Stiliga herrar i kavaj

”Fem strama svartklädda män vandrade in”

”En kolonn bestående av fem strama svartklädda män var definitivt ett nytt inslag i Nyköpings kommunfullmäktige när ledamöterna den 21 oktober sammanträdde för första gången efter valet den 14 september. Sverigedemokraterna fick väljarstöd för sex platser i det nya fullmäktige, en stol stod tom vid öppningsmötet. Men fem män i svart var tillräckligt många för att väcka en extra uppmärksamhet vid fikapausen. Jag undrar vilket budskap de avsåg att sända?”

Ovanstående är början på en krönika i lokaltidningen Södermanlands Nyheter skriven av socialdemokraten Ulf-Göran Widqvist den 6 november 2014.

2014-11-09_0844

-Pettersson undrar vilket budskap socialdemokraten Widqvist och Södermanlands Nyheter avser att sända med text och rubrik?

När blev det ”fel” att ta fram kavajen till mandatperiodens första kommunfullmäktige?
Varför recenserar Ulf-Göran bara ett partis kläder på representanterna för Nyköpings invånare? Var majoriteten klädda som sin politik, i  rödgröna trasor?

De fem stiliga, välklädda Sverigedemokraterna

 

11 thoughts on “Stiliga herrar i kavaj

  1. Såklart att det sticker i ögonen hos sjuans politikerdrägg. För det är ju bara att titta på förfallet i samhället, så ser man vad de står för. Och hur det är. Antagligen syns deras slöa obryende attityd i deras kläder också. Och ”by the way”, så vet de at SD har något vettigt att komma med, vilket de inte har. Och att de står för något bra. Klart de känner avundsjuka på det. 🙂

  2. Socialdemokraten Ulf-Göran Widqvist värvar definitivt inte några nya medlemmar till S, med sitt tramsiga inlägg. Tvärtom.

    SN förvånar inte heller med sin konstiga publicistiska målsättning.

  3. Prydlig klädsel är enda sedan Vietnamkriget i Absurdistan tabu…
    Dåtida envåldshärskaren,den röde O Palme ville att a l l a skulle solidarisera sig med asiaterna(även vad gällde klädvalet).Därför klär sig många än idag i trasor,ett mode bland de indoktrinerade,som nu urartat till att ha ”holl i hossorna” lite överallt ! 😉
    Nja,var och en till sitt !

    • Inser nu att jag trampat vissa av Petterssons läsare på tårna…. Ni får trösta er med,att det har med er ålder att göra !
      Med åren kommer klokskapen…. 🙂

  4. Dom borde givetvis se ut som miljöpartister, men det hade nog
    blivit fel i sossens ögon i alla fall, för det verkliga problemet för
    honom var väl att dom var Sverigedemokrater?
    Det är nog väldigt svårt att vara sosse idag och att behöva
    konstatera att hans eget parti sjunker som en sten, samtidigt
    som SD stiger mot höjderna!

KommenteraAvbryt svar