Portat SD vill vara med på Pride

Sverigedemokraterna är portade från all medverkan på Stockholms Pridefestival, inklusive partiledardebatten på fredag. På fredag avbryter partiledarna sina sommarledigheter för att delta i en partiledardebatt på Pride, som traditionellt hålls under valår i regi av RFSL. Samtliga partiledare för riksdagspartierna, samt Feministiskt initiativ och Piratpartiet, kommer. Men inte Jimmie Åkesson (SD) eftersom han inte blivit bjuden.

Paula Bieler, Sverigedemokraterna.

– Det är ett märkligt beslut. Det borde ur egenintresse vara självklart för vilken intresseorganisation man än är att vilja tala med och påverka dem som sitter i maktposition. Sedan är det märkligt att ha inställningen att man stänger ute somliga från att föra fram vissa perspektiv. Det är frustrerande, säger Paula Bieler, Sverigedemokraternas jämställdhetspolitiska talesperson.

-Pettersson antar att efter detta dra skattebidragen till RFSL in. Bidrag ska endast utgå till organisationer som verkar för och har demokratiska värderingar. Exempelvis Jehovas vittnen får inga bidrag, och andra sidan verkar det inte så noga med dessa krav för pengar öses över mängder med muslimska sekter och vänsterextremistiska organisationer.

SvD 

7 thoughts on “Portat SD vill vara med på Pride

  1. SD borde i ett normalt land vara de med annan sexuell läggnings främsta val. Om kalifatet kommer är risken överhängande att dessa kommer att pryda lyckstolpar, exemplen från bland annat Iran är talrika.

  2. Hämta röster från bögar,lär inte vara framtida lösningen för landets problem…Låt Gudrun,och de andra extremisterna behålla dem i sin famn !

KommenteraAvbryt svar