Buffertzon mot palestina

Egyptens president SISI har definitivt lessnat på de våldsbejakande palestinierna.

Han har beordrat evakureing av all bostäder närmare än 500 meter till gränsen mot palestian. Sedan skall alla hus jämnas med marken och en militärt övervakad buffertzon etableras. Innevånarna har fått 48 timmar på sig att lämna området.

Sinai_BufferZone

Man avser att gräva ett antal djupa diken i buffertzonen, dessa skall vattenfyllas för att förhindra – försvåra den palestinska specialisten tunnelgrävning.

Arbetet med att spränga befintliga byggnader i zonen har redan inletts.

LÄNK

5 thoughts on “Buffertzon mot palestina

  1. Sisi är bra mycket bättre än isis. Men så här han också dess motsats. Inte bara till namnet, utan i realiteten. Lustigt hur rätt, saker kan visa sig ibland.

  2. Sisi och isis sägs av många vara skapade av CIA och israelska underrättelsetjänsten. Och det bevisas i väldigt många fall. Deras beteende är typiska o följer israels intressen. När israel misslyckades i Gaza nyligen har de fortsatt att anlita sisi o isis. Israel leker för mycket med elden nu

    • Ali. Det påstås att CIA, USA, Israel och judarna ligger bakom allt i världen. Finns inte Allah?

      För övrigt är erkännandet av landet som inte finns idiotiskt och kommer inte att ha någon som helst praktisk betydelse.
      Det enda bra med det skulle vara att vi kunde utvisa alla statslösa araber dit nu när de får ett land…

    • Nu följer du inte med i tidningarna från regionen Ali! Framför allt inte de egyptiska. Det är några som retat upp al-Sisi rejält och det är inte israelerna. Nyligen vid en inspektion dödades två soldater i en nygrävd tunnel.

      Under Mursi, (MB) korta tid vid makten sprang Hamas som lykttändare i Helvetet ut och in genom gränsen vid Rafah. MB lät gränsen stå öppen och brydde sig inte om tunnlar. Sinai blev ett laglöst land med mycken kriminalitet. Trots att läget blev ett annat och al-Sisi förstörde tunnlarna vägrar Hamas att erkänna några andra länders gränser. Till sist stänger Egypten gränsen men tunnelbyggandet fortsätter.

      Nu har Egypten stängt övergången vid Rafah och bygger en buffertzon för att palestinierna inte respekterar egyptiernas gräns. Känns uppförandet månne igen?

KommenteraAvbryt svar