Imamer utfärdar fatwa mot brittiska IS-krigare

ISLAM. Brittiska imamer har utfärdat en fatwa mot muslimer som strider för Islamiska staten (IS). Detta innebär att imamerna förbjuder muslimer att resa till Syrien och Irak för att kriga för IS.

Fatwan är utfärdat av ett flertal av Storbritanniens mest inflytelserika imamer, rapporterar Sunday Times.

2014-08-31_1103

Imamerna uppmanar muslimerna att motsätta sig Islamiska statens ideologi. De beskriver även den väpnade jihadist-gruppen som förtryckande och tyranniska.

Brittiska muslimska ledare har även tidigare kritiserat dåd som Islamiska staten utfört, men det är första gången som man utfärdar en fatwa. Men trycket har varit hårt på att de ännu tydligare ska ta ställning mot IS och dess brittiska anhängare.

I fredags höjde Storbritannien sin beredskap för en terrorattack på hemmaplan. En av anledningarna var de brittiska medborgare som deltar i stridigheter i Irak och Syrien.

Den brittiska regeringen uppskattar att minst 500 av landets medborgare just nu strider för Islamiska staten i Syrien eller Irak.

Enligt den brittiska premiärminister David Cameron är grunden till terroristhotet i Storbritannien islamistisk extremism.

Under helgen diskuterar premiärminister David Cameron från det konservativa Tory med sin koalitionspartner Nick Clegg från liberaldemokraterna hur man kan försöka förhindra att unga muslimer åker i väg för att delta i stridigheterna. De pratade även om hur man ska hindra de som stridit att komma hem och utföra terrordåd.

– Pettersson tycker det vore bättre om alla imamer, inte bara de brittiska utfärdade en fatwa mot islam som är roten till IS, Boko Haram, al Shabab, al qaida, Isis, Abu Nidal, Al-Aqsa-martyrerna, Hamas, Fatah, bara för att nämna några av islams fredsälskare.

 

11 thoughts on “Imamer utfärdar fatwa mot brittiska IS-krigare

  1. Det råder förvirring bland islamister i väst idag. Alla kan se vad IS gör i Syrien och Irak i islams anda. Först säger man att de inte tolkar islam rätt precis som man sagt om al-Quaida, Boko Haram m fl. När deras värdländer blir allt mer förskräckt och äcklade måste de hitta på något mer. Dessa fatwas kan de nog pressa in under taqiyya (man får ju ljuga för otrogna).

    I hemlighet finns här i väst en massa muslimer som inte vill ta ställning, hålla båda vägarna öppna. IS har ju bildat kalifatet som alla vill ha för det innebär att muslimer blir världens ledare om det kan spridas över jorden.

    Samtidigt måste man hålla sig väl med de otrogna utifall IS får smäll på fingrarna.

  2. Varg i Veum – Varg i veum, av fornisländska vargr i véum, "dråpare (förbrytare) i helgedomen", var en fredlös person. "Veum" är dativ av vi, ett gammalt ord för helgedom eller kyrka. Ursprunglig betydelse en brottsling som begått brott inom ett helgat område, som en kyrka. Ordet "varg" betydde förr "våldsverkare". Gammalsvenska vargher betyder både varg och våldsverkare, förstörare. "Varg" användes som ett noaord för "ulv" som vargen tidigare kallades. I överförd betydelse: allmänt avskydd människa, persona non grata. Varg i veum motsvaras av det från tyskan lånade fågelfri.
    Varg i Veum skriver:

    Det är väl bra att de tar bladet från munnen. Vi får hoppas att de har lika hatfyllda predikningar vid fredagsbönen som de haft när någon ritat några streck på ett papper och kallat det för ”muhammed”

    För vem hädar islam och muslimer mest egentligen? En utomstående som ironiserar över såna som islamiska statens föreställning om muhammed, eller en som säger att han är muslim och skär huvudet av en levande människa i Muhammed och Allahs namn? Jag har alltid förbryllats över de flesta muslimers prioriteringar.

    • Du kan inte lägga mänskliga måttstock på dessa genetisk skadade livsformer. Om det inte vore menlig för crude oil produktionen bör man utplåna dem med ett par Mega ton, och sätta signal till resten av den muslimska världen att de kan vara next, Plus preemptive slag mot Pakistan i samma veva, så de inte få dumma tankar. Inget muslimsk styrd land bör tillåtas att inneha nukleär vapen kapacitet. På sin höjd ett par gamla Brown Bess och ett par mynningsladdade kanoner, de duger bra på att muslimer ta livet av andra muslimer om de så vill roa sig med detta.

  3. Undrar om det var Allan,som skickade in morgonens regnväder över bl.a. Malmös ghetto ? Läste att Mustafa hade kört rakt ut i meterdjupt vatten, och fått simma från sin bil !Ghetton har i varje fall äntligen blivit rentvättade.
    Inget ont,utan att det har något gott med sig ! 😉

    • Varg i Veum – Varg i veum, av fornisländska vargr i véum, "dråpare (förbrytare) i helgedomen", var en fredlös person. "Veum" är dativ av vi, ett gammalt ord för helgedom eller kyrka. Ursprunglig betydelse en brottsling som begått brott inom ett helgat område, som en kyrka. Ordet "varg" betydde förr "våldsverkare". Gammalsvenska vargher betyder både varg och våldsverkare, förstörare. "Varg" användes som ett noaord för "ulv" som vargen tidigare kallades. I överförd betydelse: allmänt avskydd människa, persona non grata. Varg i veum motsvaras av det från tyskan lånade fågelfri.
      Varg i Veum skriver:

      Nänä… det är inte allan som är skylldig, det är illuminati som sprutat chemtrails juh…

  4. Det är bara ett spel för gallerierna. De är helt enkelt tvungna att visa något mänskligt drag, för att rättfärdiga alla de grymheter och vidrigheter som sker i Allans namn.

KommenteraAvbryt svar