismannen och man drar slutsatsen att det handlar om rasism. Men varför skriver man inte vad den skjutne gjorde innan han konfronterades av polis. När jag läser i bl.a svensk press så får man intrycket av att polisen gick fram och sköt en på måfå utvald svart kille. Men så var det ju inte, eller hur?