DUMHETER I FALKENBERG. En flicka och en pojke på en förskola i Falkenberg ”förlovade” sig under en fruktstund. Händelsen fotograferades av personalen och ett kollage hängdes upp under rubriken ”förlovningsfest”, enligt ett mejl till kommunen.

Det fick en förälder att rasa och ifrågasätta personalens värdegrund. På en av förskolorna i Falkenberg hade två barn, en flicka och en pojke, fattat tycke för varandra. Under en fruktstund ska de ha ”förlovat” sig. Personalen på förskolan ska ha hängt upp bilder på ceremonin i kapprummet och kallat det för ”förlovningsfest”. Något som Hallands Nyheter var först med att uppmärksamma.
Föräldrar på förskolan har inte hört av sig till kommunen. Däremot fick en förälder till ett barn på en annan förskola i kommunen höra talas om händelsen och mejlade då Elisabet Nord, verksamhetschef för kommunens förskolor.
I mejlet skriver föräldern att personalen varit delaktiga i anordnandet av festen. Hon tycker dock att det är bra att flickor och pojkar kan leka tillsammans men skriver att ”det är tråkigt när vuxenvärlden tvingar i barnen i en låtsad kärleksrelation. Ofta är dessa kärleksrelationer, som i fallet ovan, starkt heteronormativa”.
I mejlet skriver föräldern att detta verkar handla om ett ”bristande värdegrundsarbete, snarare än dåligt omdöme hos någon enskild i personalen”.
-Pettersson säger OJ så hemskt!!! Flickor och pojkar leker som de alltid gjort men nu har lekarna blivit heteronormativa!!!!
Man funderar över vad anmälaren själv lekte som barn? Dessa urflippade genusdårar dyker upp i de mest normala sammanhang och tvekar inte längre att ge sig på barn.
Det hade naturligtvis varit bättre om barnen lekt bögar och flator och som grädden på moset anordnat en gayparad. Det hade säkert varit helt ok.
Dessa djupt störda individer (som ’föräldern’) släppte man inte fram förr om åren. Numera köper etablissemanget deras uppfattningar rakt av. Sverige liknar alltmer ett dårarnas paradis.
”bristande värdegrundsarbete”, ”tvingar i barnen i en låtsad kärleksrelation ”, ” starkt heteronormativa” .
Vart är Sverige på väg ? Detta måste verkligen upp högsta nivå. Jag hoppas centerpartiet uppmärksammar dessa ”stora problem”, som ”föräldern” tar upp. Utgår ifrån att C läser sina egna tidningar.
Vi får hoppas att detta verkligen löser sig till förmån …….för barnen.
Själv ska jag idag utöva ”starkt heteronormativa” aktiviteter.
Vilket jag ser fram emot och är stolt över.
Men gud så löjligt.
Det är bra att vi numera tolererar kvinnor, folk av andra hudfärger, och homosexuella, men folk börjar verkligen (eller börjar… de är rätt djupt inne i det nu) bete sig som om alla som är vita, heterosexuella män (eller bara en av dem) är av fruktansvärd ondska.
Så jävla (ursäkta) löjligt.
Låter som ett helt normalt beteende på barnen. Barn härmar vuxna. Och har inte ännu lärt sig alla avvikelser och udda beteenden som tvingas på oss.
Den personal skall genast ut från dagis skolan. Var detta också en musse, i vilket fall så har dessa personer inget att göra i Sverige.
Jag minns när vi som barn lekte ”Mamma, pappa, barn” och ”Leka doktor”.
Dagens genustokar hade fått fnatt om de visste vad de lekarna gick ut på.