Norsk flicka, afghansk pojke, träffades i Grekland får inte gifta sig i Sverige

INVANDRING. Hon, 21 år och han 23, träffades i Grekland, flyttade till Sundsvall och skulle gifta sig. Men då sade Skatteverket nej. Beslutet överklagades till förvaltningsrätten som menar att Skatteverket hade rätt.

2014-08-06_0612

Nu sitter Lise Kristine Bye ensam i sin lägenhet i Sundsvall och pojkvännen kan hon bara träffa över Skype. Han befinner sig i Iran, efter ett avvisningsbeslut till Afghanistan. Allt beror på att svenska myndigheter inte godkände det pass som Ezmerey Ahmadi hade.

Båda träffades i Grekland för snart två år sedan. Där var båda och arbetade på hotell. Lise Bye är norsk medborgare. Man valde dock att åka till Sverige för att satsa på en gemensam framtid.

– Det är svårare att få uppehållstillstånd i Norge, säger Lise Bye.

Skatteverket gjorde en hindersprövning vilket görs inför alla vigslar. Den som inte är folkbokförd måste bevisa sin identitet genom en passhandling.

Ezmerey Ahmadi fick ett afghanskt pass via ambassaden i Oslo. Svenska myndigheter anser att ett sådant pass har ett för lågt bevisvärde.

-Pettersson tycker att de har alla möjligheter att umgås – i Norge, i Grekland där de hade arbete eller i Afghanistan. Varför ska de just till Sverige…

Dala-Demokraten 

8 thoughts on “Norsk flicka, afghansk pojke, träffades i Grekland får inte gifta sig i Sverige”

  1. Låter mycket skumt. Båda har jobb och bostad i Grekland sen två år!? Varför då lämna allt och flytta till Sverige? När hon är norska? Är afghanen bättre på svenska än grekiska?

    Tack och lov igen för Skatteverket.

  2. Kan inte flickan träffa en riktig svensk eller norrman istället? Varför skall hon ge sig på en sandapa från mellanöstern för? Den vita rasen som är en minoritet i världen håller på att försvinna, så varför skall den ersättas av mer primitivt folk från söder?

KommenteraAvbryt svar