Inför avgift för ”ytterligare tillkommande” hustru

Myndigheterna på ön  Lombok i Indonesien  har infört en avgift på en miljon rupier (drygt 650 Svenska kronor) per äktenskap,  om man vill ha ytterligare hustrur.  Praxis har tidigare varit att man haft en officiell hustru men nu är det vanligare med polygami även ända upp i regeringen.  Några av ministrarna i regeringen, från pro-islamiska partier, är polygama.

Polygami regleras i en nationell lag (nr 10/1983), som kräver att en man för att få gifta sig med andra kvinnor, manen måste inhämta samtycke från den första hustrun och ett intyg som visar att han kan försörja nästa hustru också , samt hans förmåga att dela ”nätterna” mellan dem.  En man kan också  ta en andra hustru, om hans första fru är oförmögen eller ovillig att fullgöra sina plikter som maka och mor.

Lomboks sätt att ta ut en avgift för att tillåta fler-gifte kritiseras starkt och har inget stöd annat än bland de lokala politikerna som ser kraftigt ökade intäkter för distriktet.

LÄNK

Eder FjärranÖsternRapportör som besöker Indonesien några gånger per år har endast träffat någon enstaka man som haft flera hustrur., så jag tror inte att månggifte är speciellt vanligt.

2 thoughts on “Inför avgift för ”ytterligare tillkommande” hustru

  1. Varg i Veum – Varg i veum, av fornisländska vargr i véum, "dråpare (förbrytare) i helgedomen", var en fredlös person. "Veum" är dativ av vi, ett gammalt ord för helgedom eller kyrka. Ursprunglig betydelse en brottsling som begått brott inom ett helgat område, som en kyrka. Ordet "varg" betydde förr "våldsverkare". Gammalsvenska vargher betyder både varg och våldsverkare, förstörare. "Varg" användes som ett noaord för "ulv" som vargen tidigare kallades. I överförd betydelse: allmänt avskydd människa, persona non grata. Varg i veum motsvaras av det från tyskan lånade fågelfri.
    Varg i Veum skriver:

    Undrar vad alla rasifierade feminister som som Bilan Osman, Nabila Fattah och Muslimska mänskliga rättighetskommiten [sic!] tycker om detta?

    ”DISKRIMINERING!” naturligtvis. Bara rika har råd att ha flera kvinnor juh…

KommenteraAvbryt svar