Saxat av Bo Frank (M)

Bo Frank (M) skriver i sin dagbok två sanningar som borde krocka med varandra.

”…till slut handlar det inte ens om pengar!”, är Franks inställning i frågan om flyktingar och tiggare.

Sedan fortsätter han:

”Uppgiften kan bli övermäktig och de sociala spänningarna kommer att öka. Jag kan lova. Inom två år kommer den regering som då styr Sverige att inse att det inte går att kombinera dagens sociala skyddsnät, bidrag och lagstiftning till nivån på vårt mottagande.”

I ett annat inlägg skriver han:

”Hör Birgitta Olsson förespråka att Sverige skall underlätta för människor att söka asyl i Sverige från andra länder. Man tar sig för pannan!”

Vissa politikers vision om Sverige krockar med andras, trots att de ibland tillhör samma parti eller allians.

Källa: Bo Franks dagbok

6 thoughts on “Saxat av Bo Frank (M)

  1. Jag tror att han försöker skylla i från sig.Han har gått i ledbandet han också och det är ju sju partier som har allihopa hjälp till att skapa hur landet ser ut idag.

  2. Man kommer inte att nöja sig förrän vi har ett fullskaligt inbördeskrig i landet. Min gissning är att allt brister om 4-6 månader.

    Det Bo Frank nu garderar sig mot innebär inte att han är fri från ansvar!

KommenteraAvbryt svar