Tvingade sin dotter till samlag

INVANDRING/BROTTSLIGHET. På tisdagen åtalades en man från Söderhamns kommun för ha tvingat en elvaårig flicka till samlag, samt flera fall misshandel, sexuella ofredanden och ett olaga hot. Mannen som är i 45-årsåldern anhölls först i sin frånvaro och hittades i slutet av augusti. Han häktades och har därmed suttit i häktet i Gävle i snart en månad.

Kammaråklagare Elly-Anne Öholm lämnade på tisdagen in två åtal mot mannen. Det första omfattar nio åtalspunkter. Brottstiderna är mellan våren 2004 och augusti i år. Det handlar om fyra fall av våldtäkt mot barn, två sexuella övergrepp mot barn, en våldtäkt, ett sexuellt ofredande och en misshandel.

Vid den första våldtäkten ska flickan ha varit endast elva år gammal. I åtalet framgår inte om det är en eller flera flickor och kvinnor som utsatts för mannens våld, men i en av åtalspunkterna står att offret är mannens dotter som då var 16 år gammal.

Det andra åtalet mot mannen gäller sju brott som ska ha begåtts mellan sommaren 2007 och sommaren i år. Det första fallet rubriceras som grov misshandel och i åtalet står att mannen har tryckt en lödkolv mot en pojkes arm, samt att mannen har visat särskild hänsynslöshet och råhet genom att bränna ett skyddslöst barn.

Mannen åtalas även för ytterligare tre fall av misshandel av pojken och ett olaga hot. Mannen ska ha slagit pojken på kroppen, tagit ett grepp om hans hals och slagit honom upprepade gånger på huvudet och i ansiktet. Det olaga hotet ska ha skett genom att mannen höll en kniv mot pojkens hals och sa att han skulle döda honom.

Den åtalade ska även ha tagit tag i näsan på en man i juli i år, vilket ska ha resulterat i smärta och ett sår.

Den kommande rättegången beräknas ta tre dagar. Flera vittnen och en sakkunnig ska då höras.

-Pettersson ser inte ett ord i Hela Hälsingland om att den åtalade mannen vid rättegången behöver bosnisk tolk. Där står eller inte att zigenaren kom till Sverige från Bosnien tillsammans med sin familj år 2003, men utvisades eftersom han saknade asylskäl. Efter en tid återvände han och skulle återigen utvisas när Norrländska Socialdemokraten skrev en snyftartikel om stackaren år 2008…

Utvisad 2003 och fortfarande kvar och behöver tolk efter elva år…skulle vara intressant att se vinsten med den…

10 thoughts on “Tvingade sin dotter till samlag

  1. ”På tisdagen åtalades en man från Söderhamns kommun …”

    Rimligtvis så borde det så ”i” Söderhamns kommun. Mannan är inte från Söderhamns kommun, han bor i Söderhamns kommun. Mannen är bosnisk zigenare.

  2. Också i detta fall ”Polygrip behandling”, billig och 100% framgångsrik, inga återfall ha rapporterats från tidigare fall. Kostnads effektivt och framgångsrik behandlings metod. För att patienten skall minas behandlingen kan den utföras sakta beroende på allvaret i det sexuella övergrepp patienten ha gjort sig skyldig till och dömts för.

  3. Herrejävlar vilka psykfall det finns! Varför inte spärra in alla sexualbrottslingar för gott, dem har inte ute i samhället att göra.
    Vansinnigt att tror att vård skulle hjälpa våldtäktsmän och pedofiler!
    Sverige toppar listan för mest naiva nationer!

  4. Importen den icke önskade den påtvingade, gör allt för att man ska tycka oerhört illa om dem.
    Personligen så undviker jag när det är möjligt att vara i närheten av dessa ”icke civiliserade” folk.
    Har alltid en sprayflaska i fickan !
    Splittringen i samhället är pinsam.

  5. Man får väl önska att han blir inlåst för lång tid. Mycket lång. Men eftersom han inte är svensk blir han säkert belönad av någon myndighet.

KommenteraAvbryt svar