INVANDRING/BROTTSLIGHET. En man sköts till döds med flera skott i Rågsved, södra Stockholm i lördagskväll. En misstänkt 22-åring har gripits.
Strax före klockan sju på lördagskvällen larmade flera personer 112 efter ha hört skottlossning i närheten av Vallhornsgatan i Rågsved, i södra Stockholm.
Polis och ambulans åkte mot platsen och där hittades en man skjuten.
– Vittnen har uppgett att flera personer har sprungit från platsen, säger Sven-Erik Olsson.
Flera personer har berättat om att flera fordon lämnat platsen i hög fart efter skottlossningen. Ett vittne berättar att det var en större grupp personer, 10-12, som slogs när någon plötsligt drog fram ett skjutvapen.
En person har gripits misstänkt för inblandning i dådet. Var personen greps och när har Catharina Nordin, stationsbefäl på Söderortspolisen, i nuläget ingen information om.
– Det är en död och en gripen, det är vad jag vet i nuläget, säger hon.
Det är ännu oklart om fler kan komma att gripas. Motivet till skjutningen är inte heller känt. Händelsen rubriceras som mord.
-Pettersson säger att mångkulturen är spännande. I det här fallet var offret en nyanländ syrier och den gripne en 22-åring från Mellanöstern.
Det är nog bara svenska naiva PK-politiker som tror att de nyanlända invandrarna börjar tänka på svenska så fort de trampar på svensk jord. Risken är oerhörd stor att de tar mellanösterns religiösa konflikter och stamkrig med sig hit och vi har fått ett tusenårigt problem att förhålla oss till…
shiamuslimer, sunnimuslimer, kristna syrianer, kurder, vanliga kriminella, släktfejd, alternativen är många det enda vi vet är att vi fått det vi beställt – mångkultur.
Hurra för det, en som man inte behövde betala så mycket bidrag för. Bra fler sånt..
Vi vet att när vi åker utomlands så plockar vi med Kalles kaviar, eller Gevalia kaffe. Vi tar med sill om det är midsommar och ansjovis till Janson om det är jul.
Om vi skulle få ett toppjobb i Japan och det skiter sig totalt så inte fasen begår vi harakiri även om detta förväntas av landet traditionalister, inte heller slänger vi ut tanten från tredje våningen om vi får ett jobb i Kabul och vänliga men bestämda arbetskamrater uppmärksammar oss att hon pratat med sin manliga granne. eller hur?
Det är rätt normalt att ta med sig sin kultur och värderingar även för oss och varför förväntar vi så oss att andra inte tar med sig sin även om den är totalt främmande?