Boko Haram kidnappade 40 kvinnor under helgen

ISLAM. Boko Haram ska enligt lokal media ha kidnappat 40 kvinnor under en räd i delstaten Adamawa i helgen, rapporterar International Business Times. Dussintals personer uppges också ha dödats vid attackerna i städerna Damboa och Sabon Gida, samt i byn Shaffa.

Förvirringen har varit stor efter uppgifter om att Boko Haram och den nigerianska regeringen nått ett avtal om vapenvila, i utbyte mot att de 200 skolflickor som kidnappades i våras skulle friges. Men attackerna har fortsatt och experter säger att regeringen förhandlat med en grupp inom islamistgerillan som inte har mandat att fatta beslut.

One thought on “Boko Haram kidnappade 40 kvinnor under helgen

  1. Det som är mest tragiskt i sammanhanget är väl att CIA varit med och finansierat och stött Boko Haram! Nigeria är som bekant en oljestat och USA är alltid inne och försöker destabilisera oljestater man inte har kontroll över. Att USA via bulvaner ligger bakom ISIS är väl heller ingen hemlighet även om västmedia förtiger detta faktum. Passar ju lite dåligt med retoriken från Obama om det skulle komma ut för en bred allmänhet hur det verkligen ligger till.

KommenteraAvbryt svar