IDIOTI. Stina Wirséns barnboksfigur Lilla Hjärtat har kallats rasistisk och anklagats för att vara en karikatyr av svarta. Nu har stadsbiblioteket i Malmö valt att ta bort böckerna som innehåller figuren från bokhyllorna.
– De finns kvar i katalogen och man kan låna böckerna, men de står inte uppe i biblioteket, så man måste be om dem, säger stadsbibliotekarie Torbjörn Nilsson.
Han menar att biblioteket ska vara en demokratisk plats dit alla kan komma för att hitta information, och att alla besökare ska känna sig välkomna när de kommer för att låna eller läsa en bok.
– De som besöker oss kommer från alla möjliga olika etniciteter och bakgrunder, så vi försöker att såga ner trösklarna så lågt som möjligt för att ingen ska känna sig obekväm, säger Torbjörn Nilsson.
Kontroversen kring Stina Wirsén barnboksfigur Lilla Hjärtat startade i samband med lanseringen av filmen ”Liten skär och alla små brokiga” 2012, i svallvågorna efter rasismdebatten kring Tintin-böckerna.
-Pettersson tycker det är uppenbart att anti-rasisterna inte vill att svarta och vita ska umgås på samma villkor. Titta på bilden och fråga er varför bara den ena figuren är rasistisk…

På Malmö stadsbibliotek har de en referensgrupp som själva identifierar sig som rasifierade, det vill säga att de anser att de ofta diskrimineras på grund av exempelvis sin etnicitet eller religion. Representanterna kommer från Interfem, en organisation för kvinnor och transpersoner som blir rasifierade, Afrosvenskarnas riksförbund och från Romskt informations- och kunskapscenter i Malmö.
Utan dessa grupper skulle ingen överhuvudtaget reflektera över någon rasism i Lilla Hjärtat, men de rasifiserade lever på att uppleva sig kränkta och försöka får skadestånd i stället för att skaffa sig ett jobb och integreras…
[…] Lilla Hjärtat plockas bort […]
Det finns ingen gräns för detta vansinne det är väl dags att förbjuda mörk sjoklad och svarta vinbär bruna bönor lakrisbåtar!
Torbjörn Nilsson har haft ett antal olika poster inom kulturlivet i Skåne genom åren. Han har varit kulturchef i Hässleholm, kulturansvarig i Lund, bibliotekschef i Höganäs, barnkultursekreterare i Malmö och bibliotekarie i Tomelilla och Lund. Senast kom han från stadsbiblioteket i Helsinborg.
Enligt Daniel Sestrajcic, V ( vem annars?), ordförande i kulturnämnden i Malmö, är Torbjörn Nilssons intresse för barn och unga och läsfrämjande insatser en av anledningarna till att han var lämplig som stadsbibliotekarie i Malmö.
Han tillträdde under våren 2013 och har ett förordnande på fem år, med möjlighet till förlängning.
Har hört från Lilla Hjärtat, att både Torbjörn Nilsson och Daniel Sestrajcic, hade varit lämpligare att plocka bort. De skulle inte ens få finnas kvar i katalogen.
Kan bara hålla med Lilla Hjärtat.
Snart har de trasslat in sig själva i sin paranoida sökan efter bevis på svenskars diskriminering och rasism så att de aldrig kommer ut.
De har ju hyllat mångkultur! Och Lilla Hjärtat ställer upp med detta – både svarta och vita! Vilket är problemet?
Det var Behrang Miri som som tog bort Tintin på Kulturhuset i Stockholm. Då blev han hjälte och expert i SVT och är nu lagledare för Malmölaget i mattävlingen på TV. Givetvis gick laget vidare före det genuina svensklaget från Östersund. Han måste ju visas upp fler gånger. Nu var det inga krav på lokalproducerat och lokal matkultur som när ett lag från Mellansverige en tidigare vecka fick kritik för att man hade med en bit Västerbottensost i sin rätt.
Nja… den kom snabbt tillbaks efter massiva protester, och ”breflabben” tvingades själv ta time out.
http://www.swedenconfidential.info/2012/09/26/kulturhusets-behrang-miri-tar-timeout-efter-tintin-braket/
Men det går inte att ”plocka bort” personrånare mördare våldtäktsmän…..
Plats skall skapas för ett rejält utrymme,till äldre arabiska böcker speciellt de med anslutning till Koranen… Sagor om pedofilen Mohammeds små tvångsgifta flickor…. och hur vuxna araber förlustar sig med åsnor ! 😉
De skulle förmodligen klagat även om inte Lilla Hjärtat varit med, för de skulle då tyckt att det absolut behövs en svart figur också. Damned if you do, damned if you don’t. Hur ska Sverige vara för att passa alla lättkränkta främlingar? Vi vanliga får svårt och obekvämt att gå på äggskal hela tiden.
Dom har glömt Tjorven och Båtsman och Rasmus på luffen samt alla andra barnböcker i Sverige. Dom kan säkert hitta något ord i varje bok som är stötande för någon invandrare.
Mer troligt mest stötande för etniskt svenska personer.
Det är hög tid att riva upp freden i Brömsebro och ge tillbaka Skåne till Danmark.
Det vore sannerligen ”en nåd att stilla bedja om”. 😉
Samtidigt skall då ”malmeiterna” skolas i Arabisk filmkultur i dagarna fyra, visserligen något decimerat, förra året varade skiten en hel vecka.
http://webapps2.malmo.se/evenemang/EventGuide/View/Festival_Utomhusarrangemang-Film/Malmo_Arab_Film_Festival_427385
Sverige i ett nötskal,här finns absolut ingen sans och
måtta bland dom politiskt korrekta skitstövlarna, fan
vad utlandet måste garva åt hur detta landet sjunkit ner
i dyn!
Snart Karlsson på taket, alla ha ju inte en propeller i ryggen, det kan skaffa avund.
Idioti i kvadrat upphöjd med 100
Den så kallade kultur eliten bör antingen skickas till andra sidan grinden Psyket, eller omskolas.
Censuren firar nya triumfer.
Tintin i Kongo, Astrid Lindgren och nu lilla hjärta man bara häpnar!