INVANDRING. Uppsala kommun lovar nu att 50 flyktingar som fått uppehållstillstånd och som fortfarande befinner sig på asylboende kommer att få egen bostad i år, trots bostadsbristen i kommunen. Det är första gången på många år som ett sådant löfte ges och Länsstyrelsen vill nästan tiodubbla siffran.
I år kommer det att komma 500 flyktingar till Uppsala som förbereder sig för att ta emot dessa, varav 50 kommer att vara så kallade anvisningsbara platser. Det innebär att kommunen har lovat att ordna fram 50 bostäder, något som Uppsala inte gjort på många år på grund av bostadsbristen.
— Nu är flyktingsituationen i världen så svår att Uppsala måste hjälpa, säger Mohamad Hassan, kommunalråd och ordförande i utbildnings- och arbetsmarknadsnämnden.
— De flyktingar som fått uppehållstillstånd men ändå är kvar i asylboenden för att de inte har någonstans att bo måste få hjälp. Det handlar om att ta ansvar för integrationen och därmed också minska kostnader för utanförskap, fortsätter Hassan.
De övriga 450 flyktingarna får inte hjälp av kommunen till bostad men kommunen vill att siffran ska ses som ”en signal” till bland annat skolor, förskolor och SFI-utbildningar vad man kan vänta sig.
Det var i måndags i kommunfullmäktige som politikerna klubbade flyktingmottagandet för år 2014. Socialdemokraterna och Miljöpartiet reserverade sig och vill i stället att Uppsala kommun ska förbereda sig för att ta emot 950 flyktingar i år. Däremot så vill de inte att antalet anvisningsplatser ska vara fler än 50.

Såååå djupt har landet sjunkit,att man i Uppsala valt en islamist till sitt kommunalråd ! Tacka f-n för att han ordnar bostäder åt sina trosbröder.
Känner mig tack vare Petterssons inlägg idag glad,att slippa bo i Uppsalas ghetto och tvingas acceptera en sådan avkomling, som denne Hassan…
I mitt ghetto är det ändock en vit man,(om än en sprätt) som anser sig styra orten..Då finns det alltså platser i Absurdien,som är ännu värre än våra i Skåne !
Det finns även en tung sosse, med Albanskt ursprung i ”Malme” med poster i både kommunstyrelse och kommunfulmäktige, som ägnar sig åt judiska konspirationsteorier. Adrian Kaba.
http://www.sydsvenskan.se/malmo/s-skarper-tonen-mot-kabas-antisemitiska-uttalanden/
Det finns en skåning i Skåne som ägnar sig åt konspirationsteorier. I Skåne finns också en massa människor som tycker att konspirationsteorier är nonsens.
”Sverker”:
På Petterssons blogg finns det bl.a.en av hans många besökare som kommenterar under olika ”alias”,men i verkligheten är en och samma usla person !
I Sverige finns även lögnaktiga araber som försöker nästla sig in under diverse löjliga alias, och som inte gillar att bli påkommen. Var lugn bara, blåslampan skall även i fortsättningen vara på. 😉
Ruben
Det är din stil med blåslampa , debatt under hyfsade former passar inte dej.
Q
Vad då är inte bloggen öppen och förespråkar åsiktsfrihet. Är det bara tillåtet att hålla med dej.
Du som pratar illa om alias har ju själv ett alias som inte säger ett dugg.
”Svärrker” Du vet överhuvudtaget vad som passar mig, ta itu med din egen och din släkts hyfs och stil. 😉
Ja , visst hyfs är viktigt. Men du är ovänlig mot mej utan orsak. Det bör inte förvåna dej att jag möter ovänlighet med ovänlighet. Även om jag inte gillar att vara ovänlig.
Ursprungligen från Uppland så gillar jag olika mot FP och den övriga nomenklaturan. Tvingas att utbrista som Ragnar Lodbrok ”Grymta månde grisarna om de visste vad den gamle galten lider”
Ragnar var dansk vilken stam nu för tiden visar ett bättre omdöme vad gäller invandring än vårt Absurdistan.
Bara för svensken att ställa sig sist i bostadskön. Ett under om man någonsin kommer fram om detta vansinne får pågå.
Och så sitter det en muslim i Uppsala och bestämmer. Skrämmande,
Ut med svenskar in med muslimer. Ny regel på bostadsmarknaden i landet.
Smyg islamiseringen fortsätter hoppas på nyval så att det enda Sverige vänliga partiet SD får vara med och stoppa detta som pågår !
Nästlad in sig i kommunen på en tung plats, för att hjälpa sina muslimska fränder. Det kommer vi se mera av, hur är det med hjälpen till de Svenska bostads berövanden?
Jobbar på Hassan, SD nästa val 25%