Medias och politiska motståndares bild av Sverigedemokrater är att måla upp dom som rasister, men hur är det i verkligheten?
Vi vet att rasist blir man med automatik om man har åsikter om svensk invandringspolitik som inte stämmer överens med den politiskt korrekta mall som tagits fram.
Herman Lindqvist skrev igår en mycket bra krönika i Aftonbladet som förklarar mycket av det som drabbat Sverige de senaste åren, det minfält som bara släpper igenom de korrekta åsikterna. En åsikt som undviker minorna är den att alla Sverigedemokrater är rasister, oavsett om du är politiskt aktiv, medlem eller väljare. Det hjälper inte ens att Sverigedemokraten är mer invandrare än kritikern ifråga, du är rasist ändå eller ”husneger” som vänstersocialisterna brukar kalla dem.
Redan bland dagens Sverigedemokratiska riksdagsledamöter finns det personer med invandrarbakgrund och fler står och knackar på dörren efter den 14:e september. Ute i kommunerna finns ännu fler och bland medlemmarna ökar antalet med invandrarbakgrund hela tiden. Detta är något media inte gärna poängterar, då hela deras bild av partiet skulle smulas sönder och den vänster som står på torgen och skriker ”inga rasister på våra gator” begriper inte att det är de som är rasisterna när de både verbalt och fysiskt angriper personer med en bakgrund i annat land.
Igår, lördag, utsattes SDU:aren Isak Löfstedt för rasism när han delade ut flygblad i Norrköping. Löfstedt med bakgrund i Colombia kallades ”svarting” och i normala fall hade media och de s.k. antirasisterna gått i taket, men tillhör man fel parti så hjälper det inte att man är invandrare och utsätts för rasism. Källa: Nyheter Idag
En mer känd rasistattack mot en Sverigedemokrat med utländsk bakgrund inträffade i Göteborg 2010, då syriern Issa Issa överfölls och knivhöggs 18 gånger av andra invandrare som inte accepterade hans politiska val. Varför det inte arrangerades manifestationer kan vi snart lista ut. Issa Issa tillhörde fel parti och att han är invandrare raserade vänsterns bild av den typiske Sverigedemokraten. Källa: Dagen
En annan sanning som gav huvudvärk hos både politiska motståndare, media och antirasisterna är rubriken i Länstidningen Södertälje 2010: ”SD har flest invandrare på valbar plats”. 2010 var Sverigedemokraterna det enda parti i invandrartäta Södertälje som hade en majoritet av invandrare på sina valsedlar. Källa: LT
Även i år fick vi ta del av en verklighet många vägrar att acceptera. När SCB för Sveriges Radios räkning, publicerade en rapport om invandrares närvaro på valbara platser inför höstens val, visade det sig att 6% av Sverigedemokraterna är utlandsfödda, fler än vad Centerpartiet kan visa upp på sina listor. Därutöver vet vi att flera SD:are är födda i Sverige, men har utländsk påbrå. En invandrare som representerar C säger så här om det ökande antalet utlandsfödda i de Sverigedemokratiska leden: ”När det gäller SD så tror jag att många invandrare är missnöjda med invandringspolitiken. De som röstar på SD tror jag är duktiga människor som kämpar och sliter, och de har ingen plats annat än att rösta på SD”. Så sant, så sant. Källa: SR
De s.k. antirasisterna, som inte sällan själva är svenskfödda, har m.a.o. skäl att brottas med sin okunskap och det faktum att de själva är rasisterna ibland.
Har sett flera filmer från Jimmies valturné. Väldigt många lyssnare tycks vara kvinnor i mogen ålder vilket inte stämmer med medias bild. Tvärtom ser ryggvändarna ut att vara unga obildade om man dömer efter deras uppförande.